Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Jezična rašomonijada

U službenom listu AP Vojvodine broj 2. od 31. siječnja 2005. godine objavljen je Pravilnik o nastavnom programu bunjevačkoga jezika s elementima nacionalne kulture, kao izbornog predmeta, za prvi, drugi i treći razred osnovne škole.
    Donošenje ovog pravilnika izazvalo je brojne reakcije, prvenstveno Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i lingvista.
REAGIRANJA: Lingvisti, s jedne strane, tvrde kako je bunjevački jezik nepostojeći, odnosno da je samo jedan od govora novoštokavskog dijalekta koji pripada hrvatskom jeziku te se njegovo uvođenje u nastavu može prihvatiti jedino u sklopu nastave hrvatskog jezika. S druge strane, DSHV tvrdi da je ovaj čin usmjeren ka podjeli hrvatske zajednice u Vojvodini kako bi se olakšala asimilacija, te da se time krši niz domaćih i međunarodnih zakona koje je ova država donijela ili potpisala.
    DSHV je inicirao i javnosti uputio otvoreno pismo koje su do sada potpisali čelnici hrvatskih institucija kao i ugledni znanstvenici i stručnjaci, kojega u cjelini donosimo u ovome broju, te je najavio da će se tražiti ekspertiza po ovom pitanju kako od Srpske akademije nauka i umetnosti tako i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
    U međuvremenu, kako saznajemo od pomoćnice za obrazovanje Pokrajinskog tajništva za obrazovanje i kulturu Danice Stefanović, pokrenut je proces da se ova preporuka stavi van snage i s potpisom tajnika za obrazovanje i kulturu upućena je Pokrajinskom tajništvu za upravu, propise i nacionalne manjine. Na pitanje kako je moglo doći do toga da se ovakav predmet uvodi, Stefanovićeva za Hrvatsku riječ kaže kako se išlo temeljem toga da postoji formirano Bunjevačko nacionalno vijeće koje je izradilo plan ovog predmeta i tako je ovaj pravilnik donesen, te je dodala da će se tražiti dodatne ekspertize glede ovog pitanja vjerojatno od Vojvođanske akademije znanosti i umjetnosti.
    Zastupnik u Skupštini AP Vojvodine i predsjednik Hrvatskog akademskog društva Dujo Runje ima drugačije mišljenje: »Što se tiče eventualnog odustajanja od bunjevačkog jezika, a s obzirom da je Pravilnik objavljen u Službenom listu Vojvodine i pretpostavljam da nije riječ o tehničkoj grešci, trebalo bi provesti isti postupak i za promjenu, ali osobno sam više nego skeptik.«
    Prema svemu sudeći, ovo pitanje se tek otvara.
ČEKAJUĆI USTAV: Činjenica da  je formirano Bunjevačko nacionalno vijeće omogućava njihovim predstavnicima da zahtijevaju prava kao i druge nacionalne manjine, međutim, predsjednik Bunjevačkog nacionalnog vijeća Nikola Babić tvrdi u razgovoru za Subotičke novine od 18. veljače kaže da u stvari Bunjevci nisu nacionalna manjina već konstitutivni narod. Bilo je dosta teškoća već kada su pripremali elektorsku skupštinu za Nacionalno vijeće, kaže Babić: »Naši Bunjevci nisu htjeli biti svrstani u manjine. Jer, zna se da smo mi konstitutivan narod s većinskim narodom i da o tome postoje povijesni podaci.« No, kako kaže Babić, prevladalo je mišljenje »da bi neosnivanjem nacionalnog vijeća izgubili mnoge ingerencije, kao i kontakt s državom« od koje kao njihove matične države očekuju, da riješi njihov status pa vjeruju da će se »u novom Ustavu naći načina da se riješi ovo naše pitanje«.
    Babić očekuje da će Ministarstvo prosvjete i sporta ovjeriti nastavni plan i program, bunjevačkog jezika te tvrde da su za posao izdavanja prve gramatike bunjevačkog jezika angažirali eminentne profesore, akademike s Novosadskog sveučilišta.
g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika