Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Poticaj mladima na selu

U selu Šištak, unutar oblasti Verušić kraj Subotice žive tri generacije obitelji Bedić. Najstariji su djed Jakov i baka Matilda, potom slijedi mlađa generacija – Petar i njegova supruga Marina, a najmlađi su njihova djeca Davor i David. Oni se bave proizvodnjom mlijeka, a povod posjeta njihovom gazdinstvu jest njihova opredijeljenost da moderniziranjem farme uvećaju obujam proizvodnje.
    Ovo je priča o optimizmu i volji, o potrebi za radom kako bi se spasilo dostojanstvo i život u ova, ne samo za seljaka, veoma teška vremena, te ujedno i promoviranje postupka koji bi i neke druge zemljoradnike potaknuo na ovakav ili sličan poslovni potez.
POVEĆANJE PROIZVODNJE MLIJEKA: »Prije devet mjeseci na inicijativu subotičke ‘Mlekare’ dobili smo krave junice zarad povećanja proizvodnje mlijeka, koje smo nakon sedam godina dužni proslijediti drugim proizvođačima u istom stanju. Prije smo imali pet, a sada imamo 22 muzne krave, dok su ostalo junice koje će se oteliti, tako da do kraja godine planiramo imati 30 grla. U proces smo uveli i rashladni uređaj – bazen od 1.000 litara, koji održava zalihe mlijeka na određenoj temperaturi i time čuva mlijeko u bakteriološki ispravnom stanju. Ljudi iz Mljekare dolaze na uzorkovanje naših proizvoda svaki drugi dan. Svaki puta se uzima uzorak kvalitete mlijeka, određuje se količina masnoće i slično. Dnevna proizvodnja je sada 400 litara mlijeka, a mlijeko koje proizvodimo je okarakterizirano kao ekstra kvalitete. Krave se osjemenjuju kvalitetnom rasom, a vodi se računa o njihovom podrijetlu, te zdravstvenom stanju koje se prati i evidentira u kartonu. Registrirani smo kao poljoprivredni proizvođači, a što se tiče zemljoradnje koja je također dio procesa vezanog za dobivanje mlijeka, vezani smo za Z. Z. ‘Salaš’«, objasnila je trenutačno stanje Marina Bedić.
    Od tehničkih novina na farmi Bedićevih uvedena je i kamera za promatranje, postavljena u štali, koja umnogome pomaže nadzor nad ovim objektom.
    Domaćini su nas odveli i na obližnje imanje gdje skladište slamu i silažu, na kome Petar i Marina grade kuću već pet godina ali o nepredvidivosti završetka projekta u žargonu kažu »ne daju susjedi«.
BORBA ZA OPSTANAK: Pošto se bave ovakvim poslom, Bedići tvrde kako nisu imali drugog izbora, te su morali ući u kredit i investiranje. Što se tiče uvećanja proizvodnje kažu da je »posao isti i s 5 i sa 30 grla, samo su količine veće«. Djed Jakov tvrdi kako je najbolji način za opstanak u ovakvim poslovima zapravo proizvodnja gotovog proizvoda. »Ako nećeš proizvoditi, nećeš imati ni za život«, kaže  i dodao kako se situacija u poljoprivredi pogoršala krajem devedesetih godina kada je poljoprivredni posao obezvrijeđen, jer »svi su hrlili da zarade, a da pritom ništa ne rade«.
    Bedići kažu kako su uvjeti kredita otežani činjenicom da su vezani za rast eura, ali to je neminovnost. »Da bih kupio traktor, primjerice, morao bih prodati zemlju, ali onda ne bih imao što obrađivati. A treba i kalkulirati s amortizacijom strojeva. Ako država ne bude intenzivno pomagala proizvodnju hrane, vrlo je moguće da će proizvodnja i dalje propadati. Teška je situacija i u kombinatu, a mnoge velike proizvodnje koje znam su propale«, kaže Jakov i naglašava kako su posljednjih pet godina najteže jer su se sada u potpunosti istrošile stare zalihe.
    Na pitanje kako bi se moglo pomoći zemljoradniku on kaže: »Zemljoradnici trebaju raditi zemlju, a radnici trebaju raditi u firmama. U subotičkom ataru danas ima samo 3-4 posto nas koji obrađujemo zemlju. Trenutačno moja žena prima mirovinu od 1.400 dinara mjesečno, za socijalno dajem 13.700 godišnje, prije smo plaćali i više, ali se tada dalo i zaraditi«.
STRUČNI POGLED NA SITUACIJU: »Od 1984. godine Mlekara radi na stvaranju robnosti proizvođača mlijeka i na stvaranju obiteljskih farmi, tako da trenutačno imamo 72 obiteljske farme«, kaže za »Hrvatsku riječ« Branka Prolić iz odjela za sirovine ove subotičke firme.
    »Da bi proizvođač dobio uređaj on mora imati najmanju količinu proizvodnje od 250 litara dnevno, odgovarajući broj grla, uvjet da je isporučio 60.000 litara mlijeka godišnje, da stvori sve higijenske uvjete za osiguranje mlijeka visoke kvalitete, kao i da posjeduje ugovornu proizvodnju s Mlekarom. Pokraj ovih, zahtijevaju se i osigurani uvjeti držanja, pojenja, hrane za grla, dovoljno zemlje da proizvodi te da se proizvođač svojim razvojem opredijeli za poslovanje s nama u periodu od nekih 10 ili 20 godina. Također se ovim ugovorom o zajedničkoj proizvodnji, proizvođač obvezuje za količinu mlijeka koju će proizvesti u odnosu na brojno stanje grla u gazdinstvuu«, objašnjava Prolić.
    Ona dodaje kako je kreditiranje u prošloj godini osigurano za nekih 45 proizvođača. Ukupan iznos kredita iznosi 600.000 eura, a osiguran je preko Reiffeisen banke, na duljinu od 5 godina, s kamatom od 6 posto godišnje. Kredit se dijelio isključivo za povećanje proizvodnje mlijeka.
    Analizirajući dosadašnji učinak na ovom planu, Prolić konstatira da se kvaliteta mlijeka poboljšala, jer su rađene edukacije proizvođača s naglaskom na poboljšanje mikrobiološke i kemijske kvalitete mlijeka, te da se ubuduće bez ovakvih edukacija ne može dobiti rashladni uređaj. Zato »Mlekara« nastoji pružiti 30 posto stimulacije za isporučeno ekstra mlijeko s ciljem da osigura kvalitetnu sirovinu kojom bi mogla biti konkurentna na europskom tržištu.
    Od kolovoza svojim »bazendžijama« plaćaju mlijeko po higijenskoj i mikrobiološkoj kvaliteti – tako za mlijeko ekstra klase daju 30 posto, za prvu klasu 15 posto, a za mlijeko druge klase 5 posto stimulacije.
PROIZVOĐAČI I PDV: »Svaki proizvođač ima pravo nadoknade 5 posto u slučaju da je priložio dokaz o registraciji poljoprivrednog gazdinstva ili rješenje o plaćanju poreza na katastarski prihod, a u slučaju da nema jedno od ova dva spomenuta uvjeta, on nema pravo ovakve nadoknade, što znači da mu se cijena povećava za 5 posto. Ako proizvođač ima godišnji promet poljoprivrednih proizvoda veći od milijun dinara on se može prijaviti u sustav PDV-a, a ako je veći od 2 milijuna on se mora prijaviti u ovaj sustav, te može ostvarivati određene povoljnosti koje se tiču obračuna PDV-a prilikom plaćanja poreza. Za budućnost svim proizvođačima sugeriramo da se registriraju pošto nijedan od njih nikakve stimulacije, subvencije ili premije, neće moći dobivati ako to nije obavio«, objasnila je Prolić.
    Bedići se nadaju da će uspješno poslovati u novim okolnostima za koje su se odlučili. Bez poticaja velikih firmi i države, ovakve okolnosti bile bi nemoguće, a stimulativno poslovanje Mlekare odličan je primjer tome.

Davor Bašić Palković

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika