Kako se žene osjećaju?
Projekt i izložba INDEX.ŽENE Zagreb 2025. vizualne umjetnice Andreje Kulunčić (podrijetlom iz Subotice), čiji je cilj potaknuti žene da iskažu kako se osjećaju, može se od utorka, 15. travnja, pogledati u Muzeju grada Zagreba. Kustosica je Marina Perica Krapljanov, a projekt je prethodno bio realiziran u Splitu, Napulju, Beogradu i Ljubljani.
Od periferije do centra, u pješačkim zonama i na oglasnim površinama u Zagrebu, projekt izravno poziva žene da pročitaju, prepoznaju se i izraze svoj osjećaj kroz tri kategorije: zadovoljna, diskriminirana i zlostavljana. Svaka od njih određena je nizom rečenica koje su autorica i njezine suradnice osmislile analizirajući društveni položaj žena i složene procese koji ga oblikuju. Odgovori se bilježe u obliku statistike koja se svakodnevno ažurira i prikazuje na digitalnim zaslonima diljem grada. Žene mogu svoje odgovore kazati besplatnim pozivom na broj 0810 22. Nakon mjesec i desetak dana postavljenih plakata, kako je rečeno u najavi izložbe, zadovoljnih je u Zagrebu 59,38, diskriminiranih 18,75, a zlostavljanih 21,87 posto.
Emocionalna mapa
Statistički podaci projekta INDEX.ŽENE bit će objavljeni za vrijeme trajanja retrospektivne izložbe Andreje Kulunčić Činiti svijet boljim mjestom u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, od 15. svibnja do 12. listopada 2025. godine.
Kako je navedeno u najavi izložbe, statistika ne pretendira na znanstvenu reprezentativnost – ona ne mjeri, već odražava. Svaka brojka predstavlja jedan subjektivni odgovor, stvarni unutarnji doživljaj žene. Ona ne zbraja podatke, već čini emocionalnu mapu stvarnosti, koja zrcali, osvješćuje i progovara o društvu u kojem živimo i zato ima posebnu vrijednost.
Prostorna refleksija
Također, izložba INDEX.ŽENE u Muzeju grada Zagreba je i svojevrsna prostorna refleksija i razrada projekta koji je započeo kao urbani dijalog. Sada je postavljen unutar zgrade iz 17. stoljeća koja je nekada bila samostan klarisa – jednog od najstrožih ženskih crkvenih redova. Izložba se nalazi upravo u bivšoj samostanskoj blagovaonici – refektoriju. Smještanje izložbe u taj prostor otvara dramaturški okvir koji potencira pitanje ženskog položaja kroz povijest – od tihe kontemplacije do javnog glasa, navedeno je.
Bijeli vanjski plašt postava u snažnom je kontrastu s crvenim hodnikom – prolazom koji simbolički pulsira temama svakodnevice suvremene žene, neovisno o njezinoj dobi ili društvenom položaju. Prostor crvenog hodnika zamišljen je kao živi prostor dijaloga – koji će se tijekom diskurzivnih programa rastvarati i nadopunjavati novim iskustvima, glasovima i (re)akcijama žena koje u njemu sudjeluju.
Aktivno uključivanje publike
»Suradnja s Muzejom grada Zagreba omogućila je da projekt INDEX.ŽENE izađe izvan okvira klasične izložbe i razvije se u živi proces u kojem se umjetnost, društveni angažman i istraživanje isprepliću. Na taj način otvara se prostor za promišljanje, dijalog i aktivno uključivanje publike. Ove poruke nisu upućene samo ženama, jednako je važno da plakat pročitaju i muškarci. Želimo da žene, čitajući iskaze, osvijeste vlastite granice i preispitaju modele ponašanja koji možda nisu prihvatljivi, ali su normalizirani. Istovremeno, želimo da i muškarci čitajući prepoznaju vlastite uloge – svjesne ili nesvjesne – u stvaranju sustava koji žene diskriminira, kontrolira ili potiskuje«, navodi Andreja Kulunčić.
D. B. P. / Foto: Muzej grada Zagreba