Sveti Otac ulazi u dvanaestu godinu pontifikata
Prije jedanaest godina, 13. ožujka, izabran je papa Franjo. Tom prigodom glavni urednik medija Svete stolice Andreo Tornielli napisao je urednički komentar za Vatican News koji je u cijelosti prenijela Informativna katolička agencija (IKA). Tornielli u svom tekstu među ostalim navodi:
»Rimski biskup ulazi u dvanaestu godinu svog pontifikata u mračnom času, sa sudbinom čovječanstva na milosti i nemilosti protagonizma vladarâ nesposobnih procijeniti posljedice svojih odluka, koji kao da se prepuštaju neizbježnosti rata. A s lucidnošću i realizmom kaže da je ‘jači onaj tko vidi situaciju, tko misli na narod’, odnosno ‘onaj tko ima hrabrosti pregovarati’, jer ‘pregovaranje je hrabra riječ’, čega se ne treba sramiti. Papa Franjo, izazivajući nerazumijevanja bliskih i daljih, nastavlja u središte stavljati svetost života, biti blizak nevinim žrtvama i osuđivati prljave ekonomske interese koji pomiču konce ratova i zaogrću aktere licemjerjem. Brzi pogled na ovih posljednjih jedanaest godina povijesti pomaže nam shvatiti proročansku vrijednost Petrova glasa. Alarm, uključen prvi put prije jednog desetljeća, o trećem svjetskom ratu u dijelovima. Socijalna enciklika Laudato si’ (2015.) pokazala je da su klimatske promjene, migracije, ratovi i ekonomija koja ubija fenomeni koji su međusobno povezani i na koje se može osvrnuti samo kroz globalni pogled. Velika enciklika o ljudskom bratstvu (Fratelli tutti, 2020.) ukazala je na put izgradnje novog svijeta utemeljenog na bratstvu i sestrinstvu, još jednom uklanjajući svaki alibi za zlouporabu Božjeg imena za opravdavanje terorizma, mržnje i nasilja. I zatim stalno pozivanje u Papinom naučavanju na milosrđe, koje tka čitavo tkivo misionarskog pontifikata«, navodi Tornielli.
On također govori i o svjedočanstvu milosrđa, stoga predstavlja temeljni element ove Božje spasenjske ljubavi koja »prethodi moralnoj i religioznoj obvezi«.
»Drugim riječima, oni koji još nisu došli u dodir s kršćanstvom, kako je to već lucidno primijetio Benedikt XVI. u svibnju 2010., teško da će biti dirnuti i fascinirani afirmacijom moralnih normi i obveza, inzistiranjem na zabranama, detaljnim popisima grijeha, osudama ili nostalgičnim pozivanjem na vrijednosti prošlosti. U podrijetlu prihvata, blizine, nježnosti, praćenja, u podrijetlu kršćanske zajednice sposobne zagrliti i slušati, odjekuje milosrđe koje je doživljeno i koje se traži – unatoč tisućama ograničenja i padova. Čitamo li Papine geste ovim očima, čak i one koje su kod nekih izazvale iste sablažnjive reakcije koje su izazivale Isusove geste prije dvije tisuće godina, onda otkrivamo njihovu duboku evangelizacijsku i misijsku snagu.«
Papa Franjo je od 14. veljače hospitaliziran u poliklinici Gemelli i iz dana u dan se prati njegovo zdravstveno stanje, a diljem svijeta se moli za njegovo ozdravljenje. Tiskovni ured Svete stolice je u utorak, 11. ožujka, dao informaciju da je klinička slika pape Franje stabilna, te su liječnici potvrdili lagano poboljšanje unutar stanja koje je i dalje komplicirano. Do zaključenja tjednika, drugih informacija nije bilo.
Prigodom jedanaeste obljetnice izbora pape Franje bit će služene svete mise na kojima će se ovoga puta osobito moliti za zdravlje svetog Oca.
Činjenica je da je papa Franjo u dobi od 88 godina i da postoje razne mogućnosti o kojima se razmišlja, a Vatikan je spreman na sve. Ako se papa Franjo oporavi i bude dobro, mnoge stvari, osobito putovanja i audijencije neće biti više kao nekada.
Ž. V.
foto: Vatican News