Zabrinutost zbog pogoršanja situacije
Da slučajevi s incidentima usmjerenim na ovdašnje Hrvate, njihove institucije, kulturne spomenike i imovinu, koji su se počeli događati koncem prošle godine, u sebi sadržavaju i dimenziju ozbiljnosti te nukaju na zabrinutost, svjedoče i postupci državnih tijela Republike Hrvatske. Očito, priča o tome, kako su osobito pisali neki subotički mediji, da se poprsje Matije Gupca u Tavankutu ruši skoro samo od sebe zato što je slabo postavljeno, ili da su incidenti s antihrvatskim porukama tek proizvod niza slučajnosti, teško prolazi kod svih. U tom smislu se možda mogu tumačiti i dva poteza Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske – prvo, službeno izražavanje zabrinutosti veleposlaniku Srbije i Crne Gore u Zagrebu Milanu Simurdiću zbog tih incidenata, i drugo, pozivanje na razgovor veleposlanika Simurdića nakon prijetnji koje su bile upućene Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Subotici.
Naime, prema priopćenju Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske, državni tajnik u Ministarstvu Hido Biščević primio je u posjet u srijedu 21. siječnja veleposlanika Srbije i Crne Gore u Zagrebu Milana Simurdića. Tijekom razgovora, stoji u priopćenju, »obostrano je istaknuta potreba daljnjeg zadržavanja pozitivne dinamike dosadašnje razine odnosa, s posebnim naglaskom na potrebi rješavanja preostalih otvorenih pitanja, kao što je ubrzano rješenje problema nestalih osoba, nastavak rada Komisije za granice, potpisivanje Sporazuma o readmisiji od strane Srbije i Crne Gore, kao i pitanja viznog sustava. Državni tajnik Biščević je izvijestio sugovornika o najnovijim vanjskopolitičkim potezima hrvatske Vlade i njezinim prioritetima. Državni tajnik je prenio očekivanja Republike Hrvatske da će i buduća Vlada Srbije nastaviti put demokratske stabilnosti kao osnove za daljnje unapređenje uzajamnih odnosa. Veleposlaniku Simurdiću je prenesena ocjena da proces formiranja parlamentarne većine u Hrvatskom saboru i dogovor s predstavnicima srpske nacionalne zajednice predstavlja važan doprinos rješavanju konkretnih pitanja i uzajamnih međudržavnih odnosa. Biščević je prenio Simurdiću zabrinutost hrvatske Vlade zbog nedavnih incidenata u Vojvodini usmjerenih prema predstavnicima hrvatske manjine.«
Drugi puta veleposlanik Srbije i Crne Gore u Republici Hrvatskoj Milan Simurdić bio je pozvan na razgovor u Ministarstvo vanjskih poslova u Zagrebu od strane samog ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske dr. Miomira Žužula. Bilo je to u četvrtak 29. siječnja, kada je, prema službenom priopćenju Ministarstva vanjskih poslova, dr. Žužul veleposlaniku Simurdiću »prenio zabrinutost Vlade Republike Hrvatske u vezi s pogoršanjem sigurnosne situacije i serijom incidenata usmjerenih protiv Hrvata u Vojvodini, kao i s prijetnjama Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Subotici. Ministar je u razgovoru s veleposlanikom zatražio da nadležni organi u Srbiji poduzmu sve potrebne mjere u cilju učinkovite zaštite hrvatske manjine, hrvatske imovine i spomenika u Vojvodini. Ministar dr. Žužul je veleposlanika Simurdića upoznao s vanjskopolitičkim prioritetima hrvatske Vlade među kojima suradnja sa susjednim zemljama predstavlja jednu od glavnih odrednica. U razgovoru je ukazano na potrebu zadržavanja pozitivne dinamike dosadašnje razine međusobnih odnosa i na mogućnosti produbljenja suradnje.«