Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Posjet mirotvorca

Ovih dana pomalo nezapaženo dogodio se ipak jedan od najznačajnijih događaja u životu vjernika u Subotici. Našu katedralu i Biskupiju kroz njenu ne tako dugu povijest posjetili su mnogi crkveni dostojanstvenici. Od rimskih kardinala do značajnih profesora, predavača i umjetnika. Našu biskupiju 20. veljače posjetio je nadbiskup msgr. Jean Louis Tauran, tajnik Odjela za odnose s državama – prevedeno, ministar vanjskih poslova Svete Stolice. Tko poznaje ustrojstvo i način funkcioniranja Dikasterija Svete Stolice, onda treba znati da je služba koju obnaša nadbiskup Tauran ustvari treći čovjek Vatikana i ravnatelj najpoznatije diplomacije na svijetu a to je: vatikanska. U isto vrijeme funkcije svih Dikasterija Svete Stolice su podređene isključivo poslanju Crkve da bude kako to voli reći bl. Ivan XXIII.: »Majka i učiteljica!«. Preko svih svojih dužnosnika Sveta Stolica, koja se u poslanju isprepliće najdublje s poslanjem Crkve je dakle navjestiteljica Evanđelja, Mirotvorac i prisutnost Otajstvenog Tijela Kristova, pa time i „sol zemlje i svjetlo svijeta« kakao reče Isus. Stoga ni malo ne čudi što jedan ovako visok posjet može na prvi pogled proći nezapaženo ili bar ne dovoljno popraćeno odjekom čiju ćemo jeku tek čuti. Pošto sam bio uključen u samu pripravu subotičkog posjeta i sadržaj susreta ostao sam zadivljen novom spoznajom. Taj čovjek – msgr. Tauran – prisutan kao tiha sjena sa savršeno prodornim i mirnim pogledom, vrlo uzdržan u izjavama, oko sebe širi izuzetan krug privlačivosti, povjerenja i mira. Već njegova pojava dala mi je naslutiti da je među nama čovjek – dužnosnik Svete Stolice – mirotvorac. Slušajući razgovor s katoličkim biskupima Srbije i Crne Gore na zajedničkoj sjednici s biskupima Srpske pravoslavne crkve, Kršćanske reformirane crkve i Evangeličke crkve dalo se osjetiti povjerenje i mir. Zapitao sam se kako najedanput predstavnici tako sličnih, a ipak različitih Crkava tako plodno u tako malo vremena mogu tako puno reći, doživjeti i zasjati mirom. U biskupskom domu u Subotici, u svečanoj dvorani, širio se mir i ljubav do sada neviđena. I tad sam shvatio apostola Pavla koji je već davno zapisao da je mir djelo slobode. Naime, našla se je grupa crkvenih poglavara koji su zajedno s visokim gostom najprije očitovali svoju bogatu nutarnju slobodu. To je bio razgovor pastira bez dugih uvodnih rečenica, naprosto spontan, iskren i plodan kao da se godinama poznaju. Jedini razlog za takav način susreta vidim u tome što su oko stola sjedili ljudi oslobođeni iznutra. Ta sloboda, koja čovjeku treba kao zrak plućima, je bitan preduvjet da čovjek može prihvatiti drugoga kao drugačijega, a u isto vrijeme pronaći put zajedničkoga hoda kojim ne može hodati bez drugih. I tako su se spomenuta braća za čas našla na istom putu prema istim zadaćama: nova evangelizacija.
Misa kojoj je predsjedao msgr. Tauran na kojoj su opet bili prisutni nadbiskupi, biskupi i vjerski predstavnici drugih crkava napunila je našu katedralu mirom. U homiliji msgr. Taurana odjekivala je evanđeoska mudrost i svaka rečenica izgovorena u propovijedi bila je zapravo definicija. Rekao je: „Bez istine nema mira. Bez slobode nema mira. Bez pravde nema mira. Nema mira gdje ne postoji harmonija sa sobom s Bogom i s bližnjima.« Neobično je bilo čuti radosni navještaj da mir počinje obraćenjem srca, dakle, oslobođenjem srca od onoga što ga drži zakovanim, hladnim, lošim. I da se mir živi ponajprije u odnosima unutar obitelji. A poruka je jasna: mir je moguć tek iz poštena srca i uči se u obitelji, koja je po svojoj naravi zajednica slobodnih, oslobođenih osoba, koje ipak ne mogu jedne bez drugih jer su OBITELJ. U tom svjetlu je odjeknula propovjednikova riječ da diktatori stvaraju ratove, a ratovi održavaju diktature. Dakle, bez slobode nema mira.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika