Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Mo­gućnosti održanja mul­ti­kul­tu­ral­no­sti

Časopis »Habitus« publikuje Centar za Multikulturalnost, nevladina udruga iz Novog Sada. Habitus se bavi različitim oblicima multikulturalnosti kao i drugim temama od interesa za teoriju i društvene znanosti. U tom kontekstu posebnu pažnju posvećuje regionalnom povezivanju znanstvenika praktične i teorijske orijentacije iz oblasti multikulturalnosti.
    Posljednje izdanje »Habitusa« za 2003.-2004. u uvodnom dijelu publicira tri teksta – Vil Kimlika i Kit Benting pišu o multikulturnim politikama i državi blagostanja, slijedi tekst Bernharda Valdenfelsa »Nacionalizam kao surogat«, dok posljednji tekst »Poredak i strah« predstavlja pokušaj jednog netradicionalnog i nekonvencionalnog čitanja F. Neumanna od strane autora teksta Milana Podunavca.
IDENTITET SREDNJE EUROPE: Dio časopisa naslovljen kao »Promišljanje multikulturalnosti« donosi tekst Siniše Nikolina na engleskom jeziku »The Rise of Nationalism in Serbia of the 1980s: ‘The Revenge of the Repressed?’«, zatim tri zanimljiva teksta o promatranju identiteta Srednje Europe – Vladimir Gvozden daje prilog čitanju i pisanju ovakvog identiteta kroz djelo Danila Kiša (ponajviše tumačenjem romana »Peščanik«), tekst Adrijane Babeci naslovljen »Srednja Evropa i krhki identiteti« te »Krvavo poskakivanje za ‘epohalnim promjenama’« Dželala Ibrakovića o problemu promjena koje se dešavaju izvan centralno balkanskih krajeva (posebice BiH), a gdje su posljedice tih »epohalnih« promjena najveće u smislu ljudskih žrtava i materijalnih razaranja. Posljednji tekst u ovom dijelu je rad urednika časopisa Alpara Lošonca »Naznaka o recepciji višekulturalnosti u Srbiji«, recepciji promatranoj kroz proces interferencije vremenske sukcesije milet-sistema Otomanskog carstva, imperijalne tolerancije Habsburgovaca, bliske prošlosti i sadašnjosti od 1989. do 2004. (obrađujući pojam srpskog javnog diskursa »interkulturalizam« kao »protupojma« u odnosu na višekulturalnost), i budućnosti.
    »Politička reprezentacija manjina« je dio koji sadrži dva rada na ovu temu. Slaven Bačić pruža »Osvrt na probleme i perspektive političke reprezentacije manjina u Srbiji«, posebice Hrvata, kroz sustav Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina (u četiri točke: uporaba jezika i pisma, obrazovanje, informiranje i kultura) i Pravilnika o načinu rada skupština elektora za izbor vijeća nacionalnih manjina, te koncepcijsku adekvatnost i kvalitetu provedbe istih u postmiloševićevskoj Srbiji. Temu »Zastupljenost etničkih manjina u predstavničkim telima« obrađuje Dušan Pavlović razmatrajući izborne zakone i postavljene cenzuse u okviru njih, osvrćući se na isti zakon u zemljama našeg regijona, dok na kraju sagledava principe tretiranja etničkih manjina glede ovog zakona u SiCG kao uslova za njeno pridruživanje Europskoj Uniji.
RECEPCIJA I POLOŽAJ MANJINA: Dio časopisa koji publicira istraživanja, prikazuje rad Pavela Domonjija »Položaj ‘malih’ manjina u Vojvodini«, u kome autor polazeći od demografskih i teritorijalnih pokazatelja u poredbi popisa stanovništva iz 1991. i 2002., promatra položaj i kolektivna prava Nijemaca, Aškalija, Ukrajinaca, Makedonaca, Čeha i Židova.
    Istraživanje Tomislava Žigmanova »Recepcija hrvatske manjine u Vojvodini u svjetlu ustavno pravnog okvira u izvješćima o položaju, ostvarivanju i kršenju ljudskih i manjinskih prava vladinih i nevladinih organizacija u Srbiji i Crnoj Gori« sumarno registrira i analitički elaborira omjer i način obradbe Hrvata u Vojvodini, sačinjavajući bibliografiju i sažet opis sadržaja ovakvih javno objavljenih publikacija svih relevantnijih vladinih i organizacija nevladinog sektora.
    Posljednju cjelinu »Habitusa« čine prikazi knjiga – »Multikulturalizam i ‘Politika priznanja’« Charlesa Taylora, čiji je prikaz priredio Vladimir Gvozden, zatim »Multikulturalizam – Ispitivanje politike priznanja« koju prikazuje Milorad Đerić, Dejan Đerić donosi prikaz političkih eseja Jurgena Habermasa »Postnacionalna konstelacija«, dok tekst Zorana Stevanovića »Ispitivanja drugosti« prikazuje knjigu »Ja i drugi« autorice Zagorke Golubović.
D. B. P.

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika