Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Od­la­zak kla­si­ka

Hrvatska apstraktna umjetnost, bilo naivna ili akademska, zauzima značajno mjesto na mapi europske umjetnosti. Javlja se u slikarstvu još u prvoj polovici 20. stoljeća, a da bi se sredinom stoljeća te još više u njegovoj drugoj polovici, proširilo i na kiparstvo i na grafiku. Tematski, dakako, hrvatska je apstraktna umjetnost golem odmak od socijalističkoga realizma, gotovo njegova negacija, te je vrlo cijenjena sredinom 20. stoljeća u zapadnome svijetu i u SAD-u.
    Naime, dok su umjetnici iz umalo svih socijalističkih zemalja stvarali »dirigirana« djela, da ne bude nesporazuma, nerijetko vrlo vješto i oku ugodno, hrvatski su autori stvarajući drugačija djela pridonosili afirmaciji hrvatske kulture i hrvatskoga identiteta. Da ne uvrijedimo mnoge, sjetit ćemo se života i djela netom preminulih slikara Josipa Generalića i Ede Murtića.
PODRAVSKI MOTIVI: Josip Generalić rođen je 1936. godine u Hlebinama, u obitelji slikara-naivaca. Premda je završio studij likovnoga odgoja, presudan utjecaj na njegov rad pedesetih godina 20. stoljeća ima otac Ivan Generalić, najeksponiraniji autor hrvatske naive. Snaga umjetničkoga izraza Josipa Generalića vidljiva je u toj fazi, no dolazi do izražaja u kasnijim razdobljima, kada se odmiče od očeva utjecaja. Šezdesetih godina stvara u nadrealističkom dekorativnom stilu, a sedamdesetih godina obuzet je fantastikom. Faza »fantastike«, kojom je uzburkao kritičare i povjesničare umjetnosti, trajala je, na žalost, svega nekoliko godina, kada je Josip Generalić, u punoj stvaralačkoj snazi, sve iznenadio novim temama i bitno drugačijim likovnim izražajem, ali, naznačimo, ostajući vjeran naivi, podravskim motivima i nadasve Hlebinama. Generalić je, naime, portretirao mnoge poznate osobe stavljajući ih, kao likove, u podravske pejzaže, imaginarne cvjetne livade ili neke druge apstraktne prostore. Stvorio je tako nemogući svijet, istovremeno sumoran i radostan, lijep i zastrašujući, naivan i groteskan, humorističan i tragičan. Društvenu je kritiku nastavio slutnjama zla. Osamdesetih je godina dominantna mračna faza, faza nakaznosti, kojom Generalić oslikava moralnu i društvenu krizu te naslućuje razaranja i smrt slikajući izopačenost.
APSTRAKTNI EKSPRESIONIZAM: Edo Murtić rođen je u Velikoj Pisanici pokraj Bjelovara 1921. godine. U Obrtnoj školi u Zagrebu stekao je prve slikarske vještine kod profesora Ede Kovačevića, Kamila Tompe i Ernesta Tomaševića, vrsnih slikara koji su silnu snagu ulagali u rad s mladim slikarima. U Murtića su utkali mnoge vrijednosti, koje su mu omogućili da postane svjetski poznat i priznat umjetnik. Studirao je na Likovnoj akademiji u Zagrebu kod Ljube Babića, no valja istaći učenje kod Petra Dobrovića u Beogradu, vrsnog umjetnika i pedagoga. Godine 1943. priključuje se, kao i mnogi hrvatski umjetnici, hrvatskom antifašističkom pokretu, da bi nakon rata pa do zadnjih dana, kada mu je to zdravlje omogućilo, bio posvećen umjetničkom stvaranju. U njegovom putu važan je posjet SAD-u i Kanadi 1951. godine gdje se upoznao s apstraktnim ekspresionizmom, kojeg će oplemeniti lirskim motivima jadranskih pejzaža sa snažnim koloritom. Kombinacija snažnih boja i svjetlosti kojom su obasjani njegovi maslinici, čempresi, drvoredi te istarski pejzaži, kojima se posvetio nakon izgradnje ateljea u Istri, učinili su ga poznatim diljem svijeta. Izlagao je na tristotinjak izložbi, među mnogima, na venecijanskom biennalu (1958) te u Moskvi, Beču i gradovima diljem Europe.
    Osim slikarstvom u užem smislu, bavio se Murtić i keramikom, zidnim dekoracijama, izradom plaketa, scenografijom, mozaicima, tapiserijama i oslikavanjem literarnih djela.
    Godine 1957. osnovao je grupu »Mart« koja je okupila značajne umjetnike onoga doba. Godine 2002. u Modernoj je galeriji u Zagrebu održana njegova retrospektivna izložba na kojoj su prikazani mnogi Murtićevi radovi pohranjeni u mnogim privatnim zbirkama i galerijama diljem svijeta. Murtić je dobitnik mnogih hrvatskih i inozemnih nagrada.                                                         g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika