Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Stra­nački ili općin­ski in­te­re­si

Prva točka dnevnoga reda 10. sjednice Skupštine Općine Subotica, zakazane za 26. travnja, trebalo je biti donošenje odluke o osnivanju Fondacije za omladinsku kulturu »Fokus«. Čini se kako je ova predložena točka dnevnog reda bila razlogom prvog, ozbiljnijeg, razilaženja prijeizborne koalicije Saveza vojvođanskih Mađara – Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini – Lige socijademokrata Vojvodine, sa svojim poslijezbornim koalicijskim partnerom Demokratskom strankom, s kojom su formirali većinu u subotičkom parlamentu.
    Ovaj prijedlog (službeno ne zna se čiji), kako se kasnije ispostavilo, bio je razlogom neulaska vijećnika prijeizborne koalicije u Veliku vijećnicu, te tako i neodržavanja sjednice Skupštine.
TKO JE PREDLAGAČ?: Članovi prijeizborne koalicije su zahtijevali, da se sporna točka skine s dnevnog reda zbog izvjesnih nejasnoća, na što Demokratska stranka nije pristala. Oporbeni vijećnici su na konferenciji za novinare održanoj u Plavoj vijećnici istoga prijepodneva nedostatak kvoruma protumačili kao cjenkanje i borbu oko osobnih interesa unutar vladajuće koalicije, dok su se predstavnici vijećničkih skupina ove koalicije mahom uzdržali od komentara. Jedno od spornih pitanja u cijeloj stvari bilo je i to što je, za razliku od uobičajene procedure, da se u skupštinskom materijalu uvijek nalazi i naziv predlagača određene odluke, ovdje je on nedostajao.
    Kako bi stvari bile jasnije, vrijedi se podsjetiti vremena pred izbore i neposredno nakon njih kad se formirala sadašnja vladajuća koalicija (SVM-DSHV-LSV-DS-G17 Plus). Kao jedan od segmenata programa Demokratske stranke (koji je objavljen kao podlistak »Subotičkih novina« pod nazivom »Provetravanje – Promoter ideje za evropsku Suboticu« broj 4.) figurirao je i Omladinski kulturni centar. U promotivnom materijalu DS-a moglo se tada pročitati, kako su mladi Subotičani »danas lišeni urbanog duha, prvenstveno zbog politike aktualnih subotičkih vlasti koje odbacuju svaku inicijativu koja se ne uklapa u nacionalno obojen koncept s kraja XIX. stoljeća«, odnosno da je »nizak nivo kvalitete i kvantitete sadržaja za mlade prouzrokovan sputavanjem pojedinačnih i grupnih inicijativa iz razloga što ne odgovaraju šablonskom, arhaičnom poimanju potreba mladih od strane subotičkih vlasti u proteklom deceniju«. Kako se vidi iz ovih citata, subotički Općinski odbor DS-a je, tada, vrlo jasno odredio nacionalno-manjinske stranke (SVM i DSHV) i njihovu politiku usmjerenu prema tome da se održe nacionalno-manjinski kulturni centri i nacionalno-manjinska kultura, kao »krivce« za nedostatak »urbanog duha« u Subotici.
KULTURNA POLITIKA: Istini za volju, ovi kulturni centri su još uvijek dijelom zbog »socrealističkog nasljeđa«, a dijelom i zbog same činjenice da postoje zbog očuvanja nacionalne kulture (ne samo nacionalnih manjina) većim dijelom svoga programa fokusirani na folklorne sadržaje i amatersko stvaralaštvo. Zašto je to tako, vjerojatno ima mnogo razloga, međutim, nesumnjivo je da se politički predstavnici stranaka na vlasti, u proteklom desetljeću i pol, nisu željeli odreći postojanja, što znači i financiranja, tri kulturna centra u gradu, hrvatskog »Bunjevačkog kola«, mađarskog »Népkőra« i srpskog »Svetog Save«, usmjerenih prema očuvanju i njegovanju nacionalnih kultura tri najznačajnije nacionalne zajednice u gradu.
    Pokraj toga, ne treba zaboraviti da u Subotici postoje i druge, značajne profesionalne kulturne institucije, čiji je osnivač i financijer Općina, kao što su: Gradski muzej, Gradska knjižnica, Likovni susret, Narodno kazalište, Dječje kazalište, koje su stranke na vlasti nastojale očuvati u proteklom desetljeću i pol, i poticati da se i u njima njeguju različite nacionalne kulture. U tom smislu, zasigurno da je stav subotičkog DS-a, kako je takva politika arhaična i sputavajuća, pridonio tomu da se jedna »prirodna« predizborna koalicija između nacionalno-manjinskih stranaka i DS-a, koji sebe predstavlja kao »zaštitnika nacionalno-manjinskih interesa« na pokrajinskoj razini formira, ali u Subotici ne.
    Nakon izbora, uz značajan pad broja vijećnika SVM-a i uz samo pet vijećnika DSHV-a te četiri LSV-a, nužna je bila koalicija u kojoj se opet kao »prirodni saveznik«, budući da na razini Pokrajine ovakva koalicija uspješno funkcionira, nametnuo DS. Dosadašnji rad skupštine, kao što je manje-više poznato, protekao je uz nekoliko ustupaka Demokratskoj stranci, kako kod planiranja općinskog proračuna (gdje je mimo koalicijskog dogovora DS isforsirao financiranje »Bunjevačkog kulturnog centra« tako i kod određenih kadrovskih rješenja u javnim poduzećima.
    No, čini se, da je ovoga puta koalicija SVM-DSHV-LSV bila jedinstvena u neprihvaćanju, načina ili pak sadržaja, prijedloga koji je subotički DS pokušao »progurati«.
LOKALNO I NACIONALNO: A što stoji u »spornom« prijedlogu osnivanja fondacije Fokus? Kako se navodi u prijedlogu programskog plana, čiji su autori članovi DS-a Branislav Filipović i Viktorija Šimon Vuletić? Zbog toga što se »kultura u našem gradu često svodila na folklor«, nudi se novi kulturni koncept »koji bi trebao upravo kroz kulturu, kao najjeftinije sredstvo u materijalnom smislu, približiti građanima vrijednosti suvremenog načina života visokorazvijenih zemalja, vrijednosti na kojima je izgrađena Europska unija i uopće (post) moderni svijet«. Težište je pri tome stavljeno na »gradske i građanske potrebe i inicijative mladih«, ali se postavlja pitanje po kojim kriterijima će se odlučivati što su gradske i građanske potreba mladih ili pak tko će biti taj koji će odlučivati koji su projekti »adekvatni« za financiranje. Ako se vratimo na program za mlade DS-a, pod sintagmom »adekvatan sadržaj« podrazumijeva se onaj koji bi ostvarivao ciljeve Programa za europsku Suboticu, odnosno ciljeve programa DS-a.
    Jasno je, dakle, da su se ovdje sukobile dvije koncepcije kulturne politike u Općini Subotica, gradu koji, kako za hrvatsku tako i mađarsku nacionalnu manjinu predstavlja duhovno i kulturno središte i stoga je iznimno važan za njihovo nacionalno, a što u biti znači kulturno održanje. Jasno je i da će se koalicija održati, i da nade oporbenih stranaka i samostalnih vijećnika, da će se  raspasti nisu realne.
    Ostaje, međutim, nejasno kako »pomiriti« interese nacionalno-manjinskih stranaka, koje su osnovane radi toga da štite interese nacionalnih manjina podrazumijevajući njihovu kulturu i interese, te, prije svega subotičke organizacije Demokratske stranke. Ona, čini se, nije dovoljno spremna prihvatiti činjenicu da se građani Subotice ponose svojim kulturnim naslijeđem, koje je istkano od naslijeđa različitih nacionalnih kultura te, po svaku cijenu, zagovara promoviranje neke nejasne, nazovi »nadnacionalne« kulture, ma što to značilo. Istodobno, ovakav stav subotičke organizacije je u nesuglasju i sa samim programom Demokratske stranke u kojem se ističe kako njihove osnovne vrijednosti i principi »ne proističu iz teorije nego iz najboljih tradicija našeg naroda« i da je u svim korjenitim društvenim promjenama osnovno pitanje »što ne treba da se mijenja, što je naša osnovna nacionalna vrijednost i vrlina. Što su naši korijeni, koje treba očistiti od naslaga vremena i lutanja, osvježiti i ojačati«.                                g

 Jasminka Dulić

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika