Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Squash

Upitom deset slučajnih ispitanika na pitanje znaju li što je to squash, najvjerojatnije bi samo nekoliko od njih znalo kako je u pitanju atraktivan i dinamičan sport. Ali, kada bi isti, koji su to znali, bili anketirani da pojasne o kakvom se sportu radi ili kakva su njegova osnovna pravila, vjerojatno bi u velikoj većini slegnuli ramenima. U želji da našim čitateljima pojasnimo ovaj, još uvijek nepoznati sport u nas, koji su možda vidjeli u nekom filmu ili satelitskom sportskom programu, u sljedećim redovima pokušat ćemo da u najosnovnijim crtama približimo ono najosnovnije o njemu.
KORIJENI IGRE: Tisuću godina unazad poznata je čovjekova sklonost kao raznovrsnim pokušajima igranja uz pomoć ruke (stisnutom ili pak otvorenom šakom) i raznovrsnih pretječa danas nam poznate loptice. Vremenom i evoluiranjem ljudske svijesti, ruka je postupno zamjenjena prvim primitivnijim oblicima današnjih modernih reketa, a ta prvobitna pomagala izrađivana su u početku od drveta, da bi se postupno u njihovoj izradi počeli koristi i drugi raznovrsni materijali. Glede samog squasha njegovi prapočeci se dovode, zbog očevidnih sličnosti, ponajprije s današnjim tenisom točnije pretečama ove igre koja se igrala ponajprije na dvorovima kraljevskih i plemićkih obitelji (Real Tennis, Royal Tennis). Povijest squasha započinje 1830. godine u Engleskoj, u školi Harrow u kojoj su njeni učenici spoznali atraktivnost dinamične igre u kojoj se loptica brzo odbijala od zida. No, tek tridesetak godina kasnije (1864.) izgrađena su prva četiri terena u istoj školi i squash se počeo igrati na pravom igralištu, uz prva usuglašena pravila. Svoju pravu ekspanziju i populariziranje igre koja se danas igra u brojnim zemljama našeg planeta, squash će doživjeti tek u 20. stoljeću, a prvo profesionalno Squash prvenstvo održano je 1920. godine u svojoj domovini, Engleskoj.
OSNOVNA PRAVILA: Squash se igra na terenu određenih dimenzija u specijaliziranim boxovima (odeljcima), koji se najčešće nalaze u zatvorenim objektima (dvorane). U igri mogu sudjelovati dva igrača ili pak četiri ukoliko se igraju parovi. Prilikom igre suprotstavljeni igrače se koriste specijaliziranim reketima i gumenom lopticom, a cilj igre je osvojiti propisani broj poena u jednom gemu (game). U ovom sportu vrijede dvojaki način brojanja, ovisno igra li se po internacionalnim ili američkim pravilima brojanja. Prema međunarodnom brojanju gem se igra do 9 osvojenih poena, dok u slučaju neriješenog rezulatata 8:8 primatelj servisa može odlučiti hoće li se igrati do 9 ili 10 poena, no gem nikada ne može biti duži od 10 (maksimalni rezultat može biti na primjer 10:9). Prema američkom načinu brojanja igra se do 15 osvojenih poena, s time da se kod 14:14 primatelj servisa pita želi li igrati do 15 ili 17. Poeni se osvajaju isključivo na sopstveni servis. Igra započinje početnim udarcem– servisomk koji jedan od igrača mora uputiti iz svog service boxa (vidi sliku) u kojemu pak mora stajati barem jednom nogom ne dotičući liniju. Bacajući lopticu u zrak mora je udariti u smjeru prednjeg zida u predjelu između service line i front wall linea (vidi sliku) prije nego što ona padne na pod. Poslije ovog udarca loptica se mora odbiti u protivnikov back quarter, a on je mora udariti u zraku ili nakon što se jednom odbije od poda. Pritom loptica može udariti u bilo koji drugi zid. Svaki igrač ima pravo samo na jedan servis, a u svakom novom gemu prvi servira pobjednik prošloga. Ovisno o natjecanjima igra se na dva ili tri dobivena gema (do 9 ili 15 osvojenih poena).
DIMENZIJE IGRALIŠTA:
Dužina: 9,75 m
Širina: 6,4 m
Visina: minimalno 5,64
POPULARNOST I BUDUĆNOST SQUASHA: Iako je na našim prostorima posve nepoznat, ovaj sport je izuzetno popularan zbog nekih svojih specifičnih osobina koje omogućavaju igru u svako doba dana (zatvoreni prostor i relativno mala površina boxa), zbog dinamičnosti igra se maksimalno sat vremena, mada je često dovoljno i pola sata, što izuzetno odgovara brojnim poslovnim ljudima koji ga igraju u pauzama za ručak, a što je najvažnije sport ne spada u pretjerano skupe, jer su dovoljan samo dva reketa i loptica, uz zakup termina. Ukoliko vam se na prvi pogled svidio ovaj sport, tko zna možda se odlučite oprobati u ovoj igri, a naši mlađi čitatelji možda jednog dana postanu i šampioni ove igre. Pod uvjetom da ovaj sport stigne i kod nas…              g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika