Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Reguliranje djelokruga ovlasti

Prava nacionalnih manjina na samo-upravu u oblasti uporabe jezika i pisma, obrazovanja, informiranja i kulture prvi puta su u Srbiji i Crnoj Gori priznata 2002. godine. Radi ostvarivanja prava na samoupravu Zakon je odredio da nacionalne manjine mogu formirati nacionalna vijeća, a posebnim Zakonom su regulirana i izborna pravila o izboru nacionalnih vijeća. Kako kažu kritičari ovoga Zakona, u praksi su se pokazali brojni nedostaci ovih zakona, prije svega zbog toga što su ovlasti nacionalnih vijeća samo okvirno definirana, a odluke koje donose nacionalna vijeća nikoga ne obvezuju.
    Ovim Zakonom određeno je da vijeće predstavlja nacionalnu manjinu i sudjeluje u procesu odlučivanja u oblasti informiranja, obrazovanja, kulture i službene uporabe jezika i pisma, a tijelima države, teritorijalne i lokalne samouprave se nalaže da zatraže mišljenje vijeća prilikom odlučivanja o ovim pitanjima. Desetak nacionalnih vijeća je formirano putem elektorske skupštine, kako je to odredio zakon. Elektorsku skupštinu su činili elektori, članovi određene nacionalne zajednice uz potporu sto pripadnika te nacionalne zajednice, te predstavnici postojećih stranaka i institucija nacionalnih manjina.
NOVI ZAKON U PRIPREMI: Nakon dvoipolgodišnjeg funkcioniranja izabranih nacionalnih vijeća praksa je ukazala na nedostatke ovih zakona prije svega u nedovoljno preciznoj reguliranosti izbora, ovlasti i funkcioniranja nacionalnih vijeća. Ministar SiCG za ljudska i manjinska prava Rasim Ljajić formirao je ekspertski tim koji je pripremio prijedlog novog Zakona koji se odnosi na vijeća nacionalnih manjina i koji bi trebao preciznije regulirati – izbor, financiranje, djelokrug rada i ovlasti te financiranje nacionalnih vijeća. Ovaj prijedlog upućen je nacionalnim vijećima i proces komentiranja i davanja mišljenja u svezi ovoga zakona je započeo.
    Pokrajinski tajnik za upravu, propise i nacionalne manjine Tamás Korhecz kaže, kako prenosi dnevni list Magyar Szó, da je Savjet za nacionalne manjine Vlade Srbije odgovarajući forum da se otvori rasprava o dokumentu i na temelju nacrta da se započne zakonodavna djelatnost, ali i da se ona može inicirati i preko Skupštine Vojvodine, odnosno zastupnika u republičkom parlamentu. Korhecz smatra kako je neophodno da republička Vlada jasno iskaže stav – smatra li potrebnim donošenje Zakona o nacionalnim vijećima i može li prijedlog koji je izrađen biti polazna točka, te da tek nakon toga javna rasprava može otpočeti, budući da od Vlade ovisi kada će eventualno ovaj prijedlog zakona staviti na dnevni red republičkog parlamenta, koji treba donijeti zakon.
PREDLOŽENI MODELI: Prema Korheczovu mišljenju, iako je do sada najviše polemike izazivao način izbora članova nacionalnih vijeća, važnije je pitanje kakvi su uvjeti rada toga tijela i o čemu će odlučivati. Glede izbora vijeća u nacrtu se razmišljanja kreću u dva pravca, kaže Korhecz. Prvi je pravac usavršavanje postojećeg modela posrednih izbora kojim bi se popravili nedostaci koji su se do sada javili, a drugi je sustav neposrednih izbora preko posebnog biračkog spiska.
    Kad je riječ o prvom modelu, novina je da bi elektori mogli biti isključivo oni, koje stotinu građana pripadnika nacionalne manjine predlože, i da se uz kandidaturu prilaže stotinu ovjerenih potpisa. Drugi model, pak, podrazumijeva da se formiraju posebni birački spiskovi na koje bi se dragovoljno upisivali oni koji žele kasnije na lokalnim izborima birati i članove nacionalnih vijeća vlastite nacionalne zajednice. Ovaj sustav kao uvjet postavlja da se najmanje 60 posto određene nacionalne manjine upiše u birački spisak koji se formira tako da građanin uz ovjereni potpis na sudu traži od nacionalnog vijeća upis u birački spisak određene nacionalne manjine.
Drugi i značajniji dio prijedloga Zakona jest detaljno reguliranje djelokruga ovlasti nacionalnih vijeća i u nacrtu se, za razliku od prethodnog zakona koji je to samo okvirno odredio, detaljno definira u kojim pitanjima nacionalna vijeća imaju pravo samostalnog donošenja odluka, u kojim pitanjima imaju pravo davanja mišljenja, gdje imaju pravo veta i koje su posljedice nekonzultiranja nacionalnog vijeća u određenim pitanjima.
    Ovo je bitna razlika u odnosu na sadašnje rješenje, pojašnjava Korhecz, jer će se, ako pojedina državna, pokrajinska ili tijela lokalne samouprave ne poštuju prava nacionalnih vijeća, ona moći napadati i takve će odluke biti nevažeće. Osim toga precizno se definira i financiranje nacionalnih vijeća te bi se nacionalna vijeća financirala iz proračuna i javnih prihoda, pri čemu bi se stroga financijska disciplina, koja se odnosi na lokalne samouprave, odnosila i na ove institucije.                         g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika