Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Đako­vačka vi­na iz­u­zet­ne kva­li­te­te

ĐAKOVO – Kontinentalna hrvatska vina sve su cjenjenija u nas i šire, pa tako đakovačka vrhunska vina sve češće bilježe odlične rezultate na poznatim i priznatim natjecanjima i sajmovima. Na nedavno održanoj zagrebačkoj »Vino viti« osvojili su šampionsku titulu s Chardonayom 2003 – Sur lie, a znamo da je zagrebačka smotra vina poznata u nas i u svijetu. »I nije to sve« kaže Blaženka Mandarić, enolog i tehnolog »Đakovačkih vina« d. d. »na Sajmu u Splitu također smo bili šampioni s Vrhunskom graševinom 98. (arhiva) a na nedavnom Sajmu u Mostaru također s Graševinom, vrhunskim vinom iz 83. To je vino za bogove. Čak nekoliko smo godina uzastopno na poznatom Sajmu u Ljubljani osvajali prvo mjesto, a posljednji puta s Tramincom 93. i Vrhunskom graševinom 98. Imamo odličan spoj, geografsko porijeklo, vrhunsku tehnologiju i stručne ljude, i mislim da je to, to«.
RAJ ZA VINOGRADE: Cijeli je kraj Drenovštine živopisan i pitoreskan i kako kaže direktor najvećeg gospodarskog subjekta na ovom području Josip Garvanović, da je ovdje šteta sijati tradicionalne ratarske kulture, pšenicu, ječam, kukuruz i suncokret, ovaj je kraj raj za voćnjake i vinograde s blagim padinama i obiljem sunca od jutra do mraka.
    »Pa nije slučajno da su na ovim terenima i oko Trnave i naši i biskupijski vinogradi, a povijest nas uči da su te terene prepoznali i naši preci, pa i rimski car Probus još u 3. stoljeću i đakovački biskupi u 13. stoljeću, pa sve otada do današnjih dana teče ta priča o vinu i vinogradarstvu ovoga kraja. Prolazila su stoljeća, prolazile su vojne, mijenjali su se velikaši i gospodari, dolazili novi vlasnici, sve do samostalne neovisne i suverene Hrvatske, ali su ostajala poznata i priznata, kvalitetna i vrhunska vina, đakovačka vina« ističe direktor Garvanović.
    »Mi smo nastali u procesu restrukturiranja PIK-a Đakovo 1997. godine i danas djelujemo samostalno kao Đakovačka vina d. d.. Imamo 270 ha rodnih vinograda na ovim terenima, 108 ha rodnih vinograda na području Općine Trnava, a osim toga tu je i 40 ha vinograda koje obrađuju ljudi ovoga kraja. Što se sortimenta tiče, dominira graševina, zastupljena s negdje 60 posto, iza toga ima 37 ha rizvanca, zatim 30 ha ružice i 20 ha ranjski rizling, a sve ostale sorte, traminac, souvignon, chardonay, crni i bijeli pinot zastupljeni su sa po 5 – 15 ha. Po razini kvalitete, kod nas su malo zastupljena vina niže kvalitete, tzv. stolna vina, sasvim malo ružice i bijelog stolnog, i više od 85 posto naše proizvodnje su kvalitetna vina gdje prevladava đakovačka graševina i rizling, a 5 – 10 posto su naša vrhunska vina: chardonay, bijeli pinot, graševina, koji su u samoj špici hrvatskih kontinentalnih vina. Prosječna godišnja proizvodnja grožđa kreće se oko 410 vagona, od čega dobijemo 250 – 300 vagona vina odnosno 2,5 – 3,0 milijuna litara kvalitetnoga vina. Naša je vinarija podignuta 1964. godine, kada su napravljeni prvi prerađivački kapaciteti od 2 milijuna litara vina, a iza toga 1974. godine pravi se dodatnih 1,6 milijuna litara i 1999. godine ovdje se gradi moderni pogon za hladnu fermentaciju vina, prvi u Hrvatskoj, kapaciteta 820 tisuća litara, tako da su naši ukupni kapaciteti 4,5 milijuna litara za skladištenje vina« kaže Garvanović.
OSVAJANJE TRŽIŠTA: »U tehnološkom smislu Đakovačka vina su u samom vrhu Hrvatske, a ja mogu reći bez lažne skromnosti da smo prvi po opremi i po kvaliteti. Napravili smo veliki iskorak što se tiče tržišta, jer smo nekad plasirali 1,5 milijun litara vina, a danas smo na razini 2,5 milijuna litara i tu razinu već dugo držimo. Do prije par godina bili smo uglavnom na tržištu Zagreba, no danas smo prisutni diljem Hrvatske, možda nešto manje od Splita južnije, ali ovih dana upravo osvajamo Dubrovnik. Kad me pitate o širenju površina i novim nasadima, moram reći da smo među prvima pozdravili politiku naše Vlade i Ministarstva poljoprivrede, jer ove naše padine Bogom su dane za vinogradarstvo i voćarstvo. Mi smo odlučili, u dogovoru s vodstvom općine, s kojim dobro surađujemo, i u dogovoru sa Slavonskom bankom, koja nas prati, ući u zajednički projekt podizanja novih nasada. Animirali smo kooperante, ukazali ljudima na mogućnosti ovakve proizvodnje, ali i mogućnosti samozapošljavanja, naši su stručnjaci obišli ovaj teren i izabrali 150 ha novih površina koje odgovaraju za vinograde. Početkom veljače je završio natječaj, mi smo osigurali cijepove i ušli u pripremu zemljišta i ovoga proljeća idemo u sadnju novih vinograda. Prošle smo godine podigli 33 ha, ove idemo na 117 ha, a do kraja 2006. biti će još 70 ha. Kreditna linija je vrlo povoljna, rok odgode je 4 godine i idućih 10 je otplata, a kamata je smanjena na 5,5 posto« pojašnjava direktor Garvanović.
    I tako završavamo priču o đakovačkim vinima tipičnog kontinentalnog karaktera koja su pitka, ugodna, svježa i živa, sa sačuvanom rasnom aromom i mirisom grožđa koji dugo ostaju na nepcu svakog poznavatelja i istinskog ljubitelja vina. Probali smo ih, vjerujte nam na riječ, dobro harmoniraju s mnogim jelima, posebice šokačkim delicijama, pa će i Vama podariti prave užitke.
 Slavko Žebić

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika