Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dugo očekivani susret vijećnika

Treću sjednicu Hrvatskog nacionalnog vijeća, dugo očekivanu, predsjednik mr. sc. Josip Ivanović sazvao je za subotu 28. veljače, s početkom u 11 sati, a održat će se u prostorijama Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo« u Subotici. 
S obzirom da je prošlo skoro godinu dana od održavanja prethodne sjednice na dnevnom redu našao se veliki broj točaka, čak 47, a vijećnici su dobili pripremljen obiman materijal za sjednicu od 140 stranica, koji je pripremio predsjednik Izvršnog odbora HNV Lazo Vojnić Hajduk. 
NA DNEVNOM REDU: Prijedlog dnevnog reda, između ostalog, obuhvaća odlučivanje o usvajanju izvješća o radu Vijeća i Izvršnog odbora HNV-a u 2003. godini, te donošenje Plana rada Vijeća i Izvršnog odbora za 2004. godinu, kao i odlučivanje o usvajanju financijskog izvješća za 2003. godinu i o prijedlogu financijskog plana za 2004. godinu.
Vijećnici će odlučivati i o prijedlozima za imenovanja predsjednika i članova stalnih odjela i odbora Vijeća, kao i o brojnim drugim pitanjima od značaja za kulturu, informiranje, obrazovanje i službenu uporabu jezika hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i Crnoj Gori.
Izvješćem o radu predsjednika Vijeća Josipa Ivanovića obuhvaćeno je – sâmo konstituiranje Vijeća, predstavljanje Vijeća u zemlji i inozemstvu, stvaranje pretpostavki za rad Vijeća, uspostavljanje kontakata i suradnje s drugim nacionalnim vijećima, hrvatskim institucijama i organizacijama, s ostalim Hrvatima izvan granica Republike Hrvatske i s Katoličkom crkvom. Predstavljene su zatim djelatnosti Vijeća na polju informiranja, obrazovanja i kulture, a prema riječima Ivanovića moglo se i više i bolje raditi, ali pri ocjeni rada Vijeća ne treba smetnuti s uma dvije činjenice: »Prvo, ovo je prva godina prvog Nacionalnog vijeća hrvatske nacionalne manjine, gdje ništa nije dano, ništa nije uhodano, i nitko u ovome još nema dovoljno iskustva. I drugo, zakonom je dat samo okvir djelovanja, a materijalna potpora osnivača je potpuno izostala.«
INTEGRACIJA U PLANU: Planom rada za 2004. godinu predlaže se provođenje do kraja procesa institucionalizacije Vijeća što obuhvaća formiranje svih radnih tijela HNV-a predviđenih Statutom, integraciju unutar samog Vijeća kroz konstruktivan doprinos svakog vijećnika i osiguranje poslovnog prostora HNV-a (predlaže se prostor u zgradi gdje je smještena i Galerija Vinka Perčića u Bledskoj ulici 2, u Subotici). 
Pred Vijećem predstoji i integracija u društvenu strukturu Državne Zajednice Srbije i Crne Gore, odnosno institucionalizacija suradnje Vijeća s tijelima republika članica, tijelima AP Vojvodine, drugim nacionalnim vijećima i s općinskim samoupravama. I, što je možda najvažnije, Vijeće bi trebalo dati svoj doprinos integraciji hrvatske zajednice u Srbiji i Crnoj Gori. Na tom polju istaknut je rad na povezivanju i suradnji hrvatskih udruga, rad na informiranosti hrvatske zajednice, izrada adresara svih hrvatskih institucija i udruga te daljnji rad Komisije za predlaganje dodjele financijske potpore hrvatskim institucijama i organizacijama koja je na temelju jednogodišnjeg iskustva izradila mjerila i kriterije za raspodjelu sredstava. 
Na području informiranja predlaže se Vijeću donošenje odluke o preuzimanju osnivačkih prava nad Novinsko-izdavačkom ustanovom »Hrvatska riječ«, o čemu nadležna radna tijela Vijeća trebaju izraditi elaborat, kao i elaborat o izdavaštvu na hrvatskom jeziku, o informiranosti hrvatske zajednice te o radijskom i televizijskom programu na hrvatskom jeziku. 
Prema Statutu HNV-a temeljni oblik u organiziranju rada Vijeća su odjeli, odbori i konzultativna tijela. Stalni odjeli su Odjel za obrazovanje, Odjel za informiranje, Odjel za službenu uporabu jezika, Odjel za kulturu, Odjel za financije i Odjel za gospodarstvo. Na osnovu prijedloga koji su evidentirani na sjednicama Vijeća područja Srijema, Sombora, Podunavlja i Subotice predložena su kadrovska rješenja ravnatelja i članova odjela i pododjela, te predsjednika i članova odbora Vijeća, o čemu će također vijećnici odlučivati na svojoj sjednici. 
PRIJEDLOZI ZA 2004.: Izvršni odbor je predočio što je urađeno u 2003. godini i elemente plana za 2004. godinu svakog pojedinog odjela. Odjel za kulturu predlaže kao jednu opću orijentaciju u idućem razdoblju – suradnju s profesionalnim umjetnicima iz matične zemlje kao i suradnju s profesionalnim institucijama kulture u Republici Hrvatskoj. Tu su apostrofirani dobri kontakti i uspostavljena suradnja s Osijekom i Zagrebom. 
U oblasti obrazovanja, navodi se, učinjeno je najviše, no rezultati nisu adekvatni poduzetim aktivnostima. Trenutno u Općini Subotica 213 učenika izučava hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture, a 73 učenika pohađa nastavu na hrvatskom jeziku. Također oko 50 učenika u Bačkom Monoštoru i Sonti izučava hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture. Predlaže se animiranje Hrvata diljem Vojvodine da šalju svoju djecu na nastavu na hrvatskom jeziku, odnosno izučavanje hrvatskog jezika kroz tribine za zainteresirane. Osim toga i dalje ostaje aktualna edukacija učitelja u suradnji s Učiteljskim fakultetom u Osijeku, iniciranje izučavanja hrvatskog jezika u višim razredima osnovne škole i u gimnaziji i započinjanje priprema oko stvaranja gimnazije na hrvatskom jeziku u Subotici za sve zainteresirane učenike u Vojvodini. Na planu informiranja predlaže se izrada strategije informiranja na hrvatskom jeziku i sustavna briga o postojećim informativnim projektima. 
FINANCIJE: U završnom dijelu materijala nalazi se dio koji uobičajeno privlači veliku pozornost, a to je financijsko izvješće za 2003. godinu, gdje su prikazani izvorni dokumenti o dobivanju financijskih sredstava i njihovom trošenju. U 2003. godini od osnivača, odnosno domicilne države, nisu dobivena sredstva, ali su dobivena sredstva od Ministarstva kulture Republike Hrvatske na temelju natječaja, i to za obnovu i opremanje prostora HNV-a i za nabavu knjiga i potporu književnoj i nakladničkoj djelatnosti.
Na sjednici Vijeća vijećnici će odlučivati o usvajanju financijskog izvješća na osnovu predočenih specifikacija i knjigovodstvene dokumentacije, kao i predloženom planu prihoda i rashoda u 2004. godini.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika