Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Je­din­stve­ni vo­dič kroz Sla­vo­ni­ju

U Osijeku je koncem prosinca predstavljena nova knjiga povjesničara i književnika Stanka Andrića »Slavonija – sažeti vodič prirodnih i kulturno-povijesnih znamenitosti« u lijepom prostoru nove knjižare »Truhelka« na Trgu Slobode, a o djelu i autoru nadahnuto je govorio književni kritičar i novinar Igor Gajin.
    »Na hrvatskoj književnoj sceni Stanko Andrić se pojavljuje prije 4-5 godina, no odmah je bio otkrovenje i iznenađenje s obzirom na svoju osobnost, erudiciju i spisateljsku kvalitetu. Sve ove godine, kako objavljuje knjigu za knjigom, književni kritičari, književni povjesničari i književni teoretičari se slažu da je on jedna od najvećih nada na našem književnom obzoru. Dr. Stanko Andrić se iznimno talentirano, predano i kvalitetno bavi znanstvenim radom i izučavanjem srednjovjekovlja Slavonije, Baranje i Srijema, o čemu je također objavio nekoliko knjiga, koje su netipične, s pomalo rigoroznim znanstvenim diskursom na našim prostorima, a odlikuje se i rafiniranim spisateljskim stilom i plodotvornom metodologijom«, kazao je Igor Gajin.
KULTURNO-POVIJESNI PORTRET SLAVONIJE: Dr. Stanko Andrić je uspio sažeti u stotinu tridesetak stranica, a u tri poglavlja: I. – Istočna Slavonija; Osijek i okolica, Vukovar i Vinkovci Baranja i Srijem; II. – Srednja Slavonija, Požega i okolica, Požeška kotlina, Između Drave i slavonskog gorja i III. – Zapadna Slavonija; Virovitica i okolica, Daruvar i Pakrac i Posavina, opsežnu materiju, prema kojoj i njegova nova knjiga nosi naziv »Slavonija – sažeti vodič prirodnih i kulturno-povijesnih znamenitosti«, koja je tiskana u nakladi zagrebačkog »VBZ-a«. Knjiga obuhvaća činjenice vezane za povijest, kulturu, društveni život i prirodne znamenitosti, te daje kulturno-povijesni portret Slavonije, bez bojazni od pretjerane faktografije, zamki zahtjevne monografije ili pretjerane patetike, pa i samodopadnosti, kojima ovakva štiva znaju podleći. Knjiga priča o dvadeset i pet gradova i pregršt naselja u Slavoniji, Baranji i Srijemu, i prosto vas mami da ih posjetite, da ih upoznate, da saznate o njima što više, da se hvalite njima, ako tu već živite.
    »Pred nama je nova knjiga«, kazao je Igor Gajin, »koju potpisuje Stanko Andrić, pa ona samim tim činom već dobiva na svojoj važnosti, no neki će čitatelj biti pomalo i razočaran, jer ne nosi onaj prepoznatljivi naboj znanstvenih i književnih pretenzija, jer ova je knjiga naprosto vodič, istina ne turistički, mada i takav, već vodič znanstveni, kulturni i prirodni, koji će i kao takav biti zanimljiv čitatelju, posebice Slavoncu, Baranjcu, Srijemcu, Šokcu, koji će kada je pročitaju, otkriti da su okruženi mnogim znamenitostima i mnogim vrijednostima koje do sada nisu ni zamjećivali«.
PODRUČJE S BURNOM POVIJEŠĆU: »Knjiga zapravo i ima pretenzije služiti kao vodič, kako joj stoji i u naslovu«, skromno je kazao autor, dr. Stanko Andrić, »a namijenjena je širokom krugu čitatelja, napose Slavoncima, Baranjcima i Srijemcima, i onima koji puno znaju o svome kraju, ali i onima koji tek kane upoznati ga. Veliko je to područje koje danas nastanjuje više od milijun stanovnika, područje s burnom poviješću počevši od Rimskoga doba pa do najnovijih zbivanja, do Domovinskoga rata. Obuhvaća riječne tokove Save, Drave i Dunava, kojima je Slavonija vjekovno omeđena, ali i gorje koje se uzdiže do gotovo 1000 metara nadmorske visine, Psunj je na 984 metara, kao i ravničarski dio koji je najbolja žitnica Europe, ali i onaj pokriven stoljetnim šumama ne samo u visinskim dijelovima već i u nizinskim s poznatim hrastom lužnjakom. Knjiga naprosto sadrži po nešto za svakoga čitatelja«, ističe dr. Stanko Andrić

Slavko Žebić

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika