Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Umirovljenički nemir

Prije skoro deset godina susreli su se predsjednici Hrvatske i SR Jugoslavije, dr. Franjo Tuđman i Dobrica Ćosić. Između desetak točaka njihova »dogovora« na temu »Kako rat privesti kraju?« bila je i ona o sporazumnom »humanom preseljenju«. Taj proglas najviših tadašnjih političara u praksi je značio »zeleno svjetlo« za proces koji se u zbilji, na terenu, već dvije godine događao... Na zamjene kuća, tužne kamionske konvoje preko Mađarske, započinjanja »novih života« značilo je to točku na »i«. Hrvatska je te godine i dalje bila raskomadana. Stotine tisuća izbjeglica opsjedale su preostale slobodne gradove. Dalmacija je bila bez struje, dobrim dijelom i bez pitke vode. 
Vlada Nikice Valentića odlučila je uvesti mobilne dizel-elektrane kako bi Dalmacija dobila struju. Masleničko ždrilo zjapilo je prazno, sa srušenim mostom, još okupirano. Sa sjevera se moglo na jug samo zaobilazno. Od Osijeka do Zadra, od Dubrovnika do Siska čovjek na ulici nikad nije bio siguran. Nikad se nije znalo kada će onom na drugoj strani pasti napamet da ispali plotun od 80 ili 120 milimetara, potpraši VBR-ove i tako vam zauvijek prekine čita-nje novina uz prijepodnevnu kavicu na terasi kafića. U takvoj, ranjenoj i raskomadanoj, trećinom okupiranoj zemlji, sigurno nije bilo lako biti Srbin. Već godinama gađani svim mogućim arsenalom bivše JNA, već godinama živući život u kojem nisu sigurni hoće li dočekati sutrašnji dan, susjedi su ih - te domaće hrvatske Srbe, počeli gledati »ispod oka«. 
A i ti su Srbi, i takvih je većina u Hrvatskoj, bili gađani tim istim bombama vojske i paravojski koje su ih, kao, htjele »sloboditi«. No, u strahu su velike oči. I susjedi vas više ne pozdravljaju, nitko s vama ne razgovara. Mnogi su se odlučili za rješenje koje se nudilo: »humano preseljenje«. Je li Hrvatima u Srbiji i Crnoj Gori bilo lakše? Točno, bombe im nisu svakodnevno padale po krovovima. No, kao i svima drugima, stizali su »pozivari«. Zvali su ih i tjerali, neke i otjerali, u rat protiv matične zemlje i naroda. Neki su i izgubili glavu, a neki zdravlje u ratu koji im nije bio ni na kraj pameti. I njih se gledalo »ispod oka« kao potencijalne ili stvarne izdajnike »velike stvari«. Da toga nije bilo, najezdu nula na novčanicama i manjak svega u trgovinama bi zacijelo izdržali. Kao i svi drugi.
No, bilo je drukčije. Sila je stvorila potrebu. Nastale su razne »agencije za promet nekretnina«. Trebalo je čitati »male oglase«. Prvo vi ili netko vaš, preko Mađarske, pogleda kuću onoga drugog. Onda, istim putem, on vašu. Brzina pronalaženja ovisila je i o količini »pod petama«. Onda se sklopi »ugovor o zamjeni«, pa prijavite odlazak - još uvijek vašem - MUP-u. Pa dobijete pečat u »ličnu kartu«: obavezan napustiti zemlju u roku osam dana! Pa nađete kamion, potrpate kauče i požutjele fotografije i - naprijed, u novi život! Preko Mađarske. Začudo, dvije su zemlje bile u ratu, ali »ugovori o zamjeni« su se priznavali. 
Ako ste stigli kao umirovljenik - mirovina je uskoro stigla.
Takvih je umirovljenika u Hrvatskoj oko 6.000. Dakle, Hrvata iz SR Jugoslavije koje je Miloševićeva politika i Ćosićevo »humano preseljenje« potjeralo da u novoj domovini, sad u Virovitici, ili u Bjelovaru, razmišljaju o tome s kim se nisu stigli ili onda nisu smjeli pozdraviti od starih prijatelja u Srijemskoj Mitrovici, Novom Sadu ili Subotici. Čitam nedavno rezultate popisa stanovništva u Srbiji i vidim da je Hrvata 20.000 manje nego li na posljednjem popisu. A, Srbija nije bila u ratu!? Ti umirovljenici još primaju mirovine iz hrvatskog mirovinskog fonda pod stavkom »iz ostalih republika bivše SFRJ«. 
Ovih dana Ministarstvo rada i socijalne skrbi dovršava i posljednje pregovore s jugoslavenskom stranom za primjenu Ugovora o socijalnom osiguranju. Taj su ugovor potpisali još Mate Granić i Milan Milutinović prije skoro šest godina. Uskoro, očito, primjena počinje. Toga se penzići u Hrvatskoj, izbjegli iz Srbije ili Crne Gore, najviše i boje. Jer, »bauštelu« svog života odradili su u zemlji u kojoj je sve četiri puta jeftinije, pa su i mirovine i plaće barem toliko puta manje. 
Počne li im Beograd isplaćivati mirovine, gorka će biti korica njihova crnog kruha! U Jugoslaviji je, pak, piše u priopćenju hrvatskog Ministarstva rada i socijalne skrbi, oko 13.500 umirovljenika koji su svoju životnu »bauštelu« odradili u Hrvatskoj. 
Piše, također i kako će Hrvatska »slučaju da zbroj mirovina iz dviju država bude manji od do sada isplaćivane mirovine, isplaćivati razliku do visine ranije primljene mirovine«. Lijepo. I to je u redu. No, hoće li i Jugoslavija, tj. nova Srbija i Crna Gora, također »isplaćivati razliku do visine sadašnje mirovine« Hrvatima u Hrvatskoj izbjeglima iz Jugoslavije?!? 
U jugoslavenskoj ambasadi u Zagrebu, veleposlanik Milan Simurdić, i u hrvatskom ministarstvu socijalne skrbi tvrde da - hoće! Penzići željno čekaju poštara. Tek s njegovim dolaskom vidjet će je li u pravu koza ili rog.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika