Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Velika poplava Dunava 1965. godine

»Pod zaštitu Božju i Majke Božje preporučam dragu Plavnu, da bude sačuvana od nesreće: poplave Dunava«. Ove riječi napisao je na partituri skladbe Pod zaštitu Tvoju dr. Josip Andrić, a posvetio je obitelji Evice i Antala Šarvarija 1. lipnja 1965. godine. Plavni je tada prijetila najveća poplava, a ovo malo mjesto u blizini Dunava doživjelo je u svojoj prošlosti više takvih nesreća.
 
MJERE ZAŠTITE
 
Plavna je jedno od manjih naselja u općini Bač, a udaljeno je od Dunava svega 3 km, tako da je najbliža Dunavu od svih općinskih mjesta, osim Bačkog Novog Sela. Zbog toga je od 1909. do 1912. u Plavni izgrađena glavna pumpa Vodne zadruge, s dva dizelmotora od po 300 konjskih snaga i pumpama kapaciteta 2x2,5 m3/sec i tada je bila najveća na Balkanu. Priobalni nasip za zaštitu od poplave na dionici Bogojevo – Plavna podignut je tih godina po nacrtu mjernika Tallosi Jenea. Usporedo s izgradnjom nasipa izgrađene su na plavanjskom dijelu i dvije čuvarnice, zasađeni su vrbaci i postavljena telefonska linija. Istodobno su iskopani i odvodni kanali unutarnjih voda na dionici Sonta – Plavna u duljini od 42 km.
 
NABUJALI DUNAV
 
»Godine 1770., pokraj ostalih sela, i Plavnu je zadesila osobita nevolja. Dunav je nabujao u tolikoj mjeri da je poplavio selo, a stanovnici su bili prinuđeni napustiti svoje domove i potražiti spas na višim mjestima«, čitamo u rukopisu kroničara Plavne pok. Josipa Bazlera.
Katastrofalne poplave zadesile su ovo selo i 1876., 1924. i 1926. godine s nesagledivim posljedicama. Godine 1942., uz sve ratne poteškoće i strahove, poplavom je do temelja porušeno naselje Nikolajevo, podignuto pokraj kanala kod Plavne. Posljednja velika poplava dogodila se 1965. godine, kada je nastala i ova fotografija.
Na njoj prepoznajemo članove obitelji Prohaska: Josipa, seoskog brijača, Eržu te njihove dvije kćeri Mariju i Katicu i unuku Vesnu. Voda je prodrla do ruba sela, a oni su vjerojatno došli do obrambenog nasipa u dijelu sela koji se naziva Veranjak vidjeti posljedice vodene stihije. Zahvaljujući dobro organiziranoj obrani mještana i pomoći mnogih pridošlih spasilaca iz raznih krajeva tadašnje Jugoslavije, selo je spašeno, ali je poplavljen cio rit te jedan broj kuća u nižem dijelu naselja, upravo gdje je nastala fotografija o kojoj pričamo. U znak sjećanja i zahvalnosti jednoj skupini koja je došla pomoći zaštiti Plavnu od poplave, u Novom naselju, izgrađenom poslije poplave, jedna je ulica dobila naziv Temerinska. 
Ipak, ova je poplava pokazala da obrambeni nasipi pokraj Dunava nisu posve sigurni branitelji od nabujale rijeke, te je Skupština AP Vojvodine 1966. godine odlučila da se nasipi na teritoriju općine pojačaju i povise za oko 0,5 m. Od tada više u ovom kraju nije bilo poplava, nasipi se redovito održavaju, dobro su utvrđeni, a na njima su izgrađene asfaltne ceste.
Nažalost, nakon ove poplave mnogi mještani, pogotovo oni koji su živjeli u plavanjskom ritu, napustili su ovo selo, a na daljnji odlazak danas ih potiču i drugi razlozi za koje Dunav nije ništa kriv.

Najava događaja

29.04.2025 - HGU: Večer sa solistima – maturantima

Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevačkih pisama priređuje u utorak, 29. travnja, koncertnu večer sa solistima – maturantima subotičke Glazbene škole koja će biti održana u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Početak je u 19.30 sati. Cijena ulaznice je 400 dinara.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika