Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Sna­ga tra­di­ci­o­nal­ne kul­tu­re

Knjiga Antonije Čote i Marije Šeremešić »Dukat ravnice« u izdanju HKUD »Vladimir Nazor« iz Sombora, tekstovima i brojnim fotografijama predstavlja narodnu kulturnu baštinu Hrvata iz Sombora i okolice. Hrvati u Somboru žive stoljećima, a u knjizi je kultura Bunjevaca i Šokaca predstavljena njihovim običajima, pjesmama, plesovima i nošnjama.
    U prvom dijelu knjige autorica Antonija Čota predstavila je kulturnu baštinu bunjevačkih Hrvata, počevši od uvodnog dijela u kojem je opisan nastanak grada Sombora, koji je nikao na omanjem uzvišenju između dva rukavca Mostonoge kada je naselje podigao sin ugarskog kralja Bele IV. i dao mu ime Szent Mihály, a opisan je i dolazak Bunjevaca pod vodstvom Duje Markovića i Jure Vidakovića 1687. godine, kada Sombor naseljava preko pet tisuća bunjevačkih Hrvata i dolazak Srba pod vodstvom Arsenija Čarnojevića 1690. godine. Autorica piše o razvoju grada, a kako su salaši bitan segment života Bunjevaca prikazan je nastanak salaša i života na njima. Život na salašima u bačkoj ravnici vezan je za poljodjelstvo, te je u knjizi predočena i »Dužionica«, svečanost u povodu završetka žetve. Tekst o salašima bogato je ilustriran fotografijama na kojima se mogu vidjeti upotrebni predmeti iz pokućstva na salašima. Za vrijeme dugih zimskih večeri Bunjevke su na salašima same tkale platno za izradu košulja, posteljine, ali i sukno za izradu odijela, ponjava i ćilima. Nakon teksta o tkanju, vezovima i šlinganju, Antonija Čota piše o odijevanju i nošnji bunjevačkih Hrvata, a potom o plesovima i običajima somborskih Bunjevaca, svadbama i svadbenim običajima, kao i o starim bunjevačkim narodnim pjesmama i na koncu o vjeri u Bunjevaca i sakralnim predmetima. »Značajno je da odmah po svom dolasku u Podunavlje, Bunjevci zidaju svoje crkve, ispočetka pleterne bogomolje, a ubrzo potom i monumentalne sakralne građevine koje i danas postoje u Somboru. Vjerski blagdani igraju veliku ulogu u životu Bunjevaca«, piše Antonija Čota među ostalim, završavajući prvi dio knjige o segmentu građanskog načina života »u tom Somboru«.
    Marija Šeremešić u drugom dijelu knjige piše o Hrvatima Šokcima. Hrvatska skupina naroda, zvana Šokci, naseljavala je početkom 15. pa sve do 17. stoljeća lijevu obalu Dunava. Na tlu zapadne Bačke podigli su sedam naselja: Bački Breg, Bački Monoštor, Sontu, Vajsku, Bač, Bođane i Plavnu, gdje njihovi potomci i danas žive. Šokci su zadržali svoj jezik ikavicu, katoličku vjeru, običaje, pjesme plesove i nošnju. Marija Šeremešić piše o specifičnoj ikavici kojom govore Šokci, a potom o kućama, zanimanjima i upotrebnim predmetima bačkih Šokaca. »Kod Hrvata Šokaca se od davnina poštuje katolička vjera i tradicija. Dio tradicije i religioznosti su i običaji koji upravo iz tih segmenata potiču«, piše Šeremešić. U daljem dijelu knjige mr. Matija Đanić piše o povijesti naselja Bački Monoštor, Juraj Lončarević piše o šokačkom pjesniku Stipi Bešlinu, dok Katica Pašić piše o šokačkoj narodnoj nošnji. Antun Kovač piše o tradiconalnom štovanju Gospe fatimske, a o pjesniku Ante Jakšiću koji se rodio u Bačkom Bregu piše Juraj Lončarević. Knjiga još sadrži tekstove o vrsnom muzičaru Miki Ivoševu, starim seoskim domaćinstvima u Sonti, šokačkim kućama i »Grožđe balu koji se održava u Sonti.
    Knjiga »Dukat ravnice« koju su napisali i priredili Antonija Čota i Marija Šeremešić produbljuje objektivnu spoznaju o Bunjevcima i Šokcima iz Sombora i okolice, kako kroz tekstove koje knjiga donosi, tako i kroz brojne fotografije koje »Dukat ravnice« čine i vizualno atraktivnom knjigom.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika