Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Važna je zdra­va i sta­bil­na oko­li­na

Demografska slika Vojvodine, o kojoj smo pisali u prošlom broju »Hrvatske riječi«, u okviru suradnje tiskanih medija s Pokrajinskim tajništvom za demografiju, obitelj i društvenu skrb o djeci, a koja je, da podsjetimo, izrazito negativna proteklih pedesetak godina, nameće potrebu cijelom društvu da radi na očuvanju, unapređenju i poboljšanju reproduktivnog zdravlja mladih, jer su upravo adolescenti ona skupina ljudi koji će u budućnosti biti radno sposobni, koji će osnivati obitelji i rađati djecu.
    A stanje i predodžba mladih danas, po riječima stručnjaka, uopće se pozitivno ne odražava na njihovo reproduktivno zdravlje koje podrazumijeva normalno spolno razvijanje i sazrijevanje, ostvarivanje zdravih, odgovornih i ravnopravnih odnosa među sobom (spolovima), te ostvarivanje reproduktivne funkcije na zdrav i poželjan način, sprečavanje povreda i oboljenja u svezi sa seksualnošću i reprodukcijom. Danas se mladi, sudeći prema podacima istraživanja, izlažu faktorima koji oštećuju njihovo reproduktivno zdravlje, a to su preuranjeni i nezaštićeni spolni odnosi koji za posljedicu imaju neželjene trudnoće i abortuse i spolno prenosive bolesti.
DOBA SAZRIJEVANJA: Mladalaštvo ili adolescencija je period prelaska iz djetinjstva u zrelo doba koje prati niz procesa od intelektualnog, tjelesnog, emotivnog sazrijevanja do socijalno adaptiranog i zrelog pojedinca. Period adolescencije kao i uzrasne granice razni autori definiraju različito. Svi autori se slažu da period adolescencije počinje onda kada se pubertet završava. Najšire gledano, mladalaštvo se proteže od 10. pa do 19. ili 25. godine života, kada se svi procesi započeti u pubertetu završavaju i usavršavaju. U to doba spolne karakteristike dostižu punu funkcionalnu zrelost i organizam je spreman za reprodukciju. Vrijeme adolescencije je vrlo nestabilno, kažu stručnjaci, predodžba o sebi i drugima se mijenja, mijenjaju se socijalne uloge, postavljaju se visoka očekivanja, dešava se proces identifikacije i socijalizacije. Sve osobine i karakteristike dostižu svoj puni maksimum u to doba, poslije čega neke opadaju.
    Stoga je važno da je okolina u kojoj odrastaju adolescenti stabilna i zdrava. Ukoliko i društveno-socijalna sredina nije stabilna, adolescentima je mnogo teže zdravo i normalno proći kroz proces identifikacije i socijalizacije, koji su sami po sebi uznemirujući i nepredvidivi. Iako laici smatraju da je mladalaštvo doba koje je bezbrižno, psiholozi smatraju da nije tako, da mladi itekako mogu imati ozbiljnih emocionalnih i psiholoških problema uslijed pritiska društva, obitelji, vršnjaka i tako dalje.
    Uzimajući u obzir da su sadašnji adolescenti odrastali u košmarnim vremenima tijekom devedesetih, u vrijeme ratova, ekonomske, kulturne i socijalne anarhije, poremećenog sustava vrijednosti, možda i nije neobično što istraživanja pokazuju povećanu stopu mortaliteta (stopa smrtnosti) i morbiditeta (stopa bolesti, izopačenosti, nezdravosti) kao i povećano pojavljivanje rizičnog ponašanja mladih – uporabu cigareta, alkohola i droga, preuranjenih i nezaštićenih seksualnih odnosa, koji uzrokuju neželjene trudnoće i abortuse, kao i spolno prenosive bolesti (SPB) i HIV infekcije, ali i pojavu nasilnog ponašanja mladih, ubojstava, samoubojstava i ostalo.
MLADI I SEKSUALNOST: Razinu rizika seksualnog ponašanja mladih stručnjaci procjenjuju prema uzrastu u vrijeme prvog spolnog odnosa, trajanja seksualnih veza, trenutačnog i ukupnog broja partnera, uporabe kontracepcije, načina izbora spolnog partnera i stupnja znanja o seksualnosti.
    Istraživanja iz oblasti seksualnosti rađena su uglavnom u većim gradovima kao što su Novi Sad i Beograd. Rezultati istraživanja iz 1995-96. godine među adolescenticama Novog Sada uzrasta od 15 do 19 godina pokazuju kako je seksualno aktivnih 25 posto. Prosječan uzrast u vrijeme prvog spolnog odnosa 15,7 godina, dok je 11,27 posto imalo jedan prekid trudnoće. Najranije stupanje u seksualne odnose bilo je s 11 godina.
    Pet godina kasnije istraživanje među adolescentima oba spola uzrasta od 10 do 19 godina pokazalo je kako je 15,7 posto mladića i 13,4 posto djevojaka seksualno aktivno. Rezultati posebice pokazuju da je u uzrastu od 18 godina seksualno aktivno 45,5 posto mladića i 30,5 djevojaka.
    Najsvježija istraživanja među adolescentima oba spola, uzrasta od 15 do18 godina, pokazuju kako je seksualno aktivno oko 50 posto ispitanika, što ukazuje na povećanje seksualne aktivnosti adolescenata. Među studentima seksualno je aktivno oko 72 posto mladića i 54 posto djevojaka. Prosječan uzrast stupanja u spolne odnose za dječake je 16,5 godina a za djevojčice 15,4 godine. Ako se uzme u obzir da je samo jedna četvrtina ispitanika svjesna rizika seksualnog odnosa bez adekvatne zaštite, da samo jedna trećina koristi redovito kondom, a jedna trećina seksualno aktivnih povremeno, onda su ove brojke alarmantne i traže da društvo brzo reagira u pravcu edukacije mladih i otklanjanja tabua. Niska razina znanja o zaštiti i rijetko primjenjivan pouzdan način sprečavanja začeća prouzrokuju visoku učestalost neželjenih trudnoća, što i rezultati pokazuju, jer je preko 90 posto adolescentskih trudnoća neplanirano.
    Svaki deseti ispitanik srednjoškolskog uzrasta imao je spolni odnos s osobom koju je sreo prvi put, među studentima novosadskog sveučilišta 18 posto je imalo seksualni odnos u vezi koja je trajala jedan dan, a svaki deseti student je imao tri ili više seksualnih partnera u posljednjih godinu dana, zato što su motivi stupanja u seksualne odnose najčešće radoznalost, pritisak partnera, utjecaj vršnjaka, želja za dokazivanjem, inzistiranje.
OSNIVANJE SAVJETOVALIŠTA: Sudeći prema podacima Pokrajinskog tajništva za demografiju, obitelj i društvenu skrb o djeci, mladi sve ranije stupaju u seksualne odnose iz motiva koji nisu zreli, odgovorni i proističu iz neznanja iz oblasti seksualnosti i reprodukcije, što prouzrokuje povećanje učestalosti spolno prenosivih bolesti (SPB), koje su dostigle razinu epidemije, navodi se u izvješću Tajništva. Godišnje u svijetu oboli preko 100 milijuna adolescenata od SPB. Polovica svih novootkrivenih HIV infekcija nalazi se među adolescentima. Drugi oblici neželjenog i rizičnog ponašanja kao što su korištenje alkohola, droga i pušenje, razne forme nasilja također negativno djeluju na reproduktivno zdravlje mladih.
    S obzirom da je mladalaštvo samo po sebi doba psiho-fizičkih promjena, nestabilno životno okruženje, »zatvorena« sredina, nedostatak informacija i tabuiziranje seksualnosti, mladima ostavlja da se snalaze sami kako znaju, što im, sudeći po podacima Tajništva, šteti i nanosi kako tjelesne tako i psihološke posljedice, te stoga netko treba preuzeti brigu o mladima. U okviru toga Pokrajinsko je tajništvo pokrenulo inicijativu za osnivanje Savjetovališta za reproduktivno zdravlje na razini svih domova zdravlja u Vojvodini s ciljem da pruži informacije ali i dijagnosticira i liječi spolno prenosive bolesti.                        g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika