O materijalnoj baštini Hrvata u Banatu
Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji, s posebnim osvrtom na Banat, bila je tema 74. znanstvenog kolokvija Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata koji je održan 9. travnja u prostorijama Udruge banatskih Hrvata – podružnice Starčevo u župi svetog Mauricija u Starčevu. Predavač je bio stručni suradnik u Zavodu, povjesničar umjetnosti Branimir Kopilović.
Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Kako je istaknuto, za izradu registra potrebno je ustanoviti kriterije kako bi se baština mogla identificirati, evidentirati, stručno obraditi te naposljetku i predstaviti javnosti. U pitanju je velik i dugoročan projekt u kojem ZKVH računa na pomoć institucija, hrvatskih udruga, Katoličke Crkve i pojedinaca.
O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata na ovim prostorima svjedoči bogato naslijeđe, gdje spada i materijalna baština (graditeljstvo, spomenici, slikarstvo...). U kontekstu Banata, Kopilović je govorio o katoličkim crkvama u Starčevu, Opovu, Perlezu i Radojevu (Klariji), kao zajedničkoj baštini više zajednica – Mađara, Hrvata i Nijemaca.
Kada je riječ o ostvarenjima hrvatskih kipara na tlu Banata, osvrnuo se na spomenik Kralju Petru I. u Pančevu (uklonjenom 1941.) čiji je autor Petar Pallavicini te spomenik također Kralju Petru I. Rudolfa Valdeca u Zrenjaninu.
Predstavnici ZKVH-a pozvali su ovom prigodom lokalnu hrvatsku zajednicu kao i sve zainteresirane na suradnju glede popisa materijalne baštine tamošnjih Hrvata.
Kolokvij je organiziran u suradnji s Udrugom banatskih Hrvata – podružnica Starčevo.
D. B. P.