Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Miroslav Krleža »Povratak Filipa Latinovića« (Nolit-Prosveta, Beograd, 1968.)

Miroslav Krleža, pjesnik, pripovjedač, romanopisac, esejist, dramatičar, urednik časopisnih i enciklopedijskih izdanja, klasik je europske književnosti. Cjelokupni opus Miroslava Krleže stoji u našoj literarnoj stvarnosti kao slučaj bez presedana. Nastavljajući se na najbolje što je hrvatska kultura i književna prošlost dala, asimilirajući vrhunske domete i rezultate domaće tradicije koju nadilazi, Krležino djelo u isti mah znači europeizaciju našeg književnog izraza i dosizanje europskog nivoa. 
Jedna od velikih tema Krležinog djela je seoski i malovaroški život u hrvatskoj provinciji između dva rata, život čiju zapuštenost, tegobu i prazninu iskazuje ekspresionističkim viđenjima. Krležina proza prevladava tradicionalni deskriptivno-narativni moment. U romanu »Povratak Filipa Latinovića« (1923.), Krležin junak se nakon dvadeset i tri godine vraća u svoj stari kraj, gdje ga dočekuju prašnjavi putovi, siromašna zemlja, već strani i prema njemu neprijateljski raspoloženi ljudi. Njegova pobuna prema takvoj stvarnosti je pobuna kroz estetsko, kroz umjetnost.
Krleža u romanu »Povratak Filipa Latinovića« ne rekapitulira zbivanja, već on svojim stilskim postupkom postiže da imamo utisak kako se događaj odvija, da se zbiva jednako pred njim, kao i pred nama. Ogledavši se u svim književnim rodovima i u svim literarnim žanrovima, Krleža i same granice među rodovima čini krajnje krhkim. »Postavite u jednu ravan nekoliko njegovih stihova i vidjet ćete da se ni po čemu ne razlikuju od redova njegove proze. Izaberite jednu njegovu proznu deskripciju, razbijete je u stihove i skoro da ste dobili tipičnu Krležinu pjesmu«, piše među ostalim književni kritičar Petar Džadžić o Krležinom djelu. Čitajući Krležine proze, jasno je kako se u piščevu slučaju radi zapravo o jednoj poetskoj imaginaciji i pjesničkoj viziji svijeta, da je red riječi i pauza, njegova sintaksa u funkciji poetske emocije i kvaliteta. Krležin ritam je poetski ritam. »Ne samo da su neki dijelovi ‘Filipa Latinovića’ poezija u punom opsegu riječi, nego se neki naoko sasvim prozni i ‘prozaični’ fragmenti njegova djela, slijedeći njihov ritam, mogu često rastaviti, transponirati u stihove«, piše o ovome Krležinom romanu književni teoretičar Nina Aleksandrov Pogačnik. 
Filip Latinović je slikar i usamljenik, a stvaranje je jedina svijetla točka u njegovom življenju. Jedina vjera koja u Filipu tinja je vjera u čistoću umjetničke spoznaje, ali iluzije melankoličnog povratnika, date kroz njegovo shvaćanje, koji »svijet umjetničke ljepote« vidi kao pojavu izvučenu iz realnosti tokova života, izoliranu i samostalnu, bit će raspršene, iako Filip moralnim kvalitetom nadvisuje svijet kojemu se suprotstavlja. 
 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika