Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pileće noge i hrenovke

Ostao sam ne malo iznenađen kada mi je prošloga tjedna cijenjena kolegica s beogradskog RTS-a, s kojom izvrsno surađujem na zajedničkim temama, na replay vratila e-mail poruku rekavši: »ne trebate mi slati cedevite i bajadere - toga sada, hvala Bogu, imamo ovdje u Mercatoru«. 
Želio sam samo, budući je moja kolegica s HTV-a ondje snimala reportažu,  razveseliti gospođu Veru nečim našim, a znam, rado viđenim i kušanim i ondje kroz sve olovne godine. Sjetih se kolega s Radija B-92, koje sam u njihovoj redakciji snimao za HTV još 1992. Bio je to tada veliki pothvat. Sjećam se da su me bili dočekali s: »Pa, jeste li nam donijeli cedevite?!«... 
Tada nisam. Stvari se očito mijenjaju i u Beogradu. U Zagrebu se veselimo blagodati hipermarketa već četiri-pet godina. Počelo je tada sramežljivo »Segroom«, pa se nastavilo »Getroom«, dugo smo čekali »Metro«, da bismo posljednjih dvije-tri godine bili zapljusnuti lavinom u nizu: Mercator, Konzum, Mercatone, Merkur, Lesnina, Plodine, Bauhaus, Pevec,
Gramat, King Cross, Ipercoop, Importanne, Kaptol, Billa... 
Obitelji se više ne dijele prema tome očekuju li hoće li na sljedećim izborima pobijediti »plavi«, »žuti« ili »crveni«, već prema tome u kojem je carstvu trgovine ponuda veća, cijene niže, a osoblje uslužnije?! Subota je dan kada radni narod kreće u boj kolicima, a nedjeljom poslijepodne - nakon zajedničkog ručka s kumovima ili prijateljima - razvit će se iskrena ideološka rasprava jesu li parkirna polja obilježena pojedinim duginim bojama pred King Crossom apsolutno najbolja ideja pred svom ostalom konkurencijom, ili su u Getrou cijene svega i svačega doista osjetno niže od drugih?! Pitanje je obiteljske časti argumentima obraniti boje »svoga« najmilijeg shopping-centra. I na nedjeljnoj se kavi mora dokazati i prijatelju i sebi da je jučer potpisanih 500-600 kuna na slipu kreditne kartice - pametno uložen novac! 
A onda opet dođe petak... Vrijeme zbrajanja »žrtava«. I internet-bankarstvo postaje normalna stvar. Moja »najmilija« banka, Zagrebačka, prije nekoliko
mjeseci dala mi je - token. Krasan mali »digitrončić«. Uz njegovu pomoć mogu uvijek vidjeti - koliko je supruga i gdje platila pelene za klinca? Mogu platiti račun za grijanje ili čistoću i s kompjutora u Beču ili Haagu...
Divno! Prošloga tjedna podigao sam još jedan token od druge »najmilije« banke, Raiffeisen (da ne moram čekati reda na šalteru, tješim sebe). Ostajem, dakako »vjeran« Zagrebačkoj, jer u njoj mi je i tekući, i stambeni kredit i ulog u stambenoj štedionici i ulog u drugom mirovinskom stupu i ulog u investicijskom fondu...
Gledam u novi »token« Raiffeisen banke. Spravica je dizajnom ljepša od tokena Zagrebačke. Na poleđini, uz serijski broj (strateški važan podatak, skoro kao i jedan od 15-tak PIN-ova koje nosim u glavi) piše: Made in China. I tu se ja zamislim... Pa, zar ovako bedastu spravicu nitko u Hrvatskoj nije znao napraviti?! Pogledam u paketić čačkalica, prošle subote kupljene u Getrou. Napravljene su u Sloveniji. Baterije? U Španjolskoj. Tekućina za vjetrobransko staklo na autu? U Italiji. Paket smrznutih škarpina bez glava od 3 kg? U Kaliforniji, SAD... 
U četiri golema paketa dovučena iz Getroa (našeg obiteljskog i, naravno, najboljeg shopping-centra) naše, hrvatske, su: pileće noge, hrenovke »Gavrilovićke« i trapist-sir! Pa, i nisu baš neki izumi... Ničega sličnog »tokenu«... 
»Lani smo izvezli roba tek za 45,7 posto svega što smo uvezli.« Dobro, tješim se, pa tu je i turizam... E, onda piše da smo od turizma zaradili između 3,8 do 4 milijarde dolara. Lijepo. No, to je tek dvije trećine »preostalog« robnog deficita. »Nepokrivene« su debele milijarde. Mene, građanina, dakako od toga više brine stabilnost kune. Jer, stambeni kredit treba otplaćivati - 30 godina! A država »nepokriveno« »pokriva« prodajom »Sunčanog Hvara«, pa INA-e, pa... Što kada toga nestane? A stambeni kredit, kao i sve drugo, »vezan« je uz - euro!
Euro je naš spas, za one koji »prežive«! Tako mi je barem objasnio ekonomist Mladen Vedriš, odavno nezavisni stručnjak, a još ranije ekonomski savjetnik predsjednika Tuđmana. Sjedili smo nedavno za istim stolom na jednom domjenku u zagrebačkom »Sheratonu«. Pitah ga - zašto se javno tako zdušno zalaže za tzv. kontroliranu inflaciju kad ona na našim prostorima nikad nije bila kontrolirana i uvijek je skrivala u sebi svu balkansku neproduktivnost?! Rekao mi je da »model jake kune« traje već tako dugo (od
94.) da ga je sada i nemoguće napustiti. Stoga, misli on, Hrvatska će ovakva dočekati euro i ulazak u EU. No, to će, kaže, tek donijeti pravu borbu za opstanak onih koji budu imali sreće da rade. Jer, sadašnjih hrvatskih prosječnih 500-600 eura na mjesec trebat će zaraditi po europskim standardima produktivnosti. A to mnogi neće moći. 
Doista, danas mi je teško zamisliti život bez kineskih »tokena«. Ali ne bih volio da mi otplatu kredita dovedu u pitanje svi oni kojima ništa ne pada na pamet za proizvoditi i prodati osim cedevite, bajadera i pilećih nogica...

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika