Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Biraju se i predstavnici nacionalnih manjina

Hrvatski birači će 18. svibnja odlučivati o lokalnoj vlasti u 576 jedinica, koliko Hrvatska ima općina, gradova i županija. Birat će se vijeća i skupštine te načelnici, gradonačelnici i župani i njihovi zamjenici. Izbori će biti održani u 428 općina, 127 gradova, 20 županija i u Gradu Zagrebu koji ima status grada i županije. Na lokalnim i regionalnim izborima osigurana je i zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina, kako u predstavničkim tijelima tako i izvršnoj vlasti.

Kandidiranje i pravo glasa

Broj članova koji se bira u vijeća i skupštine ovisi o broju stanovnika jedinice, najmanje – sedam, birat će općine i gradovi do 1.000 stanovnika, najviše 47, gradovi i županije s više od 300.000 stanovnika. Dva će zamjenika imati župan županije s više od 250.000 stanovnika i gradonačelnik grada koji ima više od 100.000 stanovnika, primjerice Zagreba i Splita. Po jednog zamjenika imat će župan čija županija ima do 250.000 stanovnika. Po jednog zamjenika imat će i gradonačelnik i načelnik čiji gradovi i općine imaju od 10.000 do 100.000 stanovnika i gradonačelnik grada koji je sjedište županije.
Općinski načelnik, gradonačelnik i župan biraju se većinom glasova, moraju dobiti više od 50 posto glasova birača koji su glasovali. Ukoliko niti jedan kandidat ne bude izabran, za dva tjedna, 1. lipnja, slijedi drugi izborni krug.
Pravo birati na lokalnim izborima imaju hrvatski državljani s navršenih 18 godina i prebivalištem u jedinici za čija se tijela izbori provode. Za razliku od ostalih izbora, birači na lokalnim izborima mogu glasovati samo u mjestu prebivališta, ne u nekom drugom mjestu, niti u Hrvatskoj, niti u inozemstvu.
Kandidacijske liste mogu predložiti stranke i birači, a njima se ne mogu kandidirati policijski službenici, djelatne vojne osobe, službenici i namještenici u Oružanim snagama te osobe pravomoćno osuđene na kaznu zatvora od najmanje šest mjeseci. Prikupljanje potpisa je već započelo, potpise trebaju prikupiti kandidati za općinskog načelnika, gradonačelnika, župana te njihove zamjenike. Potpise prikupljaju i kandidacijske liste za općinska i gradska vijeća te za županijske skupštine.
Političke stranke moraju prikupiti potpise za kandidata za općinskog načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika, no s druge strane, ne trebaju skupiti potpise za liste za vijeća i skupštine. Građani mogu dati potpis samo na listu kandidata u mjestu u kojem imaju prebivalište, na području općine, grada ili županije u kojoj se provode izbori. Također je moguće dati svoj potpis na više lista kandidata unutar svoje jedinice.

Predstavljenost manjina

Na ovim izborima biraju se i zamjenici općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina. Oni se biraju također neposredno na izborima tajnim glasovanjem na mandat od četiri godine, istovremeno, na isti način i po istom postupku kao i gradonačelnik, odnosno župan. Naime, Hrvatska, osim zastupljenosti u Hrvatskom saboru, pripadnicima nacionalnih manjina jamči i pravo na zastupljenost u lokalnim i regionalnim skupštinama. Tako, ako u predstavničko tijelo, na temelju općeg biračkog prava, ne bude izabran bar jedan član pripadnik nacionalne manjine koji su u stanovništvu zastupljeni s više od 5 %, a s manje od 15 %, broj članova predstavničkog tijela povećat će se za jednog člana, a izabranim će se smatrati pripadnik manjine čija je lista osvojila najveći broj glasova. Također će se povećati broj članova predstavničkog tijela koliko je potrebno kako bi se postigla razmjerna zastupljenost pripadnika manjina kojih ima najmanje 15 %. Ovaj postupak primjenjuje se i u regionalnim skupštinama za manjine kojih ima više od 5 % u stanovništvu te regije. Ukoliko se pak niti na ovaj način ne postigne zastupljenost manjina, organiziraju se dopunski izbori. Također se pripadnicima nacionalnih manjina osigurava i zastupljenost u lokalnim i regionalnim izvršnim tijelima.
J. D.

Najava događaja

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika