Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kako, molim?

DVA STO­LJEĆA UZA­LUD
Srbijanske političke i intelektualne elite 19. stoljeća imale su punu svijest o tome da je Srbija jedna mala zemlja, da se nalazi na raskrižju svijeta, odnosno Istoka i Zapada, da se preko nje presijecaju interesi velikih sila. Zahvaljujući svojim vladarima, a prije svega dinastiji Obrenović, za koju se apsolutno može reći da je bila modernizatorska, Srbija je točno znala izgraditi svoju međunarodnu poziciju. To je mogla zato što je imala odgovorne političke elite. Srbija je početkom 20. stoljeća, bez obzira na svibanjski prevrat, kao brutalni oblik diskontinuiteta, imala političke i intelektuelne elite koje su korespondirale sa svijetom i shvaćale položaj države u međunarodnoj zajednici. No, kraj prošlog stoljeća i ono što se desilo u Srbiji predstavljalo je neku vrstu poništavanja svega za što su se borile srpske političke elite kroz 200 godina. Bilo je to srozavanje Srbije na međunarodnom planu na pozicije na kojima nikada nije bila od trenutka kada se počela izgrađivati kao moderna država. Branka Prpa, direktorica Istorijskog arhiva Beograda, »Dnevnik«, 18. siječnja 2004

ŠAŠAVO U RE­FOR­ME
Dakle, ako se ičemu nadate, ako išta od života očekujete, vi niste nikakav radikal. U najboljem slučaju vi ste za DSS, što znači da je vaše srpstvo već nižeg reda. A ako vjerujete u kakve reforme, u privatizacije, u to kako se s gospodarstvom može uraditi još nešto osim poznatog zahvata sa sječenjem ušiju i krpljenjem… pa vi ste sasvim izgubljen slučaj. Vjerojatno čisti DS ili nešto jednako šašavo, bjelosvjetski, opsjenarski, virtualno i multimedijalno. Stojan Cerović,  kolumnist, »Vreme«, 15. siječnja 2004.

OP­TI­MI­ZAM
Vrlo je moguće da se u idućim mjesecima zapravo neće ništa dešavati, ni u pogledu izrade Ustava, ni u pogledu nastavka reformi i to je osnovni problem, jer ćemo sljedeću godinu izgubiti u političkim prepucavanjima. A to će stvoriti novu šansu za radikalizaciju političke scene. Aleksandar Kravić, potpredsjednik LSV, »Dnevnik«, 16. siječnja 2004.

EH, TAJ IMIDŽ
Zapad je iznenađen ovakvim ishodom izbora, jačanjem radikala poslije pada Miloševićevoga režima i reagirao je potpuno drugačije nego u slučaju dolaska HDZ-a na vlast u Hrvatskoj. Razlog tome je što radikali, usprkos nekim omekšavanjima u svojoj politici naročito tijekom izborne kampanje, nisu uspjeli promijeniti imidž. Zapad ih više doživljava kao ekvivalent Hrvatske stranke prava nego HDZ-a. Da skratim priču, Zapad nije spreman vidjeti na vlasti stranke čiji su lideri u Haagu, ili čiji su izborni stožeri u Haagu. Predrag Simić, vanjskopolitički savjetnik Vojislava Koštunice, dok je ovaj bio predsjednik SRJ, »Politika«, 18. siječnja 2004.

GOOD BYE, VOJ­VO­DI­NA
Velika poruka ovih izbora jest da nema više ništa od priče o Vojvodini, ni u kom obliku, jer je većinsko raspoloženje srpskih glasača upravo takvo. Stalno su »zamajavali« Mađare kako će nama biti bolje kada budemo imali autonomiju. Bit će ono što Srbi budu htjeli. Kada bi mađarske stranke bile ujedinjene, mogli bismo se, na osnovu ukupnoga potencijala naših glasova, dogovoriti oko strategije i izvršiti neki pritisak. U mješovitim koalicijama, poput ove za toleranciju, teško je utvrditi tko koliko glasova nosi. Da biste bili politički legitimni, morate znati odakle vučete legitimitet, tko vas podržava. Sándor Páll, predsjednik DZVM, »Nedeljni telegraf«, 14. siječnja 2004.

U PRO­MI­JE­NJE­NIM KO­STI­MI­MA
Glumci su presvukli kostime i nastavili igrati isti komad. U takvoj situaciji ne možete očekivati da će građanske, manjinske ideje prosperirati. Sada je sve ogoljeno, ovo je samo nastavak metoda režima Slobodana Miloševića koji vodi u daljnju radikalizaciju situacije. Ta radikalizacija neće biti stvaranje Kosova od Vojvodine, nema govora. Uslijedit će jak uzlet velikosrpskog nacionalizma, koji će na lokalu dovesti do toga da ljudi žive gore. Nenad Čanak, predsjednik LSDV, »Nedeljni telegraf«, 14. siječnja 2004.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika