Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Voj­vo­di­na do­bi­la za­sta­vu, očeku­je Osnov­ni za­kon

Usvojene odluke posljednje sjednice Skupštine AP Vojvodine, prije svega o zastavi Vojvodine, izazvale su burne reakcije u javnosti, i zahtjeve za prijevremenim izborima za skupštinu APV. Prema riječima Stipana Stipića, zastupnika LSV u Skupštini AP Vojvodine, za tri i pol godine rada ove Skupštine donijeto je puno dobrih odluka u interesu građana Vojvodine, iza kojih stoje legalno i legitimno izabrani zastupnici prema većinskom sustavu. »Svaki glas ima svoju težinu u imenu i prezimenu zastupnika, jer su građani birali »čovjeka« a nisu glasali za liste, i to čini Skupštinu AP Vojvodine odgovornim i demokratskim tijelom, te su zahtjevi za prijevremene izbore neutemeljeni«, kaže Stipić.
4Po čemu se ova sjednica Skupštine Vojvodine razlikovala od prethodnih?
    Sam početak je kasnio zbog dojave o postavljenoj bombi u zgradi Skupštine, pa je ona počela u zgradi Skupštine grada Novog Sada, dok ovlaštena službena lica MUP-a nisu, i to moram reći vrlo korektno, obavila svoj posao, i konstatirali da je dojava bila lažna. Nakon toga je sjednica nastavljena »u svom domu« u zgradi Banovine. Nekoliko točaka dnevnog reda bile su vrlo bitne za očuvanje identiteta Vojvodine, između ostalih, prijedlog o zastavi i svečanoj pjesmi. Na sjednici je velikom većinom izglasano prihvaćanje prijedloga zastave Vojvodine, koja u sebi sadrži državnost Republike Srbije (trobojka) i tri zvjezdice na plavom središnjem polju koje simboliziraju Srijem, Banat i Bačku i ujedno jednu od europskih regija. Na moju žalost, himna kao isto bitan element identiteta nije imala većinu, bar ne na ovoj sjednici.
4Na ovoj sjednici nije razmatran Osnovni zakon. Kada se očekuje njegovo razmatranje i eventualno usvajanje?
    Na ovoj sjednici nije bilo predviđeno njegovo razmatranje jer nije završeno usuglašavanje zastupničkih grupa oko konačnog teksta Osnovnog zakona Vojvodine. Na jednoj od sljedećih sjednica se očekuje usvajanje Osnovnog zakona zbog nemogućnosti daljnjeg čekanja na donošenje Republičkog Ustava.
4Usvojena je i deklaracija kojom se veliki broj građana, koji su bili prisiljeni napustiti Vojvodinu u periodi od 1990. do 2000. godine, poziva na povratak.
    Sve do sada nikakvi konkretni potezi za utvrđivanje pouzdanog broja ovakvih osoba, kao i inicijative za njihov povratak, nisu činjeni. Na dnevnom redu je, stoga, istina na kraju mandata, bio i prijedlog ove deklaracije i ona je usvojena. Pozvani su građani koji su uslijed političkih, gospodarskih, etničkih i drugih razloga napustili Vojvodinu – da se vrate. Ovom deklaracijom ovlašćuje se Skupština APV da preko svojih tijela i ovim građanim garantira jednaka prava kao i ostalim građanima Vojvodine, uključujući i pravo na državljanstvo, stambeno pravo i pravo na glasovanje i osobnu sigurnost. Osim toga, zadužuje se Izvršno vijeće AP Vojvodine da u najkraćem roku stupi u kontakt s odgovarajućim tijelima vlada susjednih zemalja, kao i drugih zemalja, te tijela Republike Srbije, kako bi se građanima Vojvodine, koji su bili primorani napustiti Vojvodinu, omogućio njihov povratak, kao i ostvarivanje prava navedenih u deklaraciji.
4Usvojena je i odluka o osnivanju Matične komisije za formiranja Vojvođanske akademije znanosti i umjetnosti…
    Na jednoj od prethodnoj sjednica usvojena je inicijativa za osnivanje Matične komisije koja treba pripremiti konstituiranje Vojvođanske akademije. Samo osporavanje SANU-a i »centralista« je osporeno i od strane Ustavnog suda Republike Srbije koji je odgovorio, kako niti u Ustavu, niti u Zakonu o Srpskoj akademiji znanosti i umjetnosti ne postoje ustavna niti zakonska ograničenja za osnivanje Akademije. Također se u odgovoru kaže i da su odredbe o financiranju djelatnosti buduće Akademije zasnovane na Ustavu, Statutu i zakonu. Iz toga slijedi da je odluka koja je donijeta na ovoj sjednici o imenovanju jedanaest članova Matične komisije pravno zasnovana.
    Osobno, podupirem osnivanje VAZU, i moram reći da sjenku na posljednju sjednicu i ostala događanja vezana za Vojvodinu bacaju izjave i ponašanja zastupnika DSS-a koji idu dotle da se čude budućim članovima Akademije što su uopće živi i u nekim osamdesetim godinama. To samo pokazuje dokle može ići ljudska glupost radi promoviranja vlastitih stranačkih interesa.
4Koje odluke su još donijete?
    Usvojene su i izmjene Statuta NIU »Hrvatska riječ«, kojima se proširuje djelatnost ove ustanove na pripremanje programa za elektronske medije (radio, televizija,) zatim za kinematografsku i video distribuciju, rad umjetničkih ustanova i djelatnost putničkih agencija i turoperatora te usluge reklame i propagande.
    Skupština je donijela i odluku da se Skupštini Srbije uputi prijedlog za odlaganje primjene Zakona o porezu na promet, dio koji se odnosi na uvođenje fiskalnih kasa. Nitko ne spori potrebu uvođenja ovih kasa, ali teški uvjeti pod kojima rade samostalne trgovačke i zanatske radnje, zahtijevaju da se produži rok nabavke fiskalnih kasa.
4Održavanje redovnih pokrajinskih izbora predviđeno je za 19. listopad 2004. godine. Kakav je Vaš komentar na učestale zahtjeve za prijevremene izbore?
    Oni koji to zahtijevaju u Skupštini AP Vojvodine prepoznali su jedini otpor potpunoj centralizaciji Srbije. Skupština APV u ovom sastavu je dokazala da su opravdana zalaganja za vraćanje zakonodavne, sudske i izvršne autonomije. Usvojene odluke uvažilo je i samo Vijeće regija Europe i prihvatilo Vojvodinu u svoje članstvo. To pokazuje da su odluke koje su donijete u ove tri i pol godine sasvim opravdane, i da se preko regija može ubrzati proces europskih integracija države u cjelini, i daje nadu i za izvlačenje, kako Vojvodine tako i cijele države, iz višegodišnjeg zaostajanja i propadanja. Na kraju, moram reći da su sve dosadašnje sjednice bile vrlo odgovorno i kvalitetno pripremljene, zahvaljujući i dobrom radu uposlenika u tijelima i službama AP Vojvodine.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika