Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pu­to­vi med sa­lašima


U vrime razvoja salaša ondašnja vlast se starala da salašare ne opelješi, već da njim što više pomogne u gospodarskom napritku, jel će onda i ona (država) imat više hasne. Zato njim je država izdašno pomagala:
* za održavanje važniji prteni (litnji, zemljani) putova država je plaćala povrimene kaparove (putare), ko na priliku prten put Bajmak – Naćvin (Stari Žednik) održavo je kaparo, koji je s prolića, čim je zemlja promanila (prosušila se): očistio jendeke, ašovom usitnio zemlju da se ne pritvori u čačak, (smrznuto el osušeno i zgrudvano blato) uzrpo je oputinu (uzvišenje sa strane vagaša /kolotrag/), popunio vagaše kako bi se voda slivala u bočne jendeke. Kaparo je posli svake obilnije kiše ravno put, popunjavo vagaše viškom oputine. Najviše je pazio na velike doljače di je put uzrpavo, da se ne pravi buzalica (gusto, žitko i duboko blato) s prolića posli topljenja sniga. Na priliku: đurđinari su litnjom putom u Bajmak išli kroz Paprenjaču (dio Bajmaka), a pod (blizo) selom nuz prten put su bile tarabe (ograda od leca) salaša Mandića – »Dželata«, di se s prolića pravila velika i duboka buzalica, koju kolima nisu mogli zaobać. Onda su je salašari zaobašli i u Bajmak ušli putom nuz ondašnju dernicu (klanicu). Slika prtenog puta s jendekom (Sivački put)
DRUMOVI: S prolića se dešavalo da je voda poplavila ćupriju u dolu kod Križanovog – »Đušinog« salaša, nuz prten put koji dili subatički i bajmački atar, pa su salašari iz Stantićevog šora i bliže njima u varoš išli zaobilaznim putom priko Bajmaka.
Kaparovu su nuz drum napravili kuću u kojoj je stojo na srid dionice dugačke oko pet kilometeri, a svaki je poslendan provo na njezinom održavanju. Vrimenom su važnije drumove flasterovali najpreg makadamom (tucanikom), nike krupnom kamenom kockom, oko 20x20x20 cm, put E-5 (Subotica – Novi Sad i dalje) su betonirali, a posli asvaltirali.
VAŽNIJI PUTOVI U NAŠEM ATARU:
Svi su salaši subatičkog atara med sobom bili povezani litnjim putovima, koji su vodili od važniji okolni rata i sela, a iz varoši su bili: palićki (segedinski), senćanski, bikovački, čantavirski, naćvinski (Stari Žednik) – koji je trideseti godina XX. vika pritvoren u na glasu »betonski« E-5, »Svicki put« – pačirski, sivački, somborski, mali tavankucki, tavankucki priko Mirgeša, Kunbaje (Skenderovo) i Madaraša do Bajmaka el do Bilog Aljmaša (Bácsalmás), bajski i kelebijski put. Slika kuće kaparova kod Naćvina.
    Do 1943. godine put od varoši do Kaponje je bio makadamski, a otaleg litnji do Bajmaka, prilazio je priko četri begije (ćuprije), u četri dola, od koji danas još samo kapunjska ćuprija čuva uspominu na kadgodašnje bogate dolove.
    Ovi putovi su sve salaše povezali el s obližnjim selima el s našom varoši. Subatički atar prisicaju i dva prometnija litnja puta sever-jug: »Bećar atar« od Baje priko Bilog Aljmaša iđe bajskim putom do Čikerije (sela u Madžarskoj), a otaleg prisica Šebešić, Malu Bosnu, Vantelek (Pavlovac) i nuz Naćvin (Stari Žednik) priko Čantavira i Tornjoša vodi do Tise, a drugi je južnije i vodi od Aljmaša, Bajmaka priko Đurđina i Naćvina u Čantavir i otaleg priko Tornjoša dalje do Tise. Kad su napravili gvozdene putove (željeznička pruga) i gencije (željeznički kolodvor), i nuz nji su se ušorili salaši, da njim je što kraći put do utovara ranjenika (tovljenika), risa (usluga plaćena u naturi) kojeg su u branju zaradili berači kuruza iz drugi krajova, i drugi proizvoda. Zemljovidna karta s litnjim putovima i Bećar atarom.
 Važnije atarske putove, koji su išli iz jednog većeg sela u drugo, ko i drumove pravili su široke na 10 fati (1 fat = 1,896 m). S obadve strane su nuz put posadili red dudova, isprid nji iskopali jendek za slivanje vode s uzrpanog puta. Kolotrag po litnjem putu se »šeto« izmed jendeka, kako su kočijaši obalizili bare i buzalice. Od davnina su se u pustari prteni putovi »šetali« livo-desno, a da se zna di je atar izmed dvi pustare obilužili su ji antama (uzvišenje od nanete zemlje), tako da se s bilo koje ante, ko panjovi u mrginju (granica izmed dvi njive), vidi liva i desna anta.
    Nuz svu hasnu koju su imali od dudova oni su bili i čuvari granica njiva, jel niko nije mogo odorat od puta da pomakne svoje uvratine.
* * * * *
    Još i u drugoj polovici XIX. vika, dok mriža gvozdeni putova, pa i trgovina žitom nisu bili razvijeni, naši salašari su žito često nosili i u Baju, di su ga ne peci prodali po dobroj cini, otkaleg su ga lađama Dunavom razneli u druge krajove. Često su žito tamo nosili mlit u vodenici na Dunavu, u kojoj su bolje samlili brašno neg ode u vitrenjači el suvaji (mlin u kojem su žrvanj /kamenove/ okrećali konji).
    Vrimenom su se više salašara udrživali i zajedno vraćali da se obrane od bećara (razbojnici u pustari), koji su ji izvrebali i probali njim otet novce. Vraćali su se spominjanim putom »Bećar atar«, kojeg još i danas po bećarima tako zovu.                 g

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika