Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zadovoljena samo forma

Danas je već jasno da je vrijeme uvođenja manjinskih vijeća u pravni i politički sustav na području Srbije početkom 2002. godine bilo odrazom tadašnjih ambivalentnih državnih struktura, koje su karakterizirale dvovlašće elemenata Miloševićeva sustava i snaga koje su željele povesti zemlju drugačijim putem. Premda se ovakvo stanje društvene zbilje odrazilo ne samo na proces i postupak donošenja Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, nego i na sam njegov sadržaj, ipak je Zakon, kao i manjinska vijeća koje je uveo, kod manjinskih zajednica dočekan uglavnom pozitivno. Gotovo trogodišnje razdoblje postojanja i djelovanja desetak manjinskih vijeća pruža dovoljnu osnovu za kritički pogled na njihovo organiziranje i nadležnosti te na traženje novih puteva.
    Osnovne kritike koje su postojale još u vrijeme donošenja tadašnjeg saveznog manjinskog zakona praksa je uglavnom potvrdila. Prije svih to je posredni izborni sustav, kao temeljni demokratski deficit manjinskih samouprava, koji i pored svih tehničko-materijalnih poteškoća mora biti promijenjen u neposredni. Ovo, međutim, važi samo kada je riječ o brojnijim manjinama, za razliku od malobrojnih i disperziranih manjinskih zajednica (npr. Ukrajinci) kod kojih je princip neposrednih izbora tehnički praktično neostvariv. Drugi osnovni problem jest neophodno razgraničenje nadležnosti između vijeća, kao predstavničkih tijela manjinskih zajednica, i njihovih izvršnih organa, kao provedbenih tijela vijeća, pošto se ova problematika ne može ostaviti samim subjektima da je autonomno normiraju, već je to bolje učiniti na jedinstven način.
A GDJE SU SANKCIJE?: Međutim, mnogo je značajniji problem ostvarivanje nadležnosti manjinskih vijeća. Zakon o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina proklamirao je nadležnosti vijeća u četiri područja: obrazovanje, informiranje, kultura, upotreba jezika i pisma. Kako se, međutim, u razradi ovoga pitanja nije otišlo dalje, ne samo u samome manjinskom zakonodavstvu, već prije svega u ostalim propisima koji reguliraju ova područja (zakoni o informiranju, službenoj upotrebi jezika itd.), manjinska su vijeća postala posve pravno impotentna tijela. Zašto?
    Suština prava ne sastoji se u pretpostavci da će svi subjekti na koje se odnosi pravna norma ovu poštivati – jer onda ne bi ni došlo do normiranja, već je srž prava, s jedne strane, u mehanizmima koji se uspostavljaju radi ostvarivanja pravila ponašanja koje propisuje sama pravna norma – koja kao takva odražava stanoviti politički cilj, a s druge strane, bît je prava još izraženija u sankcijama koje primjenjuje državna prisila u slučaju nepoštivanja propisanog pravila ponašanja. Oba su ova momenta izostala kada je riječ o nadležnostima manjinskih vijeća. Jedan od najilustrativnijih primjera ovoga problema jest slučaj s TV kućom koja nakon tri godine najrazličitijeg opstruiranja emitiranja jedine emisije na hrvatskom jeziku (polusatne i dvotjedne), pokreće novu emisiju na hrvatskom jeziku odbijajući da u ovaj proces uključi Hrvatsko nacionalno vijeće. Ili kada se prevoditelj za hrvatski jezik pokrajinske skupštine ili članovi skupštinskog odbora za istovjetnost tekstova propisa za hrvatski jezik, imenuju bez ikakvih konzultacija s manjinskim vijećem. Dakle, koje mogućnosti stoje pred nekim manjinskim vijećima radi pravne zaštite kod nepoštivanja navedene četiri skupine manjinskih prava? Njih jednostavno nema, jer odluke koje donose manjinska vijeća nikoga ne obvezuju, već ostaje samo dobra volja nekoga državnog organa i ustanove hoće li stajalište manjinskog vijeća poštivati ili ne! To, međutim, nije pravo pa se može reći da su manjinska vijeća nekakav incidentni institut u domaćem pravnom sustavu.
DVA KLJUČNA MOMENTA: Kako današnja društvena zbija pokazuje da je soft verzija društva devedesetih godina ponovno aktualna, realnom se čini mogućnost da negativna strana spomenute ambivalencije manjinskoga zakona i manjinskih vijeća nadvlada. Tu posebno mjesto ima opasnost da se manjinska prava istisnu iz sfere javnoga političkog života i, poput socrealističkoga sustava dirigiranih (tj. od svemoćne države podanicima velikodušno podijeljenih) prava i sloboda, budu svedena u torove pravno i materijalno impotentnih manjinskih vijeća. Da je to tako govori i ignoriranje zahtjeva za uvođenjem zagarantiranih zastupničkih mjesta za manjine u parlamentima svih razina, kako je, uostalom, propisano člankom 52. Povelje o ljudskim i manjinskim pravima i građanskim slobodama Srbije i Crne Gore (»pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo na određen broj mandata u skupštini države članice i Skupštini Srbije i Crne Gore, polazeći od principa neposredne reprezentacije, suglasno zakonima država članica«) ili člankom 9. Sporazuma o zaštiti manjina između Hrvatske i Srbije Crne Gore (»unutarnjim zakonodavstvom osigurat će se zastupljenonost nacionalnih manjna u predstavničkim i izvršnim tijelima na lokalnoj razini, te u predstavničkim tijelima na pokrajinskoj, republičkoj i razini Državne Zajednice«).
    Sve u svemu, u dosadašnjem djelovanju nacionalnih vijeća izdvajaju se dva ključna momenta: prvi – ovakva manjinska vijeća odgovaraju brojčano skromnijim manjinama te etničkim grupama čija su iskustva političkog organiziranja ili veoma skromna ili su zaustavljena na razini udruženja građana tj. nevladinih organizacija uglavnom kulturnoga tipa; drugi – kod brojnijih manjina koje imaju svoje političke stranke, one su se prirodno pokazale kao pogodniji oblik u političkoj borbi za ostvarivanje manjinskih prava (ovdje svakako vrijedi podsjetiti da se u vrijeme skupštinskih izbora manjinske stranke nastoje diskreditirati kao navodni anakronizam – dapače, posljednji primjer s njemačkih pokrajinskih izbora ponovio je situaciju kao u Hrvatskoj: manjinska stranka Danaca i Frizijaca u pokrajini Schleswig-Holstein osvojila je na izborima 21. veljače dva mjesta i jezičak je na vagi koji je odlučivao o parlamentarnoj većini i formiranju pokrajinske vlade).
    Posebno je pitanje u daljnjem institucionaliziranju manjinskih vijeća opasnost da ono bude usmjereno na formalno zadovoljenje standarda – deklarativno postojanje manjinskih prava ali ne i mogućnosti njihova implementiranja. To ilustrira i nedavna izjava bivšega veleposlanika SiCG u Londonu koji je kao dokaz da se pretjeruje u ocjenama da se u Vojvodini manjinska prava krše naveo kako je »eto, ustanovljen i Savjet za nacionalne manjine i da sve to funkcionira«.
    Zato bi reforma manjinskih vijeća trebala biti tek dio širega dijapazona zahvata spram manjinskih prava kojime bi se preciznije razradile četiri definirane nadležnosti manjinskih savjeta, i to kako u samome manjinskom zakonodavstvu, tako i izmjenama propisa koji reguliraju ove oblasti, s jasnim sankcijama za nepoštivanje manjinskih prava, uz uvođenje zagarantiranih zastupničkih mjesta za manjine u parlamentima različitih razina, koje zastupnike će birati pripadnici manjina. Samo ako se reformi nacionalnih vijeća pristupi cjelovito i ona se dovede u vezu s čitavom političkom zajednicom može doći do stvarnog boljitka na području manjinskih prava.
Autor je doktor društvenih znanosti
i odvjetnik u Subotici

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika