Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Futuristička studija razvoja EU

Uloga Hrvatske u novom europskom poretku 2007. Ulazi Bugarska u EU
2010. Ulazi Rumunjska u EU
2012. Ulazi Hrvatska u EU
2015. Zapošljava se prvi naš čovjek u administraciji EU
2016. Nekim čudom zaposlio je cijelu svoju, ženinu i kumovu svojtu kao i članove obitelji svojih susjeda i neke ljude iz svoga zavičaja. Naši čine 10 posto administracije.
2017. Udio naših u administraciji je dosegao 60 posto. EU organizacije podižu sebi plaće tri puta i uvode pravilo prema kojem ne treba biti na poslu da bi se dobivalo plaću sve dok se posao obavi. Iz Njemačke stižu prosvjedi da je primljeno previše ljudi u EU administraciji, čak tri na jedno mjesto i ne mogu se novouposleni više nigdje smjestiti. Nema prostora. EU administracija podiže do kraja godine plaće za još tri puta zbog stresa koji uposlenici doživljavaju u skučenim poslovnim prostorima.
2018. Zbog stresa 90 posto članova administracije je na bolovanju. Najviše od 15. lipnja do 15. listopada i od 15. studenog do 15. siječnja. Viđeni su po Mediteranu, Baliju i Alpama, ali zbog liječenja od stresa. EU snosi troškove liječenja. Primljeni su novi uposlenici da posao ne bi trpio. Udio naših u EU institucijama dosegao 95 posto.
2019. Dolazi do rezanja troškova. Otpuštaju se čistačice, kuhari, vozači, sve odreda belgijski državljani. Udio naših u EU administraciji je 99,3 posto.
2020. Hrvatska dobiva mnogobrojne novčane poticaje od EU među kojima i onaj za uzgoj dudovog svilca i ćubastog gnjurca. Prema podacima EU, Hrvatska ostvaruje poticaj na 34 milijuna goveda, 136 milijuna ovaca, 11 milijuna svinja, 86 milijuna koza. Proizvodnja maslinovog ulja je pet milijardi litara. Ima oko 300 milijuna stabala maslina naime. Prema podacima. EU administracije, naravno.
2021. Njemačka istupa iz EU jer ne želi financirati kretenluke. Mjesec dana iza nje to čini i Francuska, a do kraja godine i Velika Britanija.
Kraj EU.
Z. Samaržija2007. Srbija dovršava prvi val reformi.
2010. Počinju ozbiljne pripreme za ulazak u EU.
2012. Pripreme za priključenje EU blokirane zbog sukoba vodećih političkih stranaka u Srbiji oko datuma njenog prijema.
2015. Na inicijativu Hrvatske, SCG primljena kao pridruženi član EU. Praznovanje traje dva mjeseca. Zabilježen drastičan pad privrednih aktivnosti.
2016. Parlament EU opomenuo predstavnike SCG da ne rade na podrivanju ovog predstavničkoj tijela ujedinjene Europe. Razlog zabrinutosti članica EU je nepremostiva sukobljenost dvije službene opcije SCG.
2017. Sukobi između dva predstavnika SCG u parlamentu u Strasbourgu nastav-ljeni i zbog neusuglašenosti stavova oko državnih simbola. Kao službena himna i dalje figuriraju »Hej, Slaveni«, »Bože, pravde«, »Tamo daleko« i »Još ne sviće«, a kao boje državne zastave – srbijansko dunkl plavo i crnogorsko liht plavo.
2018. Odsutne uposlenike u EU administraciji zamjenjuju srbijanski diplomati. Povučeni su svi iskusni kadrovi od 1965. godine naovamo. Mnoge članice protestiraju zbog skandala u parlamentu, što za posljedicu ima ukidanje televizijskih prijenosa.
2019. Godina afera i skandala zbog malverzacija s europskim proračunom. Putovi financijskih transakcija vode do Sejšela i Devičanskih otoka. Nitko ništa ne priznaje. Osniva se anketni odbor.
2020. EU ulaže posljednje napore da kroz nove investicije ojača gospodarstvo SCG, i definitivno otvori prostor za stalno članstvo zemlje. Uloženo stotinjak milijardi eura u strateške projekte… U Srbiji još jednom srušena vlada, uz optužbe za korupciju i nepotizam pri dodjeli poticajnih kredita. Drastično povećana aktivnost noćnih klubova, kasina, i mjenjačnica. Na cijeni putovnice Bugarske, Mađarske, Hrvatske…
2021. Nova vlada, koju čini koalicija ekstremne ljevice i ekstremne desnice, priopćava pučanstvu kako je standard u drastičnom porastu. Kraj EU proslavljen gala manifestacijom na beogradskome Ušću. Mnogi građani su već spremni za novi početak – svi dinari zamijenjeni, zalihe hrane u skladištima, a privatni tankeri napunjeni benzinom. Spremne su i dvolitarske plastične boce kao i kartonske kutije za uličnu prodaju cigareta

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika