Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Osuda protjerivanja državljana EU iz Srbije

Izvještaj koji je u srijedu usvojio Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta dopunjen je amandmanima kojima se oštro osuđuju, kako se navodi, nezakonita uhićenja i protjerivanja državljana Europske unije iz Srbije. Naime, 8. travnja je hrvatskoj državljanki Arien Stojanović Ivković uručeno u MUP-u rješenje kojim joj se ukida prethodno odobreni privremeni boravak i zabrana ulaska u Srbiju godinu dana, odnosno do 8. travnja iduće godine. Time je prestala važiti i radna viza koju je imala za rad u Srbiji.

Nepoželjna zbog »sigurnosnog rizika«

Arien Stojanović Ivković, državljanki Hrvatske, koja je završila Medicinski fakultet u Beogradu, zaposlila se, udala i zasnovala obitelj, vlasti su odlučile uskratiti gostoprimstvo nakon dvanaest godina života u glavnom gradu Srbije, protjerati je iz zemlje i zabraniti ulazak na godinu dana. Dobila je sedam dana da preseli cijeli svoj život. Arien Stojanović Ivković završila je Medicinski fakultet u Beogradu, zaposlila se i udala za državljanina Srbije s kojim ima malo dijete. Više od desetljeća živi u glavnom gradu Srbije i nikada nije imala problema s boravkom. Sve do 8. travnja ujutro, kada ju je pozvao inspektor iz Uprave za strance i pozvao je da dođe u policijske prostorije, uvjeravajući je da je s njezinim boravkom sve u redu. Arien za N1 kaže da ju je u policijskoj stanici čekalo nekoliko inspektora, među kojima i onaj s kojim je razgovarala. Na licu mjesta uručeno joj je rješenje kojim joj se ukida prethodno odobreni privremeni boravak i zabrana ulaska u Srbiju godinu dana, odnosno do 8. travnja iduće godine. Dodaje da je time prestala važiti i radna viza koju je imala za rad u Srbiji. U obrazloženju jezgrovito stoji da je »organ nadležan za zaštitu bezbednosti Republike Srbije dostavio ocenu da boravak hrvatskog državljanina Ivković Stojanović Arien predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik«. Za donošenje takve odluke MUP se pozvao na članak 66., stavak 1. Zakona o strancima koji propisuje da se strancu može oduzeti privremeni boravak i zabraniti ulazak u državu ako se naknadno utvrdi da »postoji jedan ili više propisanih razloga za odbijanje zahtjeva za privremeni boravak«.
Što je točno sigurnosni rizik za mladu liječnicu koja u osiguravajućem društvu radi na procjeni štete nastale tjelesnim ozljedama – ne zna ni sama. Život joj se, kaže, svodi na posao, vrtić, dijete, obitelj i odlazak na neki veći studentski prosvjed – ako stigne. A upravo u tom prosvjedu sugovornica N1 vidi mogući razlog svog izbacivanja. Potporu studentima, njihovim zahtjevima i prosvjedima, kaže, dala je ne samo na ulici, već i na svojim društvenim mrežama. Dodaje da je na Instagramu kao liječnica osudila ulazak predsjednika Aleksandra Vučića na odjel intenzivne njege i dodirivanje ozlijeđenih u požaru u Kočanima bez rukavica.
Srbijanska policija dala je Arien rok od sedam dana da napusti zemlju i 15 dana da podnese žalbu, s tim da žalba ne odgađa izvršenje rješenja. Zbog toga je ova žena prisiljena napustiti grad u kojem je živjela više od desetljeća, a njezina će mlada obitelj biti rasparčana. 
»Možda ću ostati bez posla, možda ću morati povesti dijete sa sobom, što znači da neće vidjeti oca, ići u vrtić«, kaže Arien u razgovoru za N1.
Zbog zabrane ulaska u zemlju dijete, koje je dvojni državljanin, neće moći dovesti u posjet obitelji u Srbiju, već će kontakti ovisiti isključivo o njihovoj mogućnosti dolaska u Hrvatsku. Arien Stojanović Ivković obratila se za pomoć Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu, a najavila je i žalbu na navedenu odluku srbijanskih službi sigurnosti. Kako neslužbeno doznaje N1, Arien nije usamljen slučaj te je više hrvatskih državljana umjesto dozvole privremenog boravka dobilo zabranu ulaska u Srbiju.

Vratiti povjerenje građana u institucije

U izvještaju koji je usvojio Vanjskopolitički odbor EP odbacuju se tvrdnje predstavnika vlasti Srbije da su EU i neke njezine članice umiješane u organiziranje studentskih prosvjeda s ciljem pokretanja »obojene revolucije«. U tom kontekstu Europski parlament oštro osuđuje nezakonita uhićenja i protjerivanja građana EU, kao i javno objavljivanje osobnih podataka građana EU od strane osuđenih ratnih zločinaca, zajedno s govorom mržnje usmjerenim protiv nacionalnih manjina. U usvojenom tekstu istovremeno se izražava zabrinutost zbog sve većeg broja zadržavanja europskih državljana na granici Srbije, te navodi da se anti-EU narativi očituju kroz pad potpore europskim integracijama u srpskom društvu i kroz jačanje prisutnosti stranih autokratskih aktera u zemlji.
Europski parlament poziva vlasti da vrate povjerenje građana u državne institucije osiguravanjem transparentnosti i odgovornosti te potiče sve političke i društvene aktere da se uključe u inkluzivan i suštinski dijalog s ciljem ispunjavanja reformi povezanih s EU.

Vojnić: Prostor slobode se sužava

Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća i saborska zastupnica Jasna Vojnić, na svojem profilu društvene mreže Facebook, oglasila se povodom slučaja protjerane državljanke Hrvatske riječima: »Situacija u Srbiji ide u zabrinjavajućem smjeru, prostor slobode se sužava, a demokratski standardi se ozbiljno narušavaju dok se u javnosti ponovno pojavljuje retorika devedesetih – od koje se do kraja nismo niti oporavili. I ovdje nije riječ o dramatičnom tonu, nego o odgovornosti. Europske institucije, razumijemo, imaju vlastite izazove, ali se ovi signali koji mogu prerasti u ozbiljne probleme na Balkanu ne smiju zanemariti. Zato još jednom jasno poručujemo: Mora se hitno i odlučno reagirati. Ne samo zbog Arien. Nego zbog pravde, slobode i prava svih građana – i budućnosti ovog prostora kojem svi mi pripadamo i u kojem želimo ostati živjeti. A kada Srbija ponovno bude imala legitimnog i odgovornog sugovornika, potrebno je inzistirati da se ovakvi problemi počnu i sustavno rješavati«.
H. R.

Najava događaja

16.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – posjet grobu i misa

Dan rođenja Stanislava Prepreka, 16. travnja, bit će obilježen posjetom grobu i polaganjem cvijeća na Novomajurskom groblju u Petrovaradinu u 16.45 sati. 

Nakon toga, sveta misa za Stanislava Prepreka povodom 125. obljetnice rođenja bit će u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu u 18 sati. Svetu misu predvodit će mons. Josip Ivešić, generalni vikar Srijemske biskupije.

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika