Crkva
Prvi susret u Đakovu
U Bogoslovnom sjemeništu u Đakovu, od 28. veljače do 2. ožujka održan je vikend susret za srednjoškolce. Bio je to prvi ovogodišnji susret za mladiće srednjoškolske dobi, koji razlučuju o životnome pozivu. Pristigla su desetorica mladića iz Velike Kopanice, Čepina, Cerne, Gundinaca, Luča, Viljeva, Rume i Subotice. Ovaj su vikend susret pripremili David Matkovski, Matej Mlinarić i Filip Tovilo, bogoslovi II. godine, pod vodstvom vicerektora, vlč. Davora Senjana. Susret je započeo u petak poslijepodne u sjemenišnoj auli, molitvom, pozdravom i upoznavanjem.
Vikend razlučivanja bio je isprepleten molitvom, duhovno-formativnim radionicama i druženjem, a mladići su imali priliku izbliza iskusiti na koji način žive bogoslovi, te je sve bilo usmjereno na to da svatko od njih upozna koje li nade u pozivu njegovu. U subotu su, osim radionica, upriličeni i razgledanje Đakova te kviz u kojemu su sudjelovali mladići pristigli na vikend susret.
Poseban trenutak za sudionike susreta bio je kada su pod vodstvom duhovnika vlč. Stjepana Matezovića posjetili Nadbiskupski dom u kojem ih je srdačno dočekao i ugostio biskup Ivan Ćurić.
Prvi ovogodišnji vikend za srednjoškolce zaključen je nedjeljnom euharistijom u Đakovačkoj katedrali te zajedništvom oko obiteljskoga stola. Iskustva koja su stekli mladići su ponijeli u svoju svakodnevicu s nadom kako će im ona pomoći u razlučivanju Božje volje za svoj život.
M. M.
Foto: David Matkovski
Prva obljetnica molitve za obitelji kod franjevaca
U kapeli Crne Gospe Subotičke kod franjevaca u Subotici 1. ožujka obilježena je prva obljetnica od početka zajedničke molitve za obitelji. Naime, prije godinu dana, prve subote u ožujku započelo je okupljanje vjernika koji su ujedinjeni u molitvi za obitelji. Osim za obitelji, na ovim susretima moli se i za slogu, za mir i blagoslov, za djecu i mlade da prihvate Krista za Spasitelja, da žive u vjeri u kojoj su kršteni. Također, kako je podsjetio fra Ivan Miklenić, moli se i za mlade da nađu pravu osobu za život, da se ohrabre stupiti u brak, primati potomstvo, kao i za ljude da imaju posao i da mogu od njega živjeti. Moli se i za bake i djedove, da budu čvrsta veza nastavka života i prenošenja vjere.
Ove subote molitvu su predvodili obitelj s djecom, mladić i djevojka, neudana gospođa, predstavnica onih koji su dolazili proteklih godinu dana, starija obitelj i jedna udovica. U molitvu su uključene i sve potrebe Crkve i društva. Okupljanja su svake prve subote u mjesecu u 17 sati.
Započela je korizma
Na Čistu srijedu, 5. ožujka, započelo je korizmeno vrijeme, vrijeme milosti i spasa.
Kako je navedeno na portalu Subotičke biskupije, korizmeno vrijeme sažeto je u Direktoriju o pučkoj pobožnosti i liturgiji, gdje piše: »Korizma je vrijeme koje prethodi i oraspoložuje za slavlje Vazma. Vrijeme slušanja Božje riječi i obraćenja, priprave i spomena krštenja, pomirenja s Bogom te s braćom i sestrama, vrijeme češćega posezanja za ‘oružjem kršćanske pokore’: molitvom, postom i dobrim djelima«.
Korizma ove godine traje sve do 17. travnja, odnosno do Vazmenog trodnevlja. Iako završava na Veliki četvrtak, to ne znači kako prestaje i vrijeme pokore, posta i sabranosti.
Korizma obuhvaća šest nedjelja, koje imaju svoje ime: 1. Čista, 2. Pačista, 3. Bezimena, 4. Sredoposna, 5. Gluha, 6. Cvjetnica – kada se prisjećamo Gospodinove muke.
Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu, dok nemrs znači redovito jesti (uobičajena tri obroka dnevno), ali ne jesti meso. Crkva je proglasila dva dana strogog posta i nemrsa, a to su Čista srijeda ili Pepelnica i Veliki petak. Na ta dva dana vjernik uzima samo jedan puni obrok (do sita) jer je post, a ne jede meso jer je nemrs! U ostale petke uzima redovite obroke, ali se odriče mesa.
Prema sadašnjoj crkvenoj disciplini post je obvezatan za katolike od navršene 18. do započete 60. godine života. Zakon nemrsa obvezuje one koji su navršili 14. godinu života, osim ako je u petak svetkovina.
Posta su oslobođene trudnice, dojilje, bolesnici i oni koji se bave teškim fizičkim radom (prema potrebi).