Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Potrebno je prevazići mržnju

Promocija Društva srpsko-hrvatskog prijateljstva održana je u Petrovaradinu 19. veljače, a otvorio ju je jedan od osnivača Društva, pokrajinski zastupnik Đorđe Subotić, koji je istakao potrebu da se ova dva naroda međusobno uvažavaju, te je govorio o neophodnosti tolerancije na ovim prostorima, posebice u Vojvodini zbog njene etničke šarolikosti. Također je govorio o hrvatskim institucijama u Vojvodini, kao i o srpskim u Hrvatskoj.
Većina čitatelja vjerojatno nije upoznata s time kako ovakvo Društvo uopće postoji, ako znamo kakvi su odnosi između Hrvata i Srba bili u novijoj povijesti, kao i kroz to što su Hrvati u Vojvodini sve prolazili od početka devedesetih, a posebice u Srijemu. Ali, uistinu postoji. Sjedište Društva je u Čelarevu, Općina Bačka Palanka. Predsjednik je Zdravko Marjanović, a uz njega i Đorđa Subotića među osnivačima je i predsjednik HNV-a Josip Ivanović. Osnivačka skupština Društva održana je 15. veljače prošle godine u Bačkoj Palanci, ali kako se u to vrijeme SRJ transformirala u Državnu Zajednicu Srbije i Crne Gore, Društvo tada nije registrirano. Poslije više mjeseci ono je konačno registrirano 9. listopada 2003. godine. Od deset osnivača njih četvero je iz Subotice, troje iz Novog Sada, dvoje iz Bačke Palanke i jedan iz Niša. 
ČESTO UPUĆIVANI JEDNI NA DRUGE: Promocija Društva u Petrovaradinu održana je u prostorijama Mjesne zajednice. Ovo je bila svojevrsna tribina, na kojoj je predsjednik Zdravko Marjanović istaknuo kako je cilj Društva, među ostalim, očuvanje kulturnih običaja među Hrvatima u Vojvodini. On je govorio o neophodnoj potrebi prevazilaženja mržnje na ovim prostorima, kao i o tragičnim sudbinama prognanika, odnosno izbjeglica na svim stranama. Među prvima je obišao prognane Vukovarce u Osijeku, još dok je rat bjesnio. Spomenuo je i to da su on i grupa istomišljenika još 1992. godine osnovali Društvo za toleranciju u Bačkoj Palanci, no tek su im 1997. godine dozvolili da se registriraju. Zbog svog rada je doživio, rekao je, mnoge neugodnosti, pa su mu bacili i bombu prije nekoliko godina na kuću. Istaknuo je kako su Srbi i Hrvati kroz povijest bili često upućeni jedni na druge i kako su međusobno surađivali, a kao primjer je naveo spomenik Svetozaru Miletiću u centru Novog Sada, kojega je izradio hrvatski kipar. Također je istaknuo potrebu suočavanja s istinom, sve od Kosovskog boja pa na ovamo, misleći na srpski narod, za kojeg je rekao da ne bi trebao više živjeti u povijesti. Istaknuo je da Društvo surađuje sa srodnim društvima i u Srbiji i u Hrvatskoj, da često putuje u Hrvatsku gdje ima puno prijatelja i suradnika. Kroz rad u ovom Društvu upoznao je i zakonodavstva u susjednim zemljama, pa je istaknuo da je zakonodavstvo u Hrvatskoj i Mađarskoj u ovoj oblasti na puno višoj razini od zakonodavstva u Srbiji. Svoje izlaganje je završio tako što je nazočne obavijestio da je ovo samo prva promocija, a da se planiraju promocije Društva u Šidu, Srijemskoj Mitrovici, Rumi, Novom Sadu, Subotici… 
DOJMLJIVI KOMENTAR: Nakon izlaganja Zdravka Marjanovića svoje komentare su iznosili i nazočni, koji su se javljali za riječ. Vrlo je dojmljiv bio govor jednog starijeg čovjeka koji još dobro pamti i Drugi svjetski rat. On je istaknuo da je Srbin i da je iz okolice Konjica u BiH, te kako su njegovu i sve ostale pravoslavne obitelji 1941. godine i tijekom cijelog rata štitili i spasili Hrvati i muslimani (Bošnjaci). No, 1992. godine su, po njegovim riječima, postrojbe bosanskih Srba sva ta sela s hrvatskim i bošnjačkim pukom spalili a pučanstvo protjerali. Uistinu se vidjelo da je čovjek bio protiv toga, ali, kako kaže, sam nije ništa mogao.
Na samom kraju nazočnima je podijeljen najnoviji broj lista Tolerancija, glasila Društva za toleranciju iz Bačke Palanke. 
 Na kraju samo možemo dodati kako je šteta što organizatori nisu o ovoj promociji obavijestili i župne urede u Petrovaradinu, sigurno bi tada bilo puno više nazočnih Petrovaradinaca.
 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika