Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pr­va eko-košni­ca u Hr­vat­skoj

OSIJEK – Udruženje pčelara Slavonije i Baranje »Radilica« u Osijeku prednjači u edukaciji svojega članstva i nedavno je organiziralo prezentaciju prve eko-košnice u Hrvatskoj s certifikatom Zavoda za ispitivanje kvalitete robe u Zagrebu. Novu je košnicu predstavio autor Stjepan Brijačak, doajen hrvatskoga pčelarstva i predsjednik Udruge pčelara »Papuk« u Voćinu.
    »Ovo je jedna u nizu aktivnosti kojima animiramo naše članove sa željom da se što bolje pripremimo za priključenje velikoj obitelji Europe, danas ili sutra, jer ne želim spekulirati o datumima«, rekao je predsjednik osječkog udruženja Andrija Grbeša. »Naša je namjera što bolje pripremiti naše pčelare za zahtjevne europske uvjete, tim prije jer imamo bogato iskustvo, jer upravo je u Osijeku osnovano jedno od prvih europskih pčelarskih društava, imamo netaknutu prirodu i sve preduvjete da imamo izuzetno kvalitetan med, cijenjen diljem Europe i diljem svijeta.«
PROIZVODNJA EKO-KOŠNICA: Govoreći o projektu razvitka pčelarstva u Općini Voćin, Stjepan je Brijačak iznio nekoliko karakteristika: »U prvome redu ulaganje u ljudske resurse i razvitak svijesti kod ljudi da je upravo pčelarstvo grana, gdje se s najmanje sredstava može poticati samozapošljavanje, ulaganje u opremu, alate i uređaje, te ekološka proizvodnja meda što podrazumijeva i eko-košnicu. Naišli smo na razumijevanje u općini Vočin, ali i u čitavoj regiji, u Virovitici i Slatini, u Hrvatskom pčelarskom savezu, a pomogli su nam i UNDP u Pakracu, japanska ambasada, Poljoprivredni fakultet u Osijeku i Biopa-a Osijek. Ušli smo u proizvodnju 1000 eko-košnica što financira ambasada Japana, sklopili ugovor s drvoprerađivačkom tvrtkom »Mojzeš« d. o. o. iz Slatine i zatražili mišljenje Zavoda za ispitivanje kvalitete robe u Zagrebu. Oni su nam izdali Stručno mišljenje br. 124/05 od 09. ožujka 2005. za proizvod »Košnica za pčele« sa zaključkom: udovoljava zahtjevima čl. 95 Pravilnika o proizvodnji životinjskih proizvoda, (N. N. br. 13/02) i može se koristiti za pčelarenje na ekološki način.«
    »Košnica kao košnica«, kaže Brijačak i nastavlja: »Sastoji se iz poklopca, hranilice, nastavaka, Hofmanovih okvira i podnice. Drveni su dijelovi od slavonske hrastovine (osnova i antivarozna podnica), od jelovine (okvir u podu, 3 nastavka, krov i hranilica), te od lipovih daščica (30 okvira) i od lesonita (donji dio hranilice i zatvarač podnice). Sav je materijal domaćeg porijekla što znači da je sukladno s FSC Certifikatom Hrvatskih šuma. Metalni su dijelovi od nehrđajućih materijala, aluminija i Cr-Ni čelika, a korišteno je i polivinilacetonsko ljepilo (PVA) koje je netoksično i koristi se pri pakiranju prehrambenih proizvoda.«
KONKRETNI REZULTATI: Na pitanje što je ponukalo starijega gospodina da uđe u ovako zahtijevan projekt, Stjepan Brijačak je odgovorio: »Pa čujte, prevalio sam 70. godinu života i u toj dobi nikad se ne zna. Baš zbog toga sam mislio da svoje bogato pčelarsko iskustvo prenesem na mlađe, da to ostane ovim ljudima koji su loše prošli u Domovinskom ratu. Vidite, mnogi su bez posla, mnogi žive od socijalne skrbi, a nas okružuje takvo prirodno bogatstvo koje samo treba pretočiti u vrlo kvalitetan med. To je bio razlog da odem u Centar za socijalnu skrb da ponudim da pomognem ljudima, i mislio sam neka se javi 5 – 6. Kad tamo, javilo ih se tridesetak. Kad imate ljude, onda već imate više od pola posla, ali ih prvo treba educirati. Sjeo sam i na osnovi priručnika Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku »Pčelarstvo« napravio program educiranja, predvidio 80 sati teorije i isto toliko praktičnoga rada na mojemu pčelinjaku. Prijavio sam to Zavodu za zapošljavanje u Virovitici, Pučkom učilištu u Slatini i poslao Zavodu za unapređivanje školstva prof. Vlatki Knežević i program je konačno verificiran. Sve je to trajalo godinu i više, ali danas imamo i konkretne rezultate. Tečaj je završilo 33 pčelara u Vočinu, 95 pčelara u Slatini i svima je u radnu knjižicu ubilježena prekvalifikacija ‘pčelar’.
    Sad je to već druga priča, zaustavili smo odlijevanje pučanstva iz ove regije, osigurali zaradu za opstanak i pristojan život brojnim obiteljima, zaintrigirali pčelare za eko-proizvodnju, napučivanjem 2 – 3 tisuće košnica osigurali smo godišnju proizvodnju 100 – 150 tona kvalitetnoga meda, 5 t peludi, 30 kg. propolisa i više stotina paketnih rojeva za izvoz, a tu je još i pčelinji vosak, matična mliječ i pčelinji otrov. »
Stjepana Brijačka, poznatog i priznatog pčelara i proizvođača meda u Hrvatskoj, u Osijeku su slušali s dužnom pozornošću. Neka su iskustva primjenjiva i u našoj regiji, zašto ne.
 Slavko Žebić

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika