Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kul­tur­no ili po­li­tičko pi­ta­nje?

Jedan od segmenata koji čine identitet grada svakako su njegove ulice. Pokraj njihovih urbanističkih i arhitektonskih svojstava i nazivi ulica predstavljaju bitnu karakteristiku u svakodnevnoj komunikaciji naselja i građana u njemu. Tako su neke ulice vremenom postale sinonim određenog grada, određenih povijesnih dešavanja, svojevrsni čuvari identiteta grada. Ipak, pitanje imenovanja ulica i trgova oduvijek je bilo i političko pitanje, te je time postajalo sredstvo za uspostavu i održavanje određenih ideoloških smjernica.
    Komisija za dodjelu naziva ulicama u SO Subotici ima devet članova, a njezin je predsjednik Árpád Pápp. Prema riječima jednog od članova komisije Martina Bačića, njihova prva sjednica bila je zakazana za 30. ožujka ove godine. Ovo je inače prva sjednica ove komisije u novom mandatu.
NAZIVI ULICA U SUBOTICI: Martin Bačić ističe da je njegovo osobno stajalište protiv rigoroznog mijenjanja naziva ulica, da to može biti samo iznimni slučaj, jer bi takva politika značila da svaka smjena političke vlasti donosi sa sobom nove nazive. »Ako neke ulice imaju iste nazive već 60 godina, a promijenile su već 5 država, onda doista ne vidim razloga da mi to mijenjamo. S druge strane, protiv sam toga što su u prošlom mandatu neke ulice promijenile naziv, primjerice Unska u Australijsku. Također, prilikom ovakvih odluka i građani imaju problema s mijenjanjem dokumenata, a tako se stvara dodatni posao gradskoj upravi. Međutim, smatram da neki ugledni Subotičani hrvatske nacionalnosti iz povijesti grada, moraju dobiti svoje ulice. Ulica Balinta Vujkova je ulica bez kuća na samom kraju grada, a mislim da takva ličnost zaslužuje ulicu mnogo bližu centru grada, u rangu s primjerice ulicom Bele Gabrića. Također smatram da ako je ban Jelačić mogao imati ulicu za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, ne vidim razloga zašto je sada ne bi moglo biti, a ja ću se za to zalagati. Zalagat ću se i da neki ugledni hrvatski umjetnici kao Jelka i Milan Asić, koji su bili aktivni u vrijeme kada je hrvatsko kazalište u ovom gradu bilo na vrhuncu slave, također dobiju ovakvu vrstu počasti«, kazao je Bačić.
POVIJESNE LIČNOSTI I IDEOLOGIJE: Bačić također smatra i da se ne bi trebali mijenjati nazivi ulica koje nose imena boraca poginulih u Drugom svjetskom ratu, te ističe primjer ulice Đure Đakovića. Smatra i kako postoji jedan značajni komunist hrvatske nacionalnosti koji je 1971. godine štitio proganjane Hrvate a to je bio tadašnji predsjednik SK u Subotici Antun Milodanović-Dela, koji je poslije ovakvih postupaka bio smijenjen. »Davanjem njegovog imena jednoj od subotičkih ulica, hrvatska bi mu se zajednica adekvatno odužila«, napominje Bačić. »Smatram da je sada moment da damo takve nazive ulicama, koji bi egzistirali kao trajno rješenje. Radi se o tome da bi trebalo promijeniti nazive samo onih ulica koje su svojevremeno predstavljale ideologiju, primjerice Lenjinov park koji je promijenjen u Raichleov, ali Ministarstvo za kulturu i informiranje taj spisak ulica, koji podrazumijeva i ovo preimenovanje, još nije odobrilo. Inače, sada je pripremljen novi poslovnik o radu ove Komisije, po kojem će se odluke donositi konsenzusom članova a ne većinom kao što je bio slučaj do sada. Ovakav prijedlog o načinu donošenja odluka će vjerojatno biti usvojen«, objašnjava Bačić.
»Također smatram da bi cijela hrvatska zajednica u Subotici okupljena oko HNV-a i DSHV-a, trebala odlučivati o ovakvim pitanjima, a ne pojedinci. Zajednica bi onda preko zastupnika dalje aktivno sudjelovala u donošenju ovakvih odluka na razini grada«, kaže Bačić.
SITUACIJA U SOMBORU: Josip Z. Pekanović, vijećnik HNV-a, član Savjeta za međunacionalne odnose SO Sombor, te Odbora za odnose s vjerskim zajednicama u SO Sombor, kaže da u ovom gradu postoji određeni broj ulica koje nose nazive hrvatskih velikana i gradova. »Posljednjih godina nije bilo ozbiljnijih pokušaja da se to preimenuje. Naša inicijativa da se nazivi nekih ulica preimenuju postoji samo na razini razmišljanja, jer se čekaju povoljniji uvjeti da bi se tako što realiziralo. U gradskoj komisiji za dodjeljivanje naziva ulicama nema pripadnika hrvatske zajednice. Nedavno je pokrenuta inicijativa za uvođenje hrvatskog jezika u službenu uporabu u Općini, a predsjednik Općine dr. Jovan Slavković je u principu prihvatio tu inicijativu, tako da ćemo raditi na ostvarivanju ovih prava za koja zakonski okviri postoje. Radimo na ovim stvarima, ali smatramo da se ne može na brzinu puno toga uraditi«, zaključio je Pekanović.
DUČIĆ NAMJESTO NAZORA: Situaciju u oblasti preimenovanja ulica u Petrovaradinu, u mjestu u kojem je bilo puno takvih slučajeva, opisuje je Zdenka Popov, članica Predsjedništva DSHV-a:
    »Mijenjanje naziva ulica u Petrovaradinu počelo je devedesetih godina. Vraćajući se u prošlost, možemo ustanoviti da je poslije 1945. godine postojala drugačija politika u tretiranju ovog pitanja. Tada su, konkretno u Petrovaradinu, zadržana sva imena ulica koja su i prije Drugog svjetskog rata postojala, kako se ne bi izvlačile negativne emocije iz ljudi. To je trajalo sve do devedesetih. Onda su se nazivi počeli mijenjati. Tako je Ulici Matije Gupca naziv promijenjen u Beogradsku, Ulica Zrinskog preimenovana je u Ulicu patrijarha Rajačića i slično. Samo nekoliko ulica ostalo je sa starim nazivima, dok je većina naziva promijenjena«, kaže je Popov.
    Ovakva politika, po riječima Zdenke Popov, nije zaobišla ni nazive institucija u Petrovaradinu.
    »Osnovna škola ‘Vladim Nazor’, u koju sam i ja išla, promijenila je naziv u OŠ ‘Jovan Dučić’. Ova promjena je čisto politička opcija. Očito da vlast sustavno pokušava izolirati jedan dio identiteta sredine. Ovakve promjene osjete se u svim sporama života. Čak i demokratska vlast u Vojvodini poslije 5. listopada, nije uradila mnogo po ovom pitanju. Ključna pitanja su ostavljena sa strane, osim pred izbore, kada su im manjine bitne kao potencijalni glasači. Tada se uvijek ponavlja ista propaganda. Sve ostaje na tome da jedino ako je manjina jaka po sebi onda može načiniti i neki pomak u svoju korist«, ističe je Popov.
    Bavljenje ovom temom teško može dati neke konačne odgovore, s obzirom na poznatu nepredvidivost povijesnog kretanja. Ona potiče šire pitanje o načinu na koji bi se multietnički karakter Vojvodine i njezina bogata povijest trebali odražavati u nazivima mjesta i ulica. Najbolje bi bilo, kada bi se ovo osjetljivo pitanje riješilo pozitivno u svačiju korist, poštujući pritom povijest i tradiciju svih građana. A to je stvar dijaloga, međusobnog razumijevanja, poštivanja i na kraju konsenzusa.
g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika