Pasta i štrudla u paketu
Posljednje što sam pretraživala su najpopularnije destinacije i iznenadila sam se onim što sam otkrila. Postoje razne liste koje su mi iskočile u pretragama, ali zanimljivo je da sada postoje liste najpopularnijih na Instagramu. Ovaj pogodak me iznenadio jer, da budem iskrena, za ovu destinaciju nisam ni čula, a kamoli očekivala da će zauzeti prvo mjesto.
Nakon malo čitanja, ovako bih sročila slogan: Ako voliš mjesta koja se ne mogu baš lako svrstati ni u jednu fioku – dobrodošao u Bolzano. Ovaj šarmantni grad u sjevernoj Italiji izgleda kao da su se Italija i Austrija dogovorile da zajedno stvore jedno savršeno mjesto. Ispoštovana pasta, ali i štrudla. Espresso ujutro, a popodne kuhano vino. Dobrodošao u grad gdje se njemački i talijanski miješaju kao šlag u kavi.
Nakon dobrog marketinga, malo i činjenica. Bolzano (ili Bozen, kako ga zovu na njemačkom) nalazi se u srcu južnog Tirola, u dolini okruženoj Alpama i čuvenim Dolomitima. S oko 100.000 stanovnika, spaja tišinu planinskog života s urbanim šarmom. A zimi? Pretvara se u pravu bajku. I upravo ga je prošla zima stavila na ovu listu.
Najveći adut Bolzana je priroda. Ako si ljubitelj planinarenja, biciklizma ili jednostavno dugih šetnji s pogledom koji ti svaki put iznova oduzme dah – ovo je tvoje mjesto. Iznad grada se uzdižu vrhovi Dolomita, a do mnogih vidikovaca se može stići funicularom – žičarom koja je sama po sebi atrakcija.
Jedna od omiljenih ruta vodi do Rittner Horna, planinskog grebena sa spektakularnim panoramama. A ako voliš skrivena mjesta, tu je Lago di Carezza, malo jezero koje izgleda kao da je izašlo iz bajke o vilama i zmajevima – kristalno čisto, smaragdno zeleno, s refleksijom planina na površini.
Muzej ledenog čovjeka
Jedan od najpoznatijih »stanovnika« Bolzana je zapravo mumificirani ledeni čovjek Ötzi, star više od 5.000 godina. Moguće ga je posjetiti u South Tyrol Museum of Archaeology i saznati sve o njegovom životu, opremi, pa čak i posljednjem obroku.
Kako kažu, stari grad Bolzana je kao čokoladna bombonjera: svaki kutak otkriva nešto drugačije. Šarenilo fasada, arkade, male prodavaonice rukotvorina, kafići u kojima se zimi pije kuhano vino, a ljeti domaći sok od bazge.
Lokalni okusi
Bolzano nudi zanimljiv miks kuhinja – u istom danu može se uživati u tirolskim knedlama (canederli), šniclama, ali i savršenoj pastici, domaćoj pizzi ili tiramisuu. Sve to, naravno, zaliveno lokalnim vinom – regija je poznata po sortama poput lagrein i gewürztraminer, koje čak i neiskusni vinoljupci lako zavole.
Ono što se ne vidi na razglednicama, iako mnogi posjetitelji dolaze zbog prirode, hrane i bajkovite atmosfere, Bolzano je i mjesto koje njeguje tišinu. Tu su brojni samostani i crkve skriveni iza vinograda, parkovi u kojima možeš meditirati, kao i umjetnički centri gdje lokalni kreativci izlažu svoja djela.
I za kraj, ovoj instagramičnoj destinaciji dodajem još malo lokalnog pečata s gradske tržnice na Piazza delle Erbe, s proizvodima direktno od proizvođača, uz »Krapfen« (punjena krafna) za ponijeti, za koju kažu da se ne smije propustiti.
Bolzano nije mjesto za žurbu. To je grad za lagane šetnje, duga doručkovanja, promatranje planina kroz prozor dok sipaš još jednu šalicu čaja. Mjesto gdje se sjever i jug Europe ljube na svakom kutku – i pritom ti šapću »ostani još malo«. Svima bi nam trebao ovakav šapat. Meni svakako, bar dok me drži ovaj romantični stil pisanja.
Gorana Koporan