Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Genij iz Smiljana

2. siječnja 1982. godine umro je u Zagrebu Nikola Šop, hrvatski književnik. Njegov je pjesnički svijet jednostavan, nježan, skroman, pun malih stvari. Na žalost, snaga Šopove poezije nije dovoljno istražena niti mu u hrvatskoj književnosti pridaju zasluženo mjesto.
5. siječnja 1524. godine umro je u Splitu Marko Marulić, otac hrvatske književnosti.
6. siječnja 1929. godine kralj Aleksandar Karađorđević ukinuo je Vidovdanski ustav i uveo diktaturu. Naime, nakon Radićeve smrti 8. kolovoza 1928. godine naglo su ojačali hrvatski nacionalistički pokret, kojeg je vodio Ante Pavelić, te hrvatski komunistički pokret, na čijem je čelu bio Josip Broz. Umjerene stranke jednostavno su bojkotirale institucije sistema. Političku krizu kralj Aleksandar Karađorđević odlučio je riješiti ukidanjem Vidovdanskog ustava i raspuštanjem Narodne skupštine. Uveo je osobnu apsolutističku vladavinu – diktaturu, koju prema datumu proglašenja nazivamo Šestosiječanjskom diktaturom.
    Uvedena je nova administracija, koja je provodila program unitarizma i integralnog jugoslavenstva. Zabranjena su nacionalna imena. Pojačan je režimski teror, uvedena cenzura, a zabranjen je rad svih stranaka koje u imenu imaju nacionalno obilježje. Kralj je obećao skori izlazak iz krize, poboljšanje položaja seljaka i suzbijanje korupcije. Na čelo vlade postavljen je general Petar Živković. Dana 3. listopada 1929. godine Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca dobila je novi naziv – Kraljevina Jugoslavija.
6. siječnja 1288. godine u Novom Vinodolskom komisija od 42 člana iz tadašnjih vinodolskih općina: Bribira, Grižana, Drivenika, Hreljina, Bakra, Grobnika i Trsata sastavila je tzv. Vinodolski zakonik. Spis je opsežan, pisan glagoljicom, na hrvatskom jeziku i svrstavamo ga u najvažnije spomenike kulture Hrvata. U tom pravnom spisu uređen je odnos krčkih knezova i vinodolskog stanovništva, koji se nije bazirao samo na običajnom pravu već na dosezima onodobne pravne znanosti. Knezovi krčki potomci su kneza Dujma, kojemu su Mlečani dodijelili kneževsku vlast na otoku Krku. Potkraj 12. stoljeća iskoristili su slabost hrvatskougarskih kraljeva i proširili se na modrušku županiju. Tada počinje njihov uspon na društvenoj ljestvici Hrvatsko-Ugarske Države. Proširili su se 1225. godine na Modruš, no slobodni seljaci nisu željeli postati kmetovi pa su izbili nemiri, koji su potrajali do donošenje Vinodolskog zakonika. U zakoniku je opširno razrađeno krivično pravo sa sustavom globa, kazni, feudalnih davanja, izgledom suda te međusobnih prava i obveza seljaka i knezova. Normirao je baštinsko pravo i propisao kazne za krađe, uvrede, ozljede i ubojstva.
7. siječnja 1943. umro je u New Yorku Nikola Tesla, istraživač i izumitelj. Rođen je 10. srpnja 1856. u ličkom seocetu Smiljanu u obitelji pravoslavnoga svećenika, koji je uočio nadarenost i omogućio školovanje svome sinu. U mladosti je često bolovao (čak i od kolere te je dva puta prekidao školovanje po godinu dana), no nadoknađivao je gradivo ulažući golem trud učeći dvadeset sati dnevno. Studirao je tehničke znanosti u Grazu i Pragu, no oskudica i pravne peripetije (u završnim gimnazijskim razredima nije slušao grčki jezik – sic!!!) navele su ga da prekine studij. Radio je u Mariboru, Budimpešti, Parizu, a potucanja po nesklonoj mu Europi završio je u 28 godini života kada je otišao u New York. Zaposlio se u pošti, u odjelu koji kopa kanale i postavlja kablove, no već za nekoliko je tjedana lucidnošću upao u oči predradniku koji ga je preporučio rukovodstvu tvrtke na čelu koje je stajao Thomas Alva Edison, Teslin kasniji konkurent. Tesla se uskoro razišao s Edisonom zbog neslaganja oko svrhe tehnološkoga razvoja, a u osnovici stoji drugačija poslovna etika Tesle, pravoslavca i svojevrsnoga mistika, te Edisona, predstavnika znanstveno-tehničke civilizacije. Patentirao je približno 700 pronalazaka, među kojima su višefazni sustav izmjeničnih struja, prijenos električne energije bez znatnijih gubitaka te mnogi drugi. Pred kraj života upitala ga je mlada novinarka je li ljubomoran na Edisona i Franklina, ame-ričke izumitelje koji u svakom gradu imaju spomenik, a Tesla tada nije imao nijedan. Tesla, koji je cijeli život živio skromno i povučeno, odgovorio je da nitko na svijetu nema toliko spomenika kao Nikola Tesla – svaki je stup dalekovoda spomenik tom velikanu ljudskoga duha.
10. siječnja 1835. godine izašla je Danica horvatska, kulturni prilog Novina horvatskih.
11. siječnja 1850. godine rođen je Eugen Kumičić, hrvatski književnik.

14. siječnja 1856. godine umro je grof Janko Drašković, hrvatski plemić i autor prvog hrvatskog gospodarskog programa.

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika