Arhiv tekstova Arhiv tekstova

U egzotičnim okovima

Ona izreka iz crtića koja kaže: »Nemoj misliti na torticu« može se primijeniti na mnoge stvari. Kad nešto ne smiješ jesti, baš ti se to posebno jede i misliš samo na tu namirnicu. Kad ne smiješ trčati, jedino što želiš je izaći van i trčati, čak i ako nisi neki ljubitelj trčanja. Kada iz nekog razloga ne smiješ prati kosu, jedina aktivnost bez koje ti je život nezamisliv je upravo pranje kose. Malo pretjerujem, ali važno je prenijeti poantu.
Tako ovih dana, prikovana za krevet jer mi disk opet stvara probleme, a bol mi se širi leđima i spušta niz nogu pa se samo uz lijekove osjećam dobro, maštam o putovanjima. Nema tog kretanja koje mi u ovim okolnostima ne zvuči primamljivo. Dobro je što barem mogu klikati, a vremena za istraživanje imam napretek. Jedino, kao kad si gladan pa gledaš recepte i kulinarske emisije pa glad postane još jača, tako i kod mene – želja za putovanjem samo raste.

Mračna prošlost i turistička sadašnjost

Kad pomislimo na egzotične destinacije, često zamišljamo rajske plaže, tirkizno more i netaknutu prirodu. Međutim, neke od najljepših svjetskih lokacija kriju mračnu prošlost u vidu zatvora koji su nekada služili za izolaciju najopasnijih kriminalaca, političkih zatvorenika i neprijatelja režima. Danas su mnogi od tih zatvora postali popularne turističke atrakcije, pružajući jedinstven uvid u prošlost i sudbine ljudi koji su ih naseljavali.

Otoci zatvora i borbe za slobodu

Jedan od najpoznatijih zatvora na egzotičnim lokacijama je Robben Island, smješten u Atlantskom oceanu, nedaleko od obale Južne Afrike. Ovo je otočje postalo zloglasno kao mjesto gdje je Nelson Mandela proveo 18 od svojih 27 godina zatvora tijekom aparthejda. No, Robben Island nije samo zatvor – on je simbol borbe za slobodu i ljudska prava. Danas je pod zaštitom UNESCO-a i otvoren za posjetitelje, koji mogu obići ćelije zatvorenika i slušati priče bivših zatvorenika, koji često rade kao vodiči.
Sljedeća na listi je Azurna obala. Île Sainte-Marguerite, mali otok na ovoj poznatoj obali, skriva priču o jednom od najtajanstvenijih zatvorenika u povijesti – Čovjeku sa željeznom maskom. Tvrđava na ovom otoku služila je kao zatvor u 17. stoljeću, a njezin najslavniji zatvorenik inspirirao je brojne legende i književna djela, uključujući roman Alexandrea Dumasa. Danas posjetitelji mogu istraživati tvrđavu i uživati u pogledu na mediteranski krajolik dok otkrivaju tajanstvenu prošlost ovog otoka.
Iako tehnički nije tropska destinacija, Alcatraz, smješten u zaljevu San Francisca, jedno je od najpoznatijih zatvorskih otočja na svijetu. Nekada dom ozloglašenih kriminalaca poput Al Caponea, ovaj je zatvor stekao reputaciju mjesta iz kojeg je bijeg nemoguć. Ipak, priče o pokušajima bijega i misterioznim nestancima zatvorenika i danas fasciniraju turiste. Danas je Alcatraz jedna od najposjećenijih atrakcija u SAD-u, a vođene ture nude posjetiteljima priliku da istraže napuštene ćelije i hodnike obavijene legendama.
I naši susjedi imaju što za ponuditi. Sveti Stefan u Crnoj Gori nekada je bio ribarsko selo koje je tijekom socijalističke Jugoslavije korišteno kao zatvor za političke neistomišljenike. Danas je ovo otočje jedno od najprestižnijih turističkih odredišta u regiji, pretvoreno u luksuzni Aman resort. Nekadašnje tamnice sada su ekskluzivne hotelske sobe, a mjesto koje je nekoć bilo simbol represije postalo je sinonim za luksuz i odmor.

Meksiko za kraj

Islas Marías, nekada ozloglašeni meksički zatvorski arhipelag, 2021. godine transformiran je u centar za očuvanje prirode i kulturni turizam. Ovaj arhipelag, smješten u Tihom oceanu, nekoć je bio jedan od najstrožih zatvora u Latinskoj Americi. Međutim, umjesto da ostane simbol kazne, danas se promovira kao destinacija za ekoturizam, pružajući posjetiteljima priliku da istraže netaknutu prirodu i saznaju više o njegovoj turbulentnoj prošlosti.
Zatvori na egzotičnim lokacijama predstavljaju fascinantnu kombinaciju povijesti, tragedije i transformacije. Danas služe kao podsjetnik na teška vremena, ali i kao simboli nade i promjena. Posjet tim mjestima pruža priliku da zavirimo u prošlost, dok istovremeno uživamo u prirodnim ljepotama koje ih okružuju.
Nemam na popisu želja obilazak bivših zatvora, ali sada kad sam zatvorena na nekoliko dana, pomišljam da ne bi bilo loše da mi soba gleda na Atlantski ocean, Meksiko, Azurnu obalu…
Gorana Koporan

Najava događaja

16.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – posjet grobu i misa

Dan rođenja Stanislava Prepreka, 16. travnja, bit će obilježen posjetom grobu i polaganjem cvijeća na Novomajurskom groblju u Petrovaradinu u 16.45 sati. 

Nakon toga, sveta misa za Stanislava Prepreka povodom 125. obljetnice rođenja bit će u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu u 18 sati. Svetu misu predvodit će mons. Josip Ivešić, generalni vikar Srijemske biskupije.

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika