Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Crtice iz kazališnog života

U somborskom narodnom kazalištu 12. veljače premijerno je izvedena predstava »Gospođa ministarka«. Ovaj klasičan dramski tekst Branislava Nušića na scenu je postavio Gorčin Stojanović, redatelj iz Beograda. Stojanović je somborskoj publici poznat po režiji predstave »Buđenje proljeća« Petra Vedekinda.
    Veliki je izazov za svaku glumicu igrati gospođu ministarku nakon čuvene Žanke Stokić za koju je Nušić i napisao ovaj tekst. Pred Biljanu Keskenović, somborsku glumačku heroinu (zovu je i somborsko čudo), i Živanu Popović redatelj je stavio vrlo velike zahtjeve izražene u vlastitom čitanju teksta. Živana Popović, ministrica, nije pohlepna, oblaporna, bahata ni primitivna. Ona živi u bjelini svoga vlastitoga sna o boljem (prije svega za svoju obitelj, a tek onda za nju samu), čija bjelina biva okaljana nesavršenošću svijeta u kome živi. Redatelj nam poručuje kako Živana nikoga ne mrzi i zato je često čak tragikomično naivna. U kazalištu je moguće sve ono što u životu nije. Kazalište je prostor želje, a ne mjesto projektiranja iluzije. Živka stanuje u teatru. Njeno ime je život. Ogledajmo se u njenoj sjajnoj duši poručuje nam redatelj i predstava koja je sva u znaku Života.
NJENO IME JE DALMACIJA: »Ja sam Dalmacija« – posljednje su teatarske riječi Zdravke Krstulović, čuvene hrvatske kazališne dive, u čijim liku su utjelovljene sve one fine, urbane žene uzmorskog pojasa Jadrana. Sudbina se čudno, ali pravedno poigrala sa Zdravkom dodijeljujući joj upravo ulogu Dalmacije u Magellijevom »Buzdi«, njoj, rođenoj Splićanki, koja je gotovo cijeli umjetnički vijek provela upravo u rodnom gradu i njegovom kazalištu kamo se vratila po završetku Akademije u Zagrebu. Splitska publika imala ju je prilike gledati u njenim glumačkim bravurama: Mare (»Kate Kapuralica«), Charlotte Corday (Marat/ Sad), Sveta Ivana u istoimenoj predstavi, Helena (Trojanke), Ismena (Antigona), Desdemona (Othello) i mnogim drugima. Našoj publici mnogo više je poznata preko TV serija. Rijetki su domovi u koje nije posredstvom TV ekrana ulazila Anđa Vlajina iz »Malog Mista« ili Gospođa Violeta iz »Velog Mista«. Upravo ova dva Smojina oprečna karaktera dokazuju čudesnu moć transformacije koju je posjedovala Zdravka Krstulović. Zdravka Krstulović okončala je svoj životni vijek skrhana bolešću daleko od kuće, u Varaždinskom domu socijalne skrbi za starije i nemoćne u 64. godini života.
ZAGREBAČKI ŠPIJUN: Da je umjetnički diskurs iznad svih podjela i da umjetnost ne samo da ne poznaje granice, nego i one postojeće ruši, svjedoči kazališna scena Srbije, pa i Hrvatske. Uz spomenutu »Nevjestu od vjetra« u beogradskim kazalištima vrlo uspješno se izvodi »Uho grlo, nož«, Vedrane Rudan, »Kaj sad?« B. Radakovića i »Ribarske svađe«. Dok se prve dvije izvode na standardnom hrvatskom jeziku, ova potonja igra se na hrvatskoj ikavici u prijevodu Ive Tijardovića.
    U zagrebačkom satiričnom kazalištu »Kerempuh« po prvi puta od rata na ovamo, postavljem je dramski tekst jednog srpskog pisca. Ovaj put je to »Balkanski špijun« Siniše Kovačevića (ako izuzmemo kazališnu družinu »Belvedere« iz Rijeke, koja je 2001. godine igrala »Kontejner s pet zvijezdica« istog autora). Adaptaciju i režiju »Balkanskog špijuna« potpisuju Mustafa Nadarević koji tumači i jednu od uloga. Nadarević je zaintgrigiran vječnom pričom o zavjerama u vlastitom dvorištu i velikim strahom koji manipulira malim ljudima (sic!), malko zamijenio uloge. Čuveni Ilija Čvorović, lovac na špijuna, postaje Milica Šafranek (Elizabeta Kukić), a njegova žena – Danica, Miličin suprug po zanimanju papučar, Lojza Šafranek (Edo Vujić). (U čuvenim Maratoncima počasni krug, u režiji Jagoša Markovića, umjesto braće Topalović trčale su sestre Topalovićke).
    Veliko zanimanje zagrebačke publike, sudeći po pisanju tiska, ima i predstava »Kazimir i Karolina« Ödöna von Horvatha, rođenog Riječanina, inače jednog od najznačajnihih njemačkih pisaca tzv. Volkstücka XX. stoljeća. Ovaj zanimljiv tekst, koji se bavi smutnjom kleinbürgera u vremenu zahvaćenom ekonomskom krizom i njegovim neumitnim robovanjem kultu poretka koji vodi fašizaciji, igra se vrlo uspješno i u somborskom teatru. Horvathove drame (»Knjiga igara«, »Ubojstvo u Mavarskoj ulici«, »Sladek«, »Talijanska noć«, »Priče iz Bečke šume«, »Mladost bez Boga«, »Tamo-amo«, »Figaro se razvodi« i druge) daju najbolje objašnjenje kako se jednom narodu mogao dogoditi Hitler, ma kako ga zvali, a somborska predstava u čitanju mlade redateljice Ive Milošević ipak poručuje: »A ljubav ipak taje…«.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika