Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ustav i institucije prioriteti

Dvomjesečna postizborna drama u Srbiji konačno je završena izborom nove republičke Vlade, na čelu s premijerom Vojislavom Koštunicom. Glasovima 130 zastupnika DSS-a, G17 Plus, koalicije SPO-NS i SPS-a, Koštunici je u srijedu i službeno odobreno da sa svojim timom kreira buduću politiku Srbije.
    Dan ranije Vojislav Koštunica je parlamentu predložio program i sastav nove Vlade, a tom prigodom po prvi puta je službeno iznio i kadrovska rješenja koja su ovih dana toliko plijenila pažnju javnosti. Poslije političkog dogovora DSS-a i SPS-a, u kojem »nitko nikome ništa nije obećao«, bilo je za očekivati da će Vlada dobiti neophodnu apsolutnu većinu glasova.
SASTAV VLADE: Čelni ljudi tročlane koalicije, koja ima tvoriti buduću Vladu, zauzeli su najvažnija ministarstva. Tako je predsjednik G17 Plus Miroljub Labus postao potpredsjednik Vlade, a Mlađan Dinkić ministar financija. Potpredsjednik DSS-a Dragan Maršićanin biti će ministar za gospodarstvo, a Dragan Jočić ministar policije. Nadalje, predsjednik Nove Srbije i višegodišnji gradonačelnik Čačka Velimir Ilić zauzeti će čelno mjesto u ministarstvu za kapitalne investicije, novoformirano ministarstvo koje objedinjuje bivša ministarstva prometa, telekomunikacija, i građevine.
    Neki Čačani već komentiraju: »Ako Velja bude vodio Srbiju onako kako je vodio Čačak, teško nama…« I doista, upitna je stručnost raznih dužnosnika dok tako zdušno grabe funkcije za sebe i svoje partijske kolege.
PROGRAM VLADE: Koštunica je u svom izlaganju naveo da će prioriteti nove Vlade biti rad na europskim integracijama, koje pretpostavljaju pravno uređenu i institucionalno snažnu državu. U tom cilju, njegova će Vlada raditi na harmonizaciji domaćeg zakonodavstva i zakonodavstva Europske unije. Mandatar se, također, osvrnuo na problematiku Haškog tribunala, rekavši da je neophodno »skinuti tu omču s vrata« zemlje i građana Srbije, te da će se njegova Vlada zalagati za »dvosmjernu suradnju«, umjesto dosadašnjeg »vazalnog odnosa« između DOS-ove vlasti i Tribunala.
    Nema sumnje da će Koštuničinu »suradnju« s međunarodnom zajednicom pospješiti zahtjevi i uvjetovanja socijalista poput onih, da se obustave izručenja Tribunalu i uhite Miloševićevi »otmičari« koji su ga deportirali u Den Haag. U tom smislu, predstavnik uglednog instituta »Cato« iz Washingtona Ted Gail Carpenter ocijenio je da postoji »realna mogućnost« da se Srbiji ponovno uvedu sankcije, ukoliko nova srpska Vlada bude odbijala surađivati s Haškim sudom.
    Sve u svemu, Koštuničin parlamentarni ekspoze i rasprava, koja je potom uslijedila, upu-ćuju na zaključak da se »program« nove Vlade temelji ponajviše na kritiziranju rada bivše Vlade, a vrlo malo na konstruktivnim prijedlozima – upravo onako kako je DOS prije tri godine nastupio protiv Slobodana Miloševića, što je i bio jedan od razloga neuspjeha prethodne Vlade. Nadalje, imajući u vidu političko uskrsnuće Miloševićeve stranke, nije odveć pretjerano tvrditi da nova Vlada sa sobom nosi stigmatizaciju rada DOS-ove Vlade, odnosno DS-a, politički revanšizam, kao i prešutnu normalizaciju općenarodne percepcije stanja iz devedesetih. Rezultati prosinačkih izbora pokazuju da je prevelik dio građana Srbije nasjeo na ovaj neprincipijelni politički trik. Međutim, jedno je sigurno; možda Srbija ima kratku pamet, ali međunarodna zajednica sigurno nema, te će vrlo pomno pratiti rad novoformirane legalističko-ekspertsko-monarhističko-socijalističke Vlade i reagirati kao i dosad – strogo i bez mnogo razumijevanja za domaća politikantska i mitska razmatranja. Naposljetku, valja se prisjetiti da mi trebamo Europu, a ne Europa nas.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika