Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Priopćenje DSHV-a
Kazniti počinitelje

Demokratski savez Hrvata Vojvodine izdao je priopćenje za javnost povodom incidenata koji u posljednje vrijeme pogađaju Hrvate, ali i Mađare u Subotici i drugim mjestima. U njemu se pozivaju Hrvati u Vojvodini da ne nasjedaju na provokacije, te da i dalje imaju povjerenja u organe sigurnosti Republike Srbije i da eventualne nove slučajeve odmah prijave policiji. U njemu se podsjeća i da su provokacije kulminirale prijetnjom smrću članovima redakcije jedinog tjednika na hrvatskom jeziku »Hrvatska riječ« ako izađe još jedan broj. »Smatramo da se nalazimo u periodu normalizacije odnosa sa susjedima, jer se počeo realizirati Sporazum o suradnji između srpske manjine u Hrvatskoj i novoizabrane vlasti u Republici Hrvatskoj. Stoga i od aktualne vlasti u Republici Srbiji tražimo da odmah energično reagira i uhvati počinioce prijetnji i rušilačkih akcija, te ih primjerno kazni, bez obzira kojoj naciji počinitelji pripadaju«, stoji u priopćenju.                       

Saldo

U skorije vrijeme obnovljeni su stari načini »komuniciranja«, oni iz devedesetih. Svima »poruke« stižu s krivih mjesta, s crkve, srušenog spomenika, križa, a ponekima se kažu i izravno putem telefona.
    Tako se dogodilo razbijanje prozora na Hrvatskom domu u Somboru, rušenje spomenika Matije Gupca u Tavankutu, Đukićevog križa u Maloj Bosni, urezivanje četiri S po automobilima u božićnoj noći u Subotici, prijetnje telefonom Uredništvu »Hrvatske riječi«. No, prijetilo se prije desetak dana i urednici TV produkcije »Urbans« Marini Fratucan koja je svojedobno imala problema jer se usudila napravit emisiju o nesretnoj sudbini hrtkovačkih Hrvata.
    Na pravoslavni Božić netko je u centru Sjenice izlijepio plakate s jasnim, prijetećim šovinističkim porukama: »Oj, Sjenice, druga Srebrenice« i »Oj, Pazaru, drugi Vukovaru«.
    Pripadnici Tajništva unutarnjih poslova Subotica podnijeli su u 16. siječnja, kaznenu prijavu protiv Roberta Kincsesa, rođenog 1970. godine, zbog osnovane sumnje da je došao do mjesta gdje se gradi Pravoslavna crkva, iz zemlje izvadio drveni križ i bacio ga u iskopan temelj hrama. Zatim, na parohijskom domu pri Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Subotici osvanuo je i grafit napisan na mađarskom jeziku: »Dižite se Mađari, tu je domovina«.                                                       

Organizacija za medije
u jugoistočnoj Europi

No­vi­na­ri­ma
ga­ran­ti­ra­ti si­gur­nost

Organizacija za medije u jugoistočnoj Europi (SEEMO) izrazila je zabrinutost zbog prijetnji urednicima i novinarima »Hrvatske riječi«, časopisa hrvatske manjine u Srbiji. SEEMO navodi da su, prema saznanjima te organizacije, prijetnje listu »Hrvatske riječi« dio kampanje zastrašivanja hrvatske manjine u Vojvodini u protekle dva tjedna. U priopćenju se dodaje da policija do sada nije uhapsila niti jednu osobu zbog takvog djelovanja.
    Generalni sekretar SEEMO-a Oliver Vujović upozorio je da su se svi ti incidenti desili u multietničkoj sredini, poput Vojvodine i to nakon parlamentarnih izbora u Srbiji 28. decembra prošle godine.
    SEEMO je pozvao vlasti u Srbiji i lokalne vlasti u Vojvodini da pokrenu istragu i odgovorna lica za incidente izvedu pred pravosudne organe.      

Pokrajinsko tajništvo za propise, upravu i nacionalne manjine
Nespojivo sa su­vre­me­nom Eu­ro­pom

Pokrajinski tajnik za propise, upravu i nacionalne manjine dr. Tamás Korhecz uputio je sredstvima informiranja priopćenje sljedećeg sadržaja:
    »Pokrajinsko tajništvo za propise, upravu i nacionalne manjine najoštrije osuđuje šovinističke ispade koji su sve učestaliji u sjevernom djelu naše Pokrajine i ozbiljno prijete da poremete vjekovima izgrađivane međunacionalne odnose u ovoj sredini. Ovih dana smo svjedoci ponovljenih izgreda uperenih protiv hrvatskog stanovništva za što najnovije primjere predstavljaju prijetnje smrću članovima redakcije i uposlenima u »Hrvatskoj riječi«, glasilu čiji je osnivač Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine, listu koji je pokrenut kako bi i pripadnici hrvatske nacionalne zajednice mogli ostvariti svoje ustavno pravo na informiranje na materinjem jeziku. Ovaj i slični incidenti, motivirani mržnjom i netrpeljivošću prema tuđem i drugačijem, izazivaju strepnju i osjećanje nesigurnosti što je nespojivo s jednim suvremenim društvom koje pretendira da postane integralni dio demokratske, tolerantne i civilizirane Europe.
    Zahtijevamo da organi krivičnog gonjenja što hitnije poduzmu energične mjere u cilju otkrivanja i kažnjavanja poticatelja i izvršilaca ovih nedjela, jer će u protivnom samo ohrabriti izgrednike na nove akcije, dovesti do dalje radikalizacije situacije i eskalacije primitivizma u Vojvodini.«                                                     
Pri­jet­nje ni­su slučaj­ne

Prijetnje redakciji »Hrvatske riječi« i novosadskoj novinarki Marini Fratucan osudio je i pokrajinski tajnik za informiranje Rafail Ruskovski, dok je predsjednik Odbora za informiranje Skupštine AP Vojvodine Đorđe Subotić izjavio kako je »nekome očigledno stalo da provocira međunacionalne odnose u Vojvodini i učini ih nepodnošljivim. Oba slučaja su za svaku osudu i govore kako se još u Srbiji nacionalno prebrojavamo. Prijetnje »Hrvatskoj riječi« nisu slučajne, jer su izrečene uoči izlaska jubilarnog pedesetog broja. Policija i pravosudni organi hitno trebaju pronaći i kazniti krivce«.
Savjet ministara SCG
Zah­ti­je­va­mo br­zu re­ak­ci­ju

Direkcija za informiranje Savjeta ministara SCG zatražila je od nadležnih državnih organa brzu i adekvatnu reakciju na prijetnje uredništvu subotičkog tjednika »Hrvatska riječ« i na još neke verbalne prijetnje novinarima u Vojvodini proteklih dana »s nacionalističkim predznakom«.
    Direkcija ističe da se demokratski karakter vlasti i države dokazuje »i efikasnom zaštitom integriteta novinara i redakcija i osiguranjem regularnih uvjeta za dostupnost informacija i sloboda informiranja i izražavanja«.       
Mr. Mato Groznica, potpredsjednik HNV-a
Vlast na potezu

Nasrtaji na hrvatski narod, odnosno hrvatske institucije, žalosni su događaji za koje smo svi vjerovali da su ostali u vremenu za nama. I na ovaj način izražavam solidarnost sa svim pripadnicima hrvatske zajednice koji su na bilo koji način pogođeni ovim incidentima, mada je ovo atak na svakog umnog čovjeka, a pogotovu na pripadnike neke od brojnih manjina u Srbiji. Rušenje spomenika kulture, anonimni telefonski pozivi, rušenje simbola vjere jednog naroda…, to su djela koja osim toga što unose nemir i strah, pokazuju svu tragediju počinitelja, nesvjesnih da to nikome ne služi na čast, legitimirajući se da su protiv civiliziranog društva.
    Toliki broj incidenata (sedam) u veoma kratkom vremenu, u vrijeme veoma burnih političkih događanja, kada ova zemlja treba pokazati sebi i međunarodnoj zajednici kojim putem želi ići, zaslužuju energičan odgovor vlasti. Na taj način će pokazati da su to ipak ostaci retrogradnih političkih načina razmišljanja, a ne politika koja ovu zemlju može uvesti u europske i svjetske tokove.
 Apeliram na sve pripadnike hrvatskog naroda da sačuvaju pribranost i ne dopuste da najnoviji nemili događaji budu protumačeni kao sustavni pritisak, nego kao ispadi pojedinaca ili grupa čije djelovanje sigurno nije u suglasju s demokratskim procesima u ovoj zemlji. Veoma je teško shvatiti kome i zašto je ovakvo što potrebno.
    Očekujem da organi vlasti zaduženi za ispitivanje ovih incidenata pokažu kako su voljni otkriti tko stoji iza ovoga i tako izraze spremnost zaštititi svakog građanina ove zemlje, bez obzira na njegovu bilo kakvu pripadnost.
    Još jednom u svoje osobno ime i u ime Hrvatskog Nacionalnog Vijeća Državne Zajednice Srbije i Crne Gore, te u ime Novinsko-izdavačke ustanove »Hrvatska riječ«, izražavam ogorčenje zbog ovih događaja i izražavam nadu da će se sve ipak okončati na miran način i bez posljedica širih razmjera.                                     
Đorđe Đukić, predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine AP Vojvodine
Čuva­ti de­mo­krat­ske vri­jed­no­sti

Poučeni lošim iskustvom iz dalje, ali i najsvježije prošlosti, koje smo, na žalost, stekli zbog izražavanja nacionalne netrpeljivosti i isključivosti, za najoštriju osudu je svako takvo i slično ponašanje, koje dovodi u pitanje one tekovine Vojvodine, koje su svi njeni žitelji godinama, pa i vjekovima tradicionalno gradili – izjavio je predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine AP Vojvodine Đorđe Đukić, povodom nacionalističkih poteza izraženih posljednjih dana u Subotici, Novom Sadu, Čurugu i još nekim mjestima.
    »Smatram kako je zajednički život svih građana Vojvodine sa svim njihovim različitostima i u međusobnom uvažavanju, upravo prednost Vojvodine i dokaz visokog stupnja ostvarenja demokracije na ovim prostorima, rekao je Đukić i dodao, kako će Izvršno vijeće Vojvodine i dalje stvarati institucionalne i sve druge uvjete za osiguranje temeljnih ljudskih prava, podizanje razine međunacionalne tolerancije i uvažavanja, te će beskompromisno, u okviru svojih nadležnosti, čuvati pozitivne vrijednosti ostvarene u ovom domenu nakon listopadskih promjena.     
    Organizacija za medije
u jugoistočnoj Europi

No­vi­na­ri­ma
ga­ran­ti­ra­ti si­gur­nost

Organizacija za medije u jugoistočnoj Europi (SEEMO) izrazila je zabrinutost zbog prijetnji urednicima i novinarima »Hrvatske riječi«, časopisa hrvatske manjine u Srbiji. SEEMO navodi da su, prema saznanjima te organizacije, prijetnje listu »Hrvatske riječi« dio kampanje zastrašivanja hrvatske manjine u Vojvodini u protekle dva tjedna. U priopćenju se dodaje da policija do sada nije uhapsila niti jednu osobu zbog takvog djelovanja.
    Generalni sekretar SEEMO-a Oliver Vujović upozorio je da su se svi ti incidenti desili u multietničkoj sredini, poput Vojvodine i to nakon parlamentarnih izbora u Srbiji 28. decembra prošle godine.
    SEEMO je pozvao vlasti u Srbiji i lokalne vlasti u Vojvodini da pokrenu istragu i odgovorna lica za incidente izvedu pred pravosudne organe.                  Pokrajinsko tajništvo za propise, upravu i nacionalne manjine
Nespojivo sa su­vre­me­nom Eu­ro­pom

Pokrajinski tajnik za propise, upravu i nacionalne manjine dr. Tamás Korhecz uputio je sredstvima informiranja priopćenje sljedećeg sadržaja:
    »Pokrajinsko tajništvo za propise, upravu i nacionalne manjine najoštrije osuđuje šovinističke ispade koji su sve učestaliji u sjevernom djelu naše Pokrajine i ozbiljno prijete da poremete vjekovima izgrađivane međunacionalne odnose u ovoj sredini. Ovih dana smo svjedoci ponovljenih izgreda uperenih protiv hrvatskog stanovništva za što najnovije primjere predstavljaju prijetnje smrću članovima redakcije i uposlenima u »Hrvatskoj riječi«, glasilu čiji je osnivač Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine, listu koji je pokrenut kako bi i pripadnici hrvatske nacionalne zajednice mogli ostvariti svoje ustavno pravo na informiranje na materinjem jeziku. Ovaj i slični incidenti, motivirani mržnjom i netrpeljivošću prema tuđem i drugačijem, izazivaju strepnju i osjećanje nesigurnosti što je nespojivo s jednim suvremenim društvom koje pretendira da postane integralni dio demokratske, tolerantne i civilizirane Europe.
    Zahtijevamo da organi krivičnog gonjenja što hitnije poduzmu energične mjere u cilju otkrivanja i kažnjavanja poticatelja i izvršilaca ovih nedjela, jer će u protivnom samo ohrabriti izgrednike na nove akcije, dovesti do dalje radikalizacije situacije i eskalacije primitivizma u Vojvodini.«                                                     

                                        

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika