Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Gdje pro­la­zi gra­ni­ca Eu­ro­pe

Predsjednici sedam biskupskih konferencija jugoistočne Europe sastali su se protekloga vikenda u Beogradu. S tog susreta iz Beogradske nadbiskupije izdato je sljedeće priopćenje:
    »U Beogradu, gradu koji povijesno obilježava granicu između Istoka i Zapada, od 20. do 22. veljače susreli su se, uoči predstojećeg proširenja Europske unije, predsjednici sedam biskupskih konferencija jugoistočne Europe (Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Rumunjske, Srbije i Crne Gore, Turske).
    Zasjedanje je bilo otvoreno upravo temom ‘Europa i kršćanstvo’, s okruglim stolom na kojem su sudjelovali apostolski nuncij pri Europskoj uniji monsinjor Faustino Sainz Muńoz, glavni tajnik Komisije biskupa iz država članica Europske unije (ComECE) monsinjor Noel Treanor, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkop bački Irinej, koji su predstavljali Srpsku pravoslavnu crkvu. Sudionici su se složili u mišljenju da u sadašnjem europskom okruženju crkve moraju ojačati svoje kršćansko svjedočenje time što će navještavati evanđelje i unapređivati temeljne vrijednosti kao što su poštivanje života i obitelji. Neophodan uvjet za javno djelovanje crkava jest da im se u svakoj zemlji prizna njihov pravni i institucionalni status.
POZIV NA JEDINSTVO: Ujedinjenje Europe moći će biti okvir u kojem će, preko razmjene iskustava i saznanja, u razdoblju tranzicije koju živi balkanska regija biti moguće doprinijeti pomirenju između različitih nacija i rješavanju teških gospodarskih, društvenih i političkih problema s kojima se susreću ove zemlje.
 Ujedinjena Europa je također uputila poziv na jedinstvo i suradnju među crkvama u svim zemljama jugoistočne Europe, gdje zajedno žive pravoslavna većina i katolička manjina i gdje je jaka prisutnost islama. Zbog toga je neophodno intenzivirati susrete, ojačati suradnju i produbiti uzajamno poznavanje. U tom duhu i izrazito bratskom raspoloženju, prije podne u subotu 21. veljače biskupe, sudionike susreta, primio je Njegova Svetost patrijarh Srpske pravoslavne crkve gospodin Pavle. U svom pozdravu i razgovoru s biskupima, devedesetgodišnji patrijarh ukazao je na potrebu da se bude svjetlo i sol za Europu i na radikalnost evanđeljske zapovijedi da se molimo i da volimo i svoje prijatelje i neprijatelje. Zbog toga kršćani moraju neprestano težiti miru i pravednosti.
KAKO ŽIVJETI KAO KRŠĆANIN U EUROPI: Ekumenska suradnja predstav-lja jedan od ključnih elemenata u pristupu rješavanju poteškoća u regiji. Predstavnici Karitasa i Katoličke službe za pomoć (Catholic Relief Service, USA) predstavili su, naime, rezultate studije o stanju u regiji Balkana i naročito Srbije, gdje je stupanj siromaštva stanovništva porastao s 2 posto u 1988. na 21 posto u 1998. godini. Zalaganje Katoličke crkve u tim zemljama trenutačno se prije svega koncentrira na edukaciju za ljudska i društvena prava, na ukazivanje na slučajeve njihovog kršenja, kao i na karitativnu pomoć.
    U subotu 21. veljače uvečer biskupi su se u katedrali u Beogradu priključili mladima u molitvi za jedinstvo kršćana i svjedočenjima kako živjeti kao kršćanin u Europi, i slavili su svečanu euharistiju koju je predvodio biskup Amede Grab, predsjednik Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE). Tom prilikom pjevao je zbor katoličkih i pravoslavnih vjernika. Bili su prisutni kardinali Vinko Puljić iz Sarajeva i Teodor Edgar McCarrick iz Washingtona, episkop Irinej i ostali predstavnici Srpske pravoslavne crkve, kao i ministar vjera u Vladi Republike Srbije prof. dr. Vojislav Milovanović. Na prijamu koji je priredio apostolski nuncij monsinjor Euđenio Sbarbaro, biskupi su se susreli s lokalnim predstavnicima političkog i društvenog života.
ZAKAZAN SUSRET U SARAJEVU: Zasjedanje je završeno definiranjem konkretnih prijedloga za djelovanje i zajedničko proučavanje, kao i zakazivanjem petog susreta 2005. godine, koji će se održati u Sarajevu, kako bi se izrazila solidarnost s teškom situacijom katolika u Bosni i Hercegovini, koji nemaju podršku u problemima vezanim za njihov povratak u svoje domove. Još jednom je bilo podvučeno od kolikog je značaja za biskupe da imaju mogućnost svoja pastoralna iskustva i poteškoće razmijeniti u sličnom okruženju kolegijalnosti i bratstva. Iskrena zahvalnost bila je izrečena beogradskom nadbiskupu monsinjoru Stanislavu Hočevaru za napore u organizaciji susreta, kao i za topao i velikodušan prijam ove incijative CCEE.«

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika