Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zgrada kroz koju prolazi metro

Nedavno sam pročitala razmišljanje jedne žene o tome što znači biti normalan i njezino pitanje živimo li svakodnevicu onako kako su nam drugi nametnuli kao prihvatljivo, ili slušamo sebe i zapravo živimo onako kako želimo? Tko određuje što je normalno, a što nije? Većina, jasno, ali postavlja se pitanje hoće li ta većina ikada zastati i razmisliti o promjenama koje nam se događaju, te revidirati norme. Bilo bi lijepo da je tako, ali nije. Isto tako, tko određuje tko je lud? Mnogi neće ni polemizirati o ovoj temi, no ja osobno volim takve rasprave.
Hajde da se malo udaljimo od pitanja tko je ovdje lud i usmjerimo pozornost na lude gradove. Epitet najluđeg grada na svijetu zasluženo pripada kineskom gradu Čungćing.
Postoji nekoliko gradova širom svijeta koji se izdvajaju zbog svojih specifičnosti, ali nijedan nije toliko neobičan kao Čungćing, grad u jugozapadnoj Kini. Ovaj grad domaćin je jedne od najneobičnijih građevinskih formacija na svijetu, koja uključuje zgradu kroz koju svakodnevno prolazi gradski metro. Međutim, ova zgrada nije samo građevinski pothvat, već i simbol kako se u Čungćingu često razmišlja izvan okvira. Danas je ovaj grad poznat i kao »grad magle« i »grad planina«, zbog svog jedinstvenog geografskog položaja i neobičnog života u urbanim uvjetima.

Sasvim »luda« zgrada

Zgrada kroz koju prolazi metro prava je senzacija. Smještena u centru Čungćinga, ona je postala pravi magnet za turiste i fascinantno je rješenje za gradski prijevoz. Iako se na prvi pogled čini da je zgrada napravila »rupu« kroz koju metro prolazi, ovo je zapravo dio pomno planiranog arhitektonskog projekta. Metro linija prolazi kroz 19 katova visok oblakoder. Na sedam prvih katova nalazi se metro stanica, dok je preostalih 11 posvećeno stanovanju. Stanari su se navikli na buku prolazećih vlakova, koji su gotovo nečujni zahvaljujući specijalnoj tehnici gradnje koja minimizira zvukove. Ovaj zapanjujući građevinski pothvat, iako nije zamišljen kao turistička atrakcija, privukao je posjetitelje sa svih strana svijeta.

Metro kroz zgradu i planine oko grada

Čungćing nije samo poznat po zgradi kroz koju prolazi metro, već je fascinantno mjesto zbog svoje geografske pozicije. Smješten u planinskom području i okružen rijekama, grad se prostire na površini koja je gotovo jednaka veličini Austrije. Upravo zbog ovih specifičnih uvjeta Čungćing se morao orijentirati na izgradnju vertikalnih objekata i neobičnih infrastrukturnih rješenja. S više od 30 milijuna stanovnika, Čungćing je jedan od najvećih gradova na svijetu, iako nije poznat po velikim ravnim područjima. Grad se naziva »gradom planina« jer je smješten između visokih brda, a njegovi stanovnici svakodnevno se suočavaju s izazovima života u visini.

Nije sve u visini

Još jedan neobičan detalj u Čungćingu jest dubina njegove podzemne željeznice. Jedan od najdubljih metro sustava na svijetu, čungćingovski metro spušta se čak 94 metra, što je ekvivalent visini zgrade od 31 kata. Ova duboka podzemna željeznica omogućava građanima da putuju kroz grad, bez obzira na planinske prepreke koje okružuju Čungćing.
Stanari zgrade kroz koju prolazi metro možda su navikli na buku, no buka koju prouzrokuju turisti privučeni ovom atrakcijom potpuno je druga priča. Gužve koje prouzrokuju turisti, dolazeći uživo vidjeti ovo građevinsko čudo, počele su smetati stanovnicima. Zbog povećanog broja posjetitelja, koji se skupljaju u velikim grupama, nastale su i određene poteškoće.
Čungćing je, dakle, grad koji se ne može opisati samo kroz njegovu neobičnu arhitekturu i jedinstvene građevinske pothvate. Ovaj grad suočava se s izazovima urbanog života u vrlo specifičnim geografskim uvjetima, dok istovremeno predstavlja fascinantnu destinaciju za sve one koji žele istraživati nešto potpuno drugačije. Grad kao nijedan drugi, Čungćing zaista zaslužuje da bude na listi svakog putnika željnog nečeg neobičnog.
Gorana Koporan
Foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Liziba_station

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika