Arhiv tekstova Arhiv tekstova

I umjetnik i zanatlija

Jozefina Skenderović, glasovita slamarka iz  Subotice, nastavnica  fizike i  kemije u  Osnovnoj  školi »Ivan Milutinović«, intenzivno se i veoma uspješno bavi umjetničkim radom u tehnici slame, još od davne 1980. godine. Rođena je u Tavankutu, članica je likovne sekcije HKPD-a »Matija Gubec« iz Tavankuta, izlagala je preko 90 puta na skupnim izložbama. U radu tavankutske Kolonije aktivno sudjeluje od njezina početka, 1986. godine, a od 1994. preuzela je organizaciju »Prve jugoslavenske kolonije slamarki u tehnici naive«. Sudjelovala je, među ostalima, na kolonijama »Likovnog kruga Slavonije« u Ernestinovu, »Treća dimenzija« u Beogradu, u Puračiću, Rastokama i Jajcu. Dobitnica je više diploma i priznanja.
 
4Pretpostavimo da renomirana i priznata slamarka poput Vas ima zadatak potpunom laiku predočiti umjetnost likovnoga djelanja u slami, i pretpostavimo da sam taj laik ja. Kako biste mi Vi razjasnili bit Vašeg kreativnog rada? Što je to uopće slamarka? I, je li to umjetnička disciplina ili je riječ o vrsti zanata?
I jedno je, i drugo. Potrebno je poznavanje tehnike rada u slami, kao što je za dobroga umjetnika u drvorezu potrebno da svlada tehniku rada u drvetu, ili  nekoga tko radi u metalu tehniku rada s metalom. Ostalo je, svladate li tehniku, stvar inspiracije i mašte. Kreacija. A i umjetnost je, kao što je, primjerice to umjetnost naive, naših poznatijih kolega i kolegica diljem Hrvatske, koje su renomirane diljem svijeta svojim naivnim slikarstvom. I rad u slami je vrst naivnoga likovnoga djelanja. Ali je umjetnost. Čak i primijenjena, modna. Primjerice, naša sugrađanka Marija Šabić izradila je haljinu za natječaj za miss nedavno održan u Beyruthu, na kojoj je haljini najzapaženiji detalj bio upravo ukras što smo ga mi načinili, od slame. Eto, to bi bio doseg u domenu designa ili mode, kako vam drago. Ali da je umjetnost, umjetnost je. Tu nema dvojbe.
 
4U brojnim izložbama i postavkama u zemlji i inozemstvu ističe se poziv HKPD-u »Matija Gubec«, odjelu slamarki, čija ste Vi ravnateljica, za sudjelovanje na Međunarodnome sajmu zanatstva i male privrede u Münchenu, (Njemačka) od 12. do 19. ožujka. Recite štogod više o planovima tijekom ove godine…
Dobro ste informirani. Likovni odjel naive u tehnici slame, kako se punim imenom nazivlje naša grupa u okviru HKPD-a »Matija Gubec« u Tavankutu, doista je dobila taj poziv, no veliko je pitanje hoćemo li moći priskrbiti novac za taj put. Znate već kako stoje stvari u svezi s tim i s kulturom, općenito…To je sajam na kojemu bismo prije svega voljeli čim više toga prodati, od starih sličica, broševa, minijatura, etno-motiva, šarenih jaja, marama iz nošnji bunjevačkih Hrvata, do sitnica od slame i krupnijih umjetničkih djela u istoj tehnici, tako da bi se i gospodarstveno to isplatilo. No, velim, to nije izvjesno. Izvjesno je, međutim gostovanje u Hrvatskoj, gdje ćemo izlagati radove u tehnici slame velikih formata, od Osijeka do Istre i hrvatskoga mora, u Puli, Rijeci, Poreču, po otocima…No, ni tu nije sve bez problema. Kontingent slika ma kog, a posebno većeg formata, teško se prenosi.
 
Razgovarao: R. G. Tilly

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika