Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Čije je za­jed­ništvo?

SOMBOR – »Prošlo je ravno 256 ljeta kako je na današnji dan (18. veljače) austrijska carica Marija Terezija stavila svoj potpis na Privilegijalno pismo kojim je Somboru dodijeljen status slobodnog i kraljevskog grada. U velikom broju datuma koji su značajni za prošlost našeg grada, ovaj dan se izdvaja kao završno ishodište uporne i teške troipolgodišnje borbe tvrdokornih somborskih srpskih i bunjevačkih graničara da svom gradu osiguraju političku, prosvjetnu, kulturnu i ekonomsku samostalnost«, kazao je predsjednik Općine Sombor dr. Jovan Slavković obraćajući se uzvanicima proslave povodom obilježavanja Dana grada.
    Govoreći o ponosu Somboraca svojim gradom i njegovom poviješću Slavković je, između ostalog, kazao: »Ono što posebno rado ističem kao najdragocjenije nasljeđe koje su nam ostavili naši časni preci, jest međusobno razumijevanje, uvažavanje i poštovanje svih sugrađana, bez obzira na jezik kojim govore ili na način kojim se krste. To zajedništvo koje su stari somborski Srbi i Bunjevci utvrdili bratstvom po oružju, a ozakonili ga kroz tzv. Alternativu iz 1748. godine, predstavljalo je temelj budućih ravnopravnih odnosa, koji su poštovali i nešto kasnije doseljeni pripadnici mađarskog i njemačkog naroda«, te je istaknuo kako je Somborac svatko tko u Somboru živi, a svi smo mi, nekada, od nekud, ovdje došli.«
    Sudeći prema ovom govoru u Somboru ne žive Hrvati, ili su u stvari Hrvati »samo Bunjevci«, teza koja je odavno znana i propagirana. Međutim, izgovorena od strane predsjednika Općine iz redova Demokratske stranke kojeg je Demokratski savez Hrvata u Vojvodini podržao na lokalnim izborima i na čijoj listi su bili i kandidati DSHV-a za vijećnike SO Sombor, u najmanju je ruku začuđujuća.
    Za utjehu somborskim Hrvatima ostaje da je potpredsjednica Općine Sombor Marta Horvat Odri u svom govoru kazala:  »S poštovanjem se sjećamo onih istaknutih ličnosti, koji su u protekla dva i po vijeka doprinijeli ugledu Sombora, bili oni pripadnici ma koje nacije; tu, naime, Srbi, Mađari, Hrvati, Nijemci i drugi mirno žive jedni pokraj drugih od pamtivijeka.«              
     J. D.

Najava događaja

26.12.2024 - Božićni koncert u subotičkoj katedrali

34. tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković bit će održan u četvrtak, 26. prosinca, u subotičkoj katedrali sv. Terezije Avilske, s početkom u 19.30 sati. Osim zbora, sudjeluju Aleksandra Ušumović (sopranistica), Lucija Vukov (flauta), Kristina Stankov (flauta), Mihály Szűcs (fagot), Kornelije Vizin (orgulje) i Subotički tamburaški orkestar. Na programu su djela Couperina, Prepreka, Vejkovića, te božićne skladbe iz Bačke, Hrvatske i Mađarske. Dirigent je Miroslav Stantić. Ulaz je besplatan.

29.12.2024 - Božićni koncert zborova Srijemske biskupije

Zborovi svih župa Srijemske biskupije okupit će se u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu i izvesti za posjetitelje neke od najljepših božićnih pjesama. Koncert pod geslom „Svim na zemlji mir, veselje“ održat će se u nedjelju, 29. prosinca, u crkvi sv. Jurja u Petrovaradinu s početkom u 18 sati.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika