Arhiv tekstova Arhiv tekstova

U potrazi za mladim talentima

Subotička stolnoteniska »škola« podarila je svijetu i nekadašnjoj zajedničkoj državi velikane ovog planetarno popularnog sporta. Malo bolji poznavatelji »pingića« i danas često spominju imena braće Harangozo, Kalinića, Mesaroša, Gavrilovića, Matkovića i ostalih igrača koji su godinama postizali hvale vrijedne rezultate. Na pokoljenjima koja stasaju za budućnost teška je zadaća da pokušaju barem dostići zvjezdane visine svojih slavnih prethodnika. Jedan od onih, koji im svakodnevno pomaže u njihovom radu i napredovanju, je i Nebojša Gabrić (1968.), trener najmlađih uzrasta u STK »Spartak« iz Subotice.
4Kako je došlo do Vašeg trenerskog angažmana u »Spartaku«?
Krajem devedesetih sam, iz čistog entuzijazma, okupio dvadesetero djece i započeo s radom jedne stolnoteniske škole u dijelu grada poznatijem pod imenom »Kertvaroš«. Tamo smo održavali treninge tri puta tjedno, a u međuvremenu se u klubu ukazala potreba za angažiranjem još jednog čovjeka i ja sam prihvatio da dođem raditi s početnicima i najmlađim uzrastom. Bilo je to u rujnu 2000. godine i od tada sam u stalnom angažmanu.
4S koliko djece trenutačno radite i koji je to dobni uzrast?
U ovom trenutku na treninge dolazi negdje oko pedesetak mališana, ali moram naglasiti kako kontinuirano stižu i nova, zainteresirana djeca. Radim s djecom osnovnoškolskog uzrasta.
4Kako uopće dolazi do »regrutiranja« budućih stolnotenisača?
Ovisi o godini i individualnom interesiranju djece. Ponekad, kada ne bi bilo dovoljno »igrača«, znao sam odlaziti u »potragu« po osnovnim školama. U određenoj školi bi se održala manja promocija ping-ponga, kao na primjer u OŠ »Ivan Milutinović« i »Jovan Mikić«, i poslije toga bi se javio određeni broj mališana zainteresiranih za treniranje ovog atraktivnog sporta.
4OŠ »Jovan Mikić« je tako postala i svojevrsna ogledna škola.
Da, jer smo zahvaljujući razumijevanju uprave škole ustanovili učenički turnir i svakog mjeseca se na njemu natječu učenici nižih i viših razreda.
4Koja je prva natjecateljska kategorija u dječjem stolnom tenisu?
Najniža kategorija je tzv. mini kadet, u koju ulaze djeca od 7-8 godina, ali oni još uvijek nemaju svoja zasebna natjecanja, već igraju na turnirima za mlađe kadete.
4Kao svojevrsni ping-pong »skaut« na teritoriju Subotice i čovjek zadužen da prepozna osobine budućeg igrača, što biste istakli kao najvažnije u tom »prepoznavanju«?
Mislim da je ipak najvažnija upornost i veličina želja u određenom djetetu. Primjerice, ukoliko određeno dijete i pokraj početnih neuspjeha i brojnih poraza i dalje iskazuje želju da nastavi s treningom, to je već znakoviti pokazatelj, da bi s adekvatnim radom u stolnoteniskoj budućnosti moglo biti nešto od njega. Od tjelesnih performansi na prvom mjestu je brzina i okretnost, uz naravno odgovarajuću težinu i visinu.
4Kako je raditi u klubu koji u svojoj bogatoj povijesti bilježi velikane ovog sporta?
U svakom slučaju je izuzetna stvar kada ja uvijek mogu motivirati djecu s kojom radim spominjanjem imena velikih igrača koji su igrali za »Spartak«. Često puta koristim mogućnost konzultiranja s nekim još uvijek aktivnim igračima poput Kalinića, Mesaroša ili Gavrilovića, koji se rado prihvate i praktične demonstracije najmlađim subotičkim pingpongašima.
4Kada održavate treninge?
Treninzi su tri puta na tjedan, i to utorkom, četvrtkom i subotom prije i poslije podne. Ujutro radimo od 7.30 do 9 sati, a popodne od 14.30 do 16 sati.
4Na koncu, »skautski« i trenerski rad doveo je i vaša dva sina u stolni tenis.
Stariji sin Luka ide u drugi razred osnovne škole i već par godina redovito trenira stolni tenis. Prošle godine smo bili u Zagrebu, na memorijalnom turniru »Anton Stipančić«, gdje je u konkurenciji znatno starijih dječaka uspio proći kvalifikacije i ući u glavni turnir. Mlađi sin Marko učenik je prvog razreda i on polagano upija prva znanja iz stolnog tenisa.                           g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika