Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Li­je­po je ra­di­ti s mla­di­ma

Zbog oskudnih programa namijenjenih mladima u ovoj regiji je prije osam godina švedsko sveučilište ponudilo pomoć, kako bi se nadomjestile aktivnosti koje nedostaju u formalnom sustavu naobrazbe. Tako je osnovan poznati Proni projekt, koji djeluje na području bivše Jugoslavije i to prvobitno u regijama Osijek-Vukovar, Distrikt Brčko, Travnik-Vitez, Doboj-Maglaj, a u posljednje tri godine u Novom Sadu i Subotici.
    Projekt obuhvaća rad omladinskih klubova, organizira sveučilišni tečaj i raspisuje natječaje za dodjelu sredstava Omladinske banke. Sve aktivnosti su usmjerene na omogućavanje djeci, mladima i odraslima kako bi koristili svoja znanja, vještine, vrijednosti i iskustva, da bi dosegli puni potencijal kroz neformalnu edukaciju i interkulturalno učenje. Danas ova mreža organizacija djeluje pod nazivom Forum Syd Balkans i u procesu je registriranja, s obzirom kako je krajni cilj ovog projekta lokalizacija ovog tipa naobrazbe.
TEČAJ: U regiji Vojvodine tečaj se organizira paralelno u Novom Sadu i u Subotici, te prima po 25 studenata. Uvjeti upisa su iskustvo ili interes za rad s mladima i djecom, znanje engleskog jezika, završena srednja, viša ili visoka naobrazba, te starosna dob od 18 do 45 godina. Tečaj traje godinu dana i nosi 30 bodova u Europskom sustavu kreditiranja naobrazbe tj. 20 bodova u Švedskom sustavu, te predstavlja završen jedan semestar švedskog sveučilišta. Po završetku tečaja dobiva se međunarodno priznat certifikat koji je priznat u svijetu. Za najbolje studente otvorena je mogućnost nastavljana naobrazbe, naime, poslije navršene razine A, student može aplicirati na razinu B, koja predstavlja drugi semestar na švedskom sveučilištu. S obzirom kako je organizacija neprofitna tečaj je besplatan, a studentima su osigurani svi uvjeti za rad.
PREDAVANJA: »Potrebno je poznavati engleski jezik na toj razini kako bi student mogao pratiti predavanja, sudjelovati i komunicirati na radionicama, te pisati radove, dok praktičan rad u obliku radionica studenti vode na materinjem jeziku. Predavači su dijelom iz regije Sjeverne Irske, a dijelom su to treneri i edukatori iz regije«, objašnjava koordinatorica edukacije Tijana Antić. Tečaj se organizira uglavnom u popodnevnim satima i vikendom, kako bi ga mogli pohađati i uposleni mladi, a predavanja se održavaju u šest blokova u trajanju od po šest dana. Od šest bloka predavanja, četiri se održavaju u Subotici tj. u Novom Sadu u omladinskim klubovima, dok je obuka za dva bloka tečaja izvan Subotice i Novog Sada, tada studenti otputuju na tjedan dana, kako bi radili teme koje zahtijevaju grupu zajedno. Studenti su usmjereni na obuku vještina koju će praktično moći primjenjivati u radu s mladima.
PRAKTIČNI DIO: Pokraj teorijskog dijela, veoma važan dio tečaja je i praktični rad. On je uvjet kako bi student dobio diplomu, te svatko mora održati 30 radionica s mladima, kako bi primijenio znanje koje je stekao na predavanjima. »Cilj tih radionica je da studenti pokušaju zadovoljiti potrebe mladih u svojoj lokalnoj zajednici, te studenti biraju teme za koje mladi traže višu razinu informiranja, te im to omogućavaju putem neformalne edukacije. Tijekom rada s dvije generacije studenata u Subotici primjeri praktičnog rada su radionice vezane za vještine komunikacije, radionice za obuku mladih političara, priprema i organiziranje predstava, snimanje kratkotrajnih filmova, te drugih aktivnosti od psiholoških do umjetničkih radionica«, kaže Tijana, te dodaje: »U Subotici su do sada ovaj tečaj završile dvije generacije studenata, što podrazumijeva pedeset studenata, dok u Novom Sadu imamo završene tri generacije studenata. Razinu B s ovih prostora pohađaju dvije generacije studenata. Specifičnost ovog tipa naobrazbe je što student znanje stiče najvećim dijelom iz prakse, te su znanja primjenljiva na mnogim poljima rada i života«.
    Rok za prijave na sveučilišni tečaj je 1. ožujak 2005. godine, a dodatne informacije i prijavnicu mladi mogu dobiti u Omladinskom klubu u Subotici, Beogradski put 47, preko puta Kerske crkve, ili u Novom Sadu na adresi Žarka Zrenjanina 4.
OMLADINSKI KLUB: Forum Syd osigurava prostor gdje mladi mogu slobodno izreći svoja mišljenja i dijeliti iskustva u prijateljskom okruženju. S njima rade studenti, kooordinatori i voditelji rada s mladima, a klub prihvaća sve mlade dobre volje bez obzira na vjersko i etničko izražavanje. Cilj mu je stimulirati aktivizam kod mladih promovirajući zdrav način života tj. okruženje bez droge i drugih poroka, zalaže se za jednakost spolova, bori se protiv diskriminacije, prihvaćajući ljude kao ravnopravne članove društva, te promovira volonterizam i dobrovoljni rad. Omladinski klub nudi osnovcima i srednjoškolcima, razne programe radioničkog rada od obrazovnih, kreativnih do sportskih radionica. Klub je otvoren od utorka do subote u večernjim satima, a subotom tijekom dana. »Od aktivnosti bih izdvojila – kako petkom navečer imamo specijalne goste, uvijek zanimljive po životnom zanimanju, tako smo imali goste iz policije, DJ-e, glumce, sportaše, hodžu, slikaricu, te druge goste, zatim dajemo mogućnost mladima da sviraju, kao i da kreativno izražavaju sebe radom s umjetničkim materijalom, body painting, te organiziramo izložbe, revije i festivale.                                                                           g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika