Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Obra­zo­va­nje na hr­vat­skom je­zi­ku

Kada se govori o školovanju djece na vlastitom jeziku kod vojvođanskih Hrvata mora se na početku reći kako ono u okviru državno odgojno-obrazovnog sustava postoji tek od školske 2002./2003. godine, a do tada ono nije postojalo. Načelno govoreći, takvo stanje stvari vjerojatno proizilazi, prije svega, iz činjenice što hrvatskoj zajednici u Vojvodini, kao novoj manjini nastaloj nakon raspada SFRJ, do tada nije bio priznat status nacionalne manjine, kao što je to uostalom slučaj i sa svim drugim konstitutivnim narodima bivše SFRJ, poput Bošnjaka, Makedonaca i Slovenaca, koji su ostali živjeti u Saveznoj Republici Jugoslaviji, odnosno Srbiji.
    Kao što je ranije već rečeno, premda su autohtoni živalj, vojvođanski Hrvati ni za vrijeme socijalizma nisu imali na institucionalan način riješeno pitanje ostvarivanja manjinskih prava ni u jednom segmentu, za razliku od drugih autohtonih vojvođanskih manjina (Mađara, Slovaka, Rumunja, te Rusina i Ukrajinaca), u što spada naravno i pravo na školovanje na vlastitom jeziku. Raspadom bivše Jugoslavije i stvaranjem posebnih nezavisnih država to je popraćeno i jezičnim razlazom i napuštanjem »politike jednog jezika s više varijanata«.
    Na prostorima SR Jugoslavije taj se fenomen ogledao između ostalog u neumjerenom prenaglašavanju ćiriličnog pisma, osobito u Vojvodini, što je bilo neprihvatljivo kako pripadnicima ostalih manjina tako i hrvatskom stanovništvu, kojemu je tada oduzeta i mogućnost učenja prvo latinice. Ovdje nećemo ulaziti detaljnije u analizu posljedica takvog stanja, ali držimo da je ono bilo idealno tipsko za neprirodni, možda čak i »meko« nasilni, proces asimilacije Hrvata u Vojvodini.
STIPENDIRANJE: Prva konkretna akcija na ovome planu unutar hrvatske zajednice bila je skrb oko učenika. Naime, početkom 1991. godine, pod utjecajem DSHV-a, utemeljen je Fond »Antun Gustav Matoš«, koji je za cilj imao organiziran pristup u davanju novčane pomoći talentiranim i siromašnim studentima i učenicima hrvatske nacionalnosti, te koordinaciju aktivnosti u vezi sa slanjem na sveučilišne studije u Republiku Hrvatsku, u čemu se u velikoj mjeri uspijevalo. Istina, počelo se tada raditi i na stvaranju osnova za moguću obrazovnu politiku, no taj posao nije rezultirao ni jednim dokumentom, ali je najviše učinjeno na planu stipendiranja studenata koji su se školovali u Hrvatskoj.
    Naime, u njihovoj je organizaciji svake godine od 1991. između 20 i 35 svršenih srednjoškolaca iz Vojvodine, od kojih je najviše bilo iz Subotice, odlazilo na upis na sveučilišta u Hrvatskoj, poglavito u Zagreb, gdje se i većina njih upisivala. Od Hrvatske države su dobivali pravo na smještaj u studentskim domovima, a Fond »Antun Gustav Matoš« im je osiguravao i određenu financijsku potporu.
OBEZGLAVLJIVANJE: S druge strane, to znači da se tijekom petnaestak godina na neki od fakulteta u Hrvatskoj upisalo više od 250 mladih Hrvata iz Vojvodine. Međutim, problem u svezi sa školovanjem na fakultetima u Hrvatskoj je u tome što se relativno mali broj njih vratio u Vojvodinu. O tome, naravno, zbog ukupnih prilika i različitih deficiteta, nema konkretnih i točnih podataka, ali se temeljem poznavanja pojedinačnih slučajeva može tako nešto zaključiti. Jedan od problema s kojima se susreću rijetki povratnici jest i pitanje priznavanja, to jest nostrifikacije diploma iz Hrvatske. Naime, ovo pitanje ni na koji način nije riješeno, a rijetki slučajevi nostrifikacije diploma govore da se tomu problemu pristupa na ad hoc način i da je prepušten dobroj volji određenih dijelova sveučilišnih vlasti u Srbiji.
    I upravo u činjenici nevraćanja svršenih studenata iz Hrvatske u Vojvodinu kritički nastrojeni pojedinci iz hrvatske zajednice vide velike probleme. Jer, na taj način, dugoročno promatrano, radi se, kako kažu, o postupnom »obezglavljivanju« vojvođanskih Hrvata, budući da se intelektualna elita školuje u inozemstvu, gdje na koncu i trajno ostaje. I dok je, dakle, postojala kolika-tolika skrb glede onih koji su odlazili na studij i školovali se u Hrvatskoj, dotle se studenti Hrvati ovdje u Vojvodini bili prepušteni sami sebi. Naime, ni jedna hrvatska institucija nije vodila niti danas vodi ikakvu plansku brigu o njihovim potrebama i problemima niti je pak postojala stalna financijska pomoć za njih.
Nastavit će se

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika