Obrazovanje na materinskom jeziku ustavno pravo
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pozvalo je pripadnike nacionalnih manjina da prilikom upisa u prvi razred osnovne škole za školsku 2025./26. godinu upišu djecu na nastavu na materinskom jeziku.
»Ministarstvo želi potaknuti i ohrabriti pripadnike nacionalnih manjina da iskoriste zakonsku mogućnost da djecu upišu u odjele u kojima se nastava izvodi na njihovom materinskom jeziku«, navodi se u objavi Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Iz tog ministarstva podsjećaju da je pravo na obrazovanje na materinskom jeziku u Srbiji garantirano Ustavom (članak 79.), Zakonom o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina (članci. 13., 14. i 15.), a detaljnije razrađeno čitavim setom zakona.
»Ovo pravo temelji se na uvjerenju da je obrazovanje na materinskom jeziku važan resurs za očuvanje i razvoj nacionalnog identiteta pripadnika svake zajednice, što su vrijednosti čijoj je dosljednoj primjeni posvećena Srbija«, navodi se u priopćenju.
Obrazovanje na materinskom jeziku, od predškolskog do srednjoškolskog uzrasta, provodi se na osam jezika nacionalnih manjina: albanskom, bosanskom, bugarskom, hrvatskom, mađarskom, rusinskom, rumunjskom i slovačkom jeziku. Na osam jezika nastava je u okviru nastavnog predmeta materinski jezik s elementima nacionalne kulture i to za bunjevački, vlaški, makedonski, njemački, romski, slovenski, ukrajinski i češki.
H. R.