Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kralj živi vječnošću svo­je gla­zbe

Da nije toliko prerano otišao u vječnost, 8. siječnja 2005. godine okrunjeni kralj rock&rolla Elvis Presley proslavio bi sedamdeseti rođendan. Ali iznenadna smrt, danas već daleke 1977. godine, zauvijek ga je odnijela u legendu…
ELVIS PRESLEY: I pravim imenom Elvis Aaron rodio se osmog dana siječnja 1935. godine u gradiću Tupelo, savezna država Mississippi, u obitelji Vernona i Gladys Presley, ali se s trinaest godina (1948.) preselio u Memphis, Tennessee, grad koji će zauvijek obilježiti njegov život i glazbenu karijeru. Vođen primarnim utjecajima nekoliko posve različitih glazbenih smjerova vremena u kojemu je odrastao, prije svih popa i country-ja, kao i gospela, koji je slušao tijekom misa na kojima je redovito bio nazočan. Godine 1954. započinje s aktivnim glazbenim izražajem pod etiketom tvrtke Sun Records iz Memphisa. Očevidni talent, koji je od samog početka izbijao iz njegove impresivne osobnosti, nije dugo tavorio u prosjeku male sredine i već sljedeće 1955. godine njegov ugovor je prodat mnogo poznatijem i većem RCA Victoru, i ubrzo 1956. godine Elvis postaje internacionalno popularan. Vlastitom kreacijom glasovnog izričaja, kombiniranog sa slobodnijim scenskim nastupom osebujne koreografije, mlada zvijezda nezadrživo se uspinjala do najviših vrhova glazbenog neba. Svojom pojavom Presley postavlja posve novi i dotad neviđeni standard, postajući pionirom u stvaranju novog razdoblja američke moderne kulture. U godinama koje su slijedile, sve do njegove iznenadne smrti 16. kolovoza 1977. godine, Elvis je postao istinskim kraljem suvremene glazbe, dokazavši svoju neprikosnovenost milijunima prodanih ploča koje su se »vrtile« na svim svjetskim kontinentima. Globalnu audio-slavu upotpunio je skupa s 33 uspješno odigrane filmske uloge, uz nebrojene televizijske nastupe putem kojih je kolektivna histerija, vezana uz njegovu ličnost, postajala još većom. Statistički podatak od 149 različitih albuma i singlova na kojima je zabilježen njegov nezaboravni glas, svrstava ga u nedodirljivu kategoriju vječnosti »okrunjenu« brojnim značajnim glazbenim priznanjima i Grammy-jem (najveća glazbena nagrada američke nacionalne akademije) za životno djelo kojeg je dobio već u svojoj 36. godini života.
GLAZBENI DOPRINOS: Svojom glazbenom karijerom Elvis Presley je postavio najviši mogući umjetnički standard i svrstao se u najznačajnije povijesne osobe 20. vijeka. Ogromni utjecaj njegove glazbe prisutan je i danas, gotovo trideset godina poslije njegove prerane smrti, a sinonim njegovog imena odavno je postao najvišom mjerom ocjenjivanja. Primjera radi najmanje 149 pjesama ušlo je u TOP 100 najprestižnije Bilboardove glazbene ljestvice popularnosti, od kojih je 114 ušlo u Top 40, 40 pjesama je bilo plasirano u Top 10, dok je s 18 pjesama uspjelo dosegnuti prva mjesta. Još ilustartivnije djeluje podatak da su njegovi top singlovi proveli ukupno 80 tjedana na prvim mjestima, što je u zbiru blizu dvije godine kontinuiranog glazbenog primata. S obzirom kako se u svijetu iz kojeg je potekao sve mjeri novcem, suma od tadašnjih 50.000 američkih dolara, koje je 1956. godine dobio za 3 pjesme u glasovitom televizijskom showu popularnog voditelja Eda Sullivana, predstavljala je najveći ikad isplaćeni honorar za jedno TV gostovanje. Za gostovanje u showu skupa s Frank Sinatrom 1960. godine dobio je još impozantnijih 125.000 dolara, ali uloženi novac producentima se uveliko isplatio, jer sve što je Elvis »dodirnuo« pretvaralo se u zlato u vremenu u kojemu je vladao. I danas, gotovo tri decenija od njegovog odlaska u vječnost, njegove pjesme se i dalje prodaju jednakom popularnošću, dokazujući i potvrđujući istinu da je Elvisova glazba izvanvremenska i vječita.     

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika