Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zajam na kvitu

Otkad je »svita i vika«, od davnina, med poštenim ljudima, kako je bilo najviše bilo je i čeljadi konteni da drugog privare, a u varanju nema pisani pravila, ko je na to konten on ne bira način kako to da u radi. Take čeljadi je bilo i med našim starima. Dešavalo se, istina zdravo na ritko, da su jedni drugima uzajmljivali novce, a to su najčešće bili oni koji su jedni drugima dobro poznati. Naši su stari ritko iskali novaca na zajam, malo su imali gotovine, jel njim je novac bio u litini i josagu.
    Kako su kazali »Med svakim žitom ima i kukolja«, tako je i med salašarima ima lakoumnog, nepoštenog, svita koji se ne glibe da drugog privare.
    Dešavalo se da su jedni drugima davali novce na zajam, to su najčešće radili na rič, al bilo je i taki, osobito posli Prvog svitskog rata, da su novce uzajmili el iskali da njim dotični potpiše kvitu (namiru, priznanicu).
    Dešavalo se da kad je dužnik vratio dug, pa još brez svidoka, virovnik kobajage (tobože) nije našo kvitu, pravdo se da je digod zaturio, al je dužniku čvrsto obećo da će mu je dat čim je nađe. Taki nečovik je posli sudu tužio dužnika da mu nije vratio novce, a dokaz mu je bila kvita u njegovim rukama. Zabadavad se dužnik pravdo da je dug pošteno vratio, al kako nije dobio svoju kvitu, nit je ona poništena, dotični je dug moro iskvitat (izravnat) još jedared, s troškovima.

PRIVARA S KVITOM: Za ovaku brezdušnu privaru znam slučaj iz pripovidanja čovika u čijem se komšilku to dogodilo, a o tom se posli uveliko pripovidalo. U pustari blizo »Bandikinog«* gvozdenog puta (željeznička pruga) imo je gazdašag imućan zemljodilac. Jedan od dalji rođaka mu je tražio na zajam tušta novaca, jel mu se ukazala prilika da napari mrginje (međa njive), da od komšije kupi desetak lanaca zemlje, za čeg nije imo dosta novaca. Ovaj čovik mu je dao novce da ji vrati u vrimenu kako su se udivanili, a za to mu je dužnik potpiso kvitu. Kad je čovik vratio novce, bila je tamo i žena virovnika i zna da je istina da nisu mogli nać kvitu, al su obećali da će je vratit kad je nađu. To je vrimenom palo u zaborav, a i zašto da se stara kad je daljem rođaku, a nuz to i dobrom prijatelju, iskvito dug pošteno i na vrime.
    U tom je prošlo jedno godinu kad je virovnik naglo umro. Unuci tog čovika su još živi i zato ga spominjem N. N.
    Posli smrti N. N. sin jedinac je našo tu kvitu i kako je na njoj bilo tušta novaca pito je prokatora šta mož s njom uradit, jel još važi. Onda se sin nakanio i od baćinog dužnika tražio da mu iskvita taj dug, ni ga je vratio, a dokaz je kvita u njegovim rukama. Badavad se dužnik pravdo da je on dug na vrime i u cilosti iskvito, a to je potvrdila i mater, supruga virovnika, kazala je sinu da dužnik divani istinu. Al, sin nije tio da odustane od tužbe, zapritio je dužniku da će se s njim »tirat sudom« dok mu ne iskvita dug.

PRIMJER POŠTENJA: Na dan kad se sin spremo da će ić u sud na raspravu mater je tražila da ponese jel oće da na sudu posvidoči da su dobili novce. Sin nije tio da je na kolima ponese u varoš jel bi svidočila protiv njeg, na to se ona udivanila s komšijom koji se privatio da će odnet u sud. Kad se sin uvirio koliko je mater uporna, da će ona svidočit protv njeg i osramotit ga prid sudom, odusto je od tužbe i na materin zahtiv je dužniku vratio namiru. To je jedno vrime »brujilo« po pustari, al je friško palo u zaborav jel je posli par mi-seci zaratilo i ljudi su imali druge brige, a ne da razglabaju o ovom slučaju.
       I ovo je škulski primer poštenja kako je mater spričila lakumnog sina da dođe do novaca koji mu ne pripadaju.
    Jeto, i tako štogod se desilo med ljudima koji su se dobro poznavali, bili su iz istog šora i dalji rođaci. Sin je znao da nije u pravu, al je po svaku cinu tio da se dočepa tuđi novaca.
    Ova i njoj nalik pripovitke i prija opisani događaja naučili su ljude da triba pazit na potpis i ne mećat ga di se radi o novcima. Koliko je ovo svaćanje opstalo usađeno u ljudima znam za tušta dagađaja da »staromodniji« zemljodilci nisu tili hasnirat zajam iz tzv. »zelenog plana«. U sridini druge polovice XX. vika država ga počela davat zemljodilcima da unapride odranjivanje litine i josaga.
    Za taki zajam tribalo je intabulirat dio zemlje i na primljen zajam potpisat minicu. Radio sam u trgovini zemljodilski mašina i više puta sam nagovaro poznanike i nike iz roda da se maše tog zajma, da kupe traktor i druge mašine, jel će zajam lako moć otplatit rodom litine el prodatim josagom, jel onda banke na zajam nisu računale inflaciju.
* * * * *
(* Narod je voz (vlak) na gvozdenom putu Subatica-Crvenka iz milošte zvao »Bandika«, po Anđal Bandiki (Angyal András /Madžari iz milošte András zovu »Bandi«/) u drugoj polovici XIX. vika topolskom (Bačka Topola) bećaru na velikom glasu, koji je najviše napastovo narod i otimo njim novce, u salašima kudan su 1908 godine odvukli (napravli) taj put.)                                                 g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika