Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Džaba sekiracije!

Eto, prođe desetak dana kako Jugoslavije nema.                        Simbolično, dabome! Suštinski je tome više od jednog desetljeća. Od onoga časa kada je Slobodan Milošević saopćio da će Jugoslavije biti makar samo od Srbije i Crne Gore, reagirajući tako na odluku Slovenaca i Hrvata da najprije odu s onog čuvenog raspadajućeg partijskog kongresa, a kasnije i iz već raspadnute države. 
U narodu omiljeni vođa, od milošte zvani Sloba, ubrzo je - u društvu s »mladim, pametnim, lepim« Momom i Milom - odjezdio na Žabljak, na zasluženi odmor između dvije ratne bitke, i, kao svaki čudotvorac koga narod obožava i slavi, uznemirenim jugonostalgičarima ponudio utjehu u obliku žabljačkog ustava. Pompezno, kako i priliči, inaugurirana je nova  »SRJ«, s velikim ambicijama i skromnim mogućnostima. Duhovni »otac nacije« Dobrica se latio državničkog zadatka da tu tvorevinu nacionalno upristoji. Topovi su grmjeli. I s Banjice, ali i tamo malo dalje, u Hrvatskoj i Bosni. Dok su kolone nesretnika špartale u svim mogućim pravcima u potrazi sa kakvim-takvim skloništem, u Beogradu se ispijao šampanjac za zdravlje i dugovječnost nove Miloševićeve države. 
Bilo je svečano, lijepo i krasno, ali je kratko trajalo. Prekratko za ozbiljnu državu, kako su je neki u svojim mislima i kabinetima zamišljali. Za jednokratnu upotrebu. Sve je - kako bi se reklo - bilo džaba: naroda baš briga, nije razmišljao o himni, grbu i zastavi, već, kao i svako upropašćeno pučanstvo, kako da sa svežnjem novčanica od nekoliko milijardi svježe odtiskanih dinara kupi veknu kruha i, možda, litru mlijeka. I da strahuje da mu se bubnjevi rata u susjednim mu državama ne oglase i u njegovom dvorištu. 
Prođoše, tako, godine. Čak puno desetljeće iluzija, zabluda i samozavaravanja. Jedan rat (u Hrvatskoj) je završen »slavnim porazom«, drugi (u Bosni) se primicao »pobjedničkom krahu«, treći (na Kosovu) je pokucao na vrata. Dok je »crveno-crna« dedinjska elita slavila »veličanstvene trijumfe«, gradila sabirne centre za stotine tisuća izbjeglih i prognanih i uvjeravala narod da će mu »novi neokolonijalisti i imperijalisti« pasti na koljena i moliti ga za milost, miloševićevsko-ćosićevsko-šešeljevsko državno čedo se sve više tanjilo, skraćivalo i - kompromitiralo. Najprije su od njega digli ruku nekad »prkosni i pošteni đetići«, shvativši da je bolje da ljuljaju svoje, a ne »tuđe« dijete. Počeli su se premišljati i iskreni jugonostalgičari, a ubrzo je i Kosovo postalo pretežak teret za nejaka pleća mlade žabljačke tvorevine.
Nekadašnji simbol historijske težnje južnih Slavena za ujedinjenjem i suživotom, u završnoj, miloševićevsko-šešeljevskoj interpretaciji, pretvorio se u znamenje svakojakih nesreća i tragedija. Jedna povijesno plemenita ideja, poslije desetljeća kakvog-takvog života, survala se u ambis bolesnih nacionalističkih, ekspanzionističkih i cezarističkih ambicija njenih predvodnika. Odbačena je kao istrošena krpa. Otišla je u povijest, s njom i sva njena katkad sretna, katkad tužna, ne tako rijetko i tragicna razdoblja. Bez nagovještaja da bi se ikad više u nekom sličnom obliku obnovila. 
Treba li žaliti za njom? Oni kojima su ugodna sjećanja utjeha što ih je u međuvremenu sustigla stara kletva »dabogda imao pa nemao«, sigurno će žaliti. I nije uputno takvima zamjerati. Oni koji su okrenuti logici »bilo, pa prošlo, gledaj od čega se živi«, bit će pragmatičniji, jer neće imati baš vremena da uludo troše emocije zbog nečega što nije otišlo ovog 4. veljače, nego mnogo ranije. I to na najgori mogući način, ljudskim patnjama, razaranjima, sveukupnim osiromašenjem. Žalit će, naravno, za njom nacionalisti, sijači mržnje i zla. Njima je Jugoslavija bila, s jedne strane, alibi za neostvarene »nebeske snove«, s druge pokušaj da se nametanjem dominacije jedne nacije (prije nacionalne elite) opravdaju iluzije o vlastitoj veličini. Bit će razočarani i oni koji su, koliko do jučer, vjerovali da se povijest nije dogodila, da je sve ovo, pa i odlazak Jugoslavije, samo taktički privid, njeno privremeno odlaganje u ladicu, i da će, na koncu, kad-tad, ponovno doći njenih pet minuta. Pravo je svakog da Jugoslaviju čuva u sjećanju, onako kako je ko doživljavao i preživljavao. Njen odlazak je, čini se, definitivan i s tim se valja pomiriti. Treba je prepustiti historičarima i analitičarima, ljudima čija profesionalna etika nalaže da je objektivno i nepristrasno valoriziraju. 
Treba se okrenuti stvarnosti. A ona je zaista dovoljno surova, teška i sumorna da bismo je ignorirali i pretpostavili (ne)ugodnim uspomenama. Sustižu nas nove brige, kako preživjeti tranziciju, ne ostati bez posla, kako školovati djecu, steći krov nad glavom, osnovati porodicu, spriječiti da nam politika i političari kroje sudbinu i život. Ukratko, treba, brate, živjeti

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika