Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Jakov Kopilović ZABORAVLJENI

Ja sam tri puta mrtav,
Tri puta sahranjen mržnji na dno.
Tri puta zaboravljen,
Tri puta,
Tri puta na pola puta do smrti.

Ja znam svoj grob,
I svoj pogreb.

Svaki dan se budim u život.
Brazde me dozivlju,
A ja nisam živ.
gggggggggggggg
Pjesnik Jakov Kopilović rodio se 1918. godine, a preminuo u Subotici 18. studenog 1996. godine. Kopilović je tek nakon duge, teške i nadasve mučne borbe za životni opstanak (od najranije mladosti) ušao u krug inteligencije bunjevačkih Hrvata u Subotici. Rođen je u siromašnoj obitelji nadničara, te nije imao materijalnih uvjeta upotpuniti svoju naobrazbu: probijao se kroz život na različite načine-kao fizički radnik, zemljodjelac, tramvajski kondukter, činovnik, korektor, samo da bi ostvario svoj mladenački ideal, a bilo je to temeljno intelektualno osposobljavanje na filozofskom fakultetu. Kao profesor književnosti bio je na mnogim dužnostima, a izvjesno je vrijeme i bio prvi čovjek Gradske knjižnice u Subotici. Po svojim je lirskim preokupacijama Kopilović tematski bio neograničen, a u estetskoj evoluciji sve produbljeniji, kako je postajao zreliji i s socijalnih tema ponirao u tame ljudske duše. Umjetnički je vješto transponirao zavičajne i autobiografske motive koji vjerno dočaravaju povijesnu tragediju etničkog korpusa bačkih Hrvata u borbi za nacionalnu ravnopravnost i slobodu, kao i nemilu pjesnikovu kob koja bi da se odupre zaboravu (vidi gorenavedenu pjesmu »Zaboravljeni«). Od poetskih zbirki posebice se ističu »Radosti« iz 1966. i »Žedan đeram« iz 1968. godine. Po riječima Bele Gabrića, koji je govorio i na Kopilovićevoj sahrani 21. studenog 1996. godine, »Kopilović je bio među najplodnijim piscima subotičkog pjesničkog kruga i svojim je brojnim zbirkama obogatio kulturnu baštinu svoga rodnoga grada, pa i šire, cijelog korpusa.« Jakov je Kopilović svoju prvu pjesmu »San« objavio u časopisu »Klasje naših ravni«. Bio je poeta mekog i finog lirizma, inspiriran bačkom ravnicom i životom na njenim salašima. Inspirirala ga je Subotica, njeni ljudi i običaji, ljubav i priroda u cijelosti. Za sobom je ostavio suprugu Margu, te djecu-kćer Jasnu i sina Vlatka, koji već odavna žive u Hrvatskoj.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika